Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 12 Eylül 2017  Gösterim: 72.840  Cevap: 3

Hücre, doku, organ, sistem ve organizma nedir?

Fenchatlağı
12 Ekim 2009 17:42       Mesaj #1
Fenchatlağı - avatarı
Ziyaretçi
Hücre, doku, organ, sistem ve organizma nedir?
EN İYİ CEVABI fadedliver verdi
Hücre ya da göze, bir canlının yapısal ve işlevsel özellikleri gösterebilen en küçük birimidir.
Doku, bitki, hayvan ve insan organlarını meydana getiren, şekil ve yapı bakımından benzer olup, aynı vazifeyi gören, birbirleriyle sıkı alâkaları olan aynı kökten gelen hücrelerin topluluğudur.
Organ
Sponsorlu Bağlantılar
Canlı bir vücuttaki dokuların bir araya gelerek anatomik ve işlevsel bir bütün oluşturduğu, belirli bir görev yapan ve sınırları kesin olarak belirlenmiş vücut bölümüne organ denir.
Organlarımız; iç organları, duyu organları gibi de gruplandırılabilir.

Sistem, Aynı amaç için bir yapı sisteminde çalışan organların bütünüdür.
Organizma, Canlı bir varlığı oluşturan organların tümü, °uzviyet. Herhangi bir canlı varlık.

Hücreden Organizmaya:


Canlılar yaşamlarını sürdürebilmek için beslenme, solunum, dolaşım, boşaltım, üreme gibi yaşamsal faaliyetleri gerçekleştirirler.
Tek hücreli canlılarda yaşamsal faaliyetler tek hücre içerisindeki organeller tarafından gerçekleştirilir.
Çok hücreli canlılarda yaşamsal faaliyetler tek bir hücre tarafından değil hücre toplulukları tarafından gerçekleştirilir.

Çok hücreli canlıları oluşturan hücrelerin hepsi aynı yapıda ve görevde değildirler. Canlı vücudunu oluşturan hücreler görevlerine göre farklı özellikler kazanmışlardır. Canlı vücudunu oluşturan hücrelerden bazıları birleşerek üreme görevini, bazıları birleşerek destek ve hareket görevini, bazıları birleşerek besinleri veya çeşitli gazları (oksijen ve karbondioksit) taşıma görevini, bazıları da birleşerek koruma görevini yerine getirirler.

Çok hücreli canlılarda yapı ve görevleri aynı olan hücrelerin oluşturduğu hücre topluluklarına doku denir. Bitki ve hayvanlarda bulunan dokular birbirlerinden farklıdır. Bitkilerin yapısında bulunan dokulara bitkisel dokular, hayvanların yapısında bulunan dokulara hayvansal dokular denir.Çok hücreli canlılarda dokuların oluşmasıyla dokular arasında işbölümü ortaya çıkmıştır.

İnsan vücudunda kan, kas, kemik, sinir, yağ, destek, salgı, epitel doku gibi çeşitli dokular bulunur. Her dokuyu oluşturan hücrelerin şekli, görevi, yapısı, büyüklüğü ve dizilişi o dokuya özgüdür. Bir dokunun hücresi ile başka bir dokunun hücresinin şekli, görevi, yapısı, büyüklüğü ve dizilişi farklıdır.

Çok hücreli canlılarda aynı yapı ve görevdeki hücreler birleşerek DOKULARI, dokular birleşerek ORGANLARI, organlar birleşerek SİSTEMLERİ, sistemler de birleşerek CANLI ORGANİZMAYI (CANLI VÜCUDUNU) oluştururlar.


HÜCRE → DOKU → ORGAN → SİSTEM → CANLI ORGANİZMA(CANLI VÜCUDU)ÖRNEK :
  • İnsanda, kemik hücreleri birleşerek kemik dokusunu, kemik dokusu birleşerek vücudun değişik yerlerindeki kemikleri, vücuttaki bütün kemikler de birleşerek iskelet sistemini oluştururlar.
  • İnsanda, kas hücreleri birleşerek kas dokusunu, kas dokusu birleşerek vücudun değişik yerlerindeki kasları, vücuttaki bütün kaslar da birleşerek kas sistemini oluştururlar.
  • İnsan vücudunda bu şekilde oluşan kas, solunum, dolaşım, boşaltım, sindirim, sinir, üreme gibi sistemler de birleşerek canlı vücudunu oluştururlar.

Son düzenleyen Safi; 12 Eylül 2017 22:22


fadedliver tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
27 Eylül 2011 14:56       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
hücre doku organ sistem ve canlı ile ilgili bilimsel öykü
çok hücreli canlılarda sindirim,solunum,boşaltım,üreme gibi canlılık olaylarını gerçekleştiren hücre grupları vardır.Belli bir görevi yerine getiren,şekil ve yapı bakımından birbirine benzer hücrelerden oluşan bu hücre gruplarına doku adı verilir.dokular bitkisel ve hayvansal dokular olarak gruplandırılabilir.bazı bitkisel ve hayvansal dokular benzer görevleri gerçekleştirse de aralarında yapısal farklılıklar vardır.canlı vücudunda farklı dokular bir araya gelerek organları oluşturur.belli bir görevi yerine getiren organların bir araya gelerek oluşturduğu yapıya sistem adı verilir.sistemler bir araya gelerek organizmayı(canlı)oluşturur.
25 Aralık 2012 11:01       Mesaj #4
_EKSELANS_ - avatarı
Üye
Vücudumuz nasil olusmustur?
Bir binanin olusmasi için kum, çimento, demir, kapi ve pencere gibi malzemeler gereklidir. Bu malzemeler bir araya gelince bina olusur. insan vücudu da böyledir.

Insan vücudunu meydana getiren temel ögeler nelerdir?
Hücre, doku, organ, organ sistemleri ve organizma insan vücudunu olusturan temel ögelerdir.

Hücre nedir?
Canlilarin tüm yasam özelliklerini tasiyan en küçük yapi tasina, hücre denir. Hücre, yalniz insanlarda degiL. bitki ve hayvan gibi tüm canlilarda da bulunur.

Doku nedir?

- Her hücrenin belli görevleri vardir.
Görevleri, sekil ve yapilari ayni olan hücreler bir araya gelerek dokulari olusturur.

Organ nedir?
Hücrelerde oldugu gibi görevleri ayni olan dokular bir araya gelerek bir sekilolusturur. Buna organ denir.
Örnek: Böbrek, kalp, dalak, akciger, karaciger …

Organ sistemi nedir?
Birkaç organin bir araya gelmesiyle olusan sisteme organ sistemi denir.
Örnek: Solunum sistemi, bosaltim sistemi …

Organizma nedir?
Tüm organlarin bir araya gelmesiyle olusan vücudumuza ise organizma denir. Organizma canlilarin son halidir. Örnek: bir insan vücudu, bir bitki ya da bir hayvan.

Organizma (vücudumuz) hangi sistemlerin birlesiminden olusmustur?
- Destek ve hareket sistemi
- Solunum sistemi
- Dolasim sistemi
- Sindirim sistemi
- Bosal tim sistemi
- Üreme sistemi
- Sinir sistemi
Son düzenleyen Safi; 12 Eylül 2017 22:27


Daha fazla sonuç:
doku organ sistem organizma

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç