Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 5 Kasım 2016  Gösterim: 83.227  Cevap: 2

İzmir'in kültürel özellikleri nedir?

Misafir
14 Ekim 2009 19:36       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İzmir'in kültürel özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?
EN İYİ CEVABI perlina verdi
Alıntıdaki Ek 57109

İzmir

turizm merkezi olmasının yanı sıra, üniversiteleri, müzeleri, konser salonları, kültür-sanat dernekleri, ulusal ve uluslararası festivalleriyle ülkenin en önemli kültür kavşağıdır İzmir. Victor Hugo’nun dizelerinde; “Boynunda güzel kolye­siyle / Bir prensestir İzmir...”
Türkiye'nin üçüncü büyük şehri olan İzmir, çağdaş, gelişmiş, aynı zamanda işlek bir ticaret merkezidir. Cıvıl cıvıl olan alışveriş merkezinde dolaşmak oldukça keyiflidir. İzmir'in batısında nefis renkli denizi, plajları ve termal merkezleriyle Çeşme Yarımadası uzanır. Antik çağların en ünlü kentleri arasında yer alan Efes, Roma devrinde dünyanın en büyük kentlerinden biriydi. Tüm İon kültürünün zenginliklerini bünyesinde barındıran Efes, yoğun sanatsal etkinliklerle de adını duyuruyordu.

Sponsorlu Bağlantılar

Yemek Kültüründen


İzmir ve yöresinin yemekleri çeşit açısından son derece zengin olup, yörenin bitki örtüsünün yanı sıra, çok kültürlü toplumsal yapısı da bu oluşumda etkendir.

Belli başlı yemekleri


Bulamaç çorbası, tarhana çor­bası, tere çor­bası, kirde, sakız yahnisi, mücver, İzmir köftesi, papaz yahnisi, enginar dolması, domates bastısı, yer elması, revani, ıspanak boranisi, razı kavurması, arapsaçı, şevketi bostan, ebegümeci, radika salatası. Çipura İzmir'in dillere destan balığı. Akdeniz ve Ege'de yaygın biçimde yaşayan, sırtı koyu mavi, yanları gü­müş renginde, eti çok lezzetli bu balık artık çiftliklerde bol miktarda üretilmektedir.

DEVAMI >>>> İzmir


Son düzenleyen perlina; 5 Kasım 2016 09:37


Misafir
17 Mayıs 2014 20:07       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Türkiye'nin üçüncü büyük şehri olan İzmir, ılıman iklimi, güzel doğası ve çevresin de bulunan tarihi merkezlerle her dönem önemini koruyan bir kent. İstanbul’dan sonra ikinci büyük limana sahip olan İzmir, Çeşme ve Foça gibi önemli turistik merkezlerin yanı sıra, antik çağların en ünlü kentleri arasında olan yer alan ve Roma devrinde dünyanın en büyük kentlerinden biri haline gelen Efes’e de ev sahipliği yapıyor. İzmir’in M.Ö. 3000 yılında Erektid krallı Tantalos tarafından kurulduğu kurulduğu sanılıyor.
Son düzenleyen perlina; 5 Kasım 2016 10:13
perlina tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç