Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Ekim 2015  Gösterim: 124.604  Cevap: 9

İstiklal Marşı ve Türk Bayrağı'na neden saygı duymalıyız?

Misafir
15 Ekim 2009 18:52       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İstiklal Marşı ve Türk Bayrağı'na neden saygı duymalıyız?
EN İYİ CEVABI Daisy-BT verdi
Her ulusun kendine ait bir marşı ve bayrağı vardır ve bu bayrak ve marşa saygı, o ulusa, millete de saygı olarak kabul edilmektedir.
İkisi de bir tür "simge"dir ve o milletin bağımsızlığının sembolleridir. Her ikisine ya da birine gösterilen saygısızlık, bayrağın yere atılması, yırtılması, marş söylenirken saygı duruşunda bulunulmaması, gürültü edilmesi, ıslıklanması, o milletin kendisine yapılmış olarak algılanır ve tepki görür.
Bu iki değer kolay kazanılmamıştır, bağımsızlık savaşlarını, ulusal kurtuluş savaşlarını düşünürseniz ve bu savaşların ne kadar emekle, kanla ve canla kazanıldığını hatırlarsanız, bağımsızlığın simgesi olan bayrağımıza ve marşımıza da saygı göstermenin önemini anlayabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar


Daisy-BT tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
14 Ekim 2010 10:32       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İstiklâl Marşı’nın yazıldığı tarihte Anadolu’nun birçok şehri işgal altındaydı. Muazzam bir devleti dört yıl gibi kısa bir sürede kaybeden Türk milletinin bağımsızlığı tehlikedeydi.
Maxicep.com - istiklal marsımızın anlam ve önemi
Âkif’in İstiklâl Marşı’nı yazması kolay olmamıştır. Bu güçlük, şairin sanatçılığı yönünden değildi. Şairi bu marşı yazmaktan alıkoyan sebep, bunun için para mükafatının konmuş olmasıydı. Türk milletinin istiklâl ve vatanseverliğini para için terennüm etmek ona ters geliyordu. Bu yüzden açılan yarışmaya katılmadı. Yarışmaya yüzlerce şiir gelmesine rağmen bunların hiçbiri beğenilmedi. Zamanın Maarif Vekili Hamdullah Suphi Tanrıöver istenilen marşın yazılamadığı kanaatindeydi. Ona göre bu marşı ancak M.Âkif yazabilirdi. Para ödülünün kaldırıldığını söyleyerek marşı yazmasını rica etti. 724 eser arasından seçilen 7 şiir Büyük Millet Meclisi’nde okundu ve Âkif’in şiiri arka arkaya üç defa okunarak kabul edildi.

Burada İstiklâl Marşı’nın belirtilmesi gereken bir yönü de gerek söz, gerekse şiir kalitesi bakımından yeryüzündeki millî marşların hiçbiriyle ölçülemeyecek kadar üstün ve zengin mânalı bir şiir olmasıdır. Bu marş, Türk milleti gibi dünyaya hâkim olmuş bir milletin bir gün istiklâlini kurtarmak zorunda kalışındaki çelişkiyi de dile getirmektedir.

Mehmet Âkif, bütün şiirlerinde sosyal konulara yer veren, söylediklerini gerçekten duyan bir şairdir. İstiklâl Savaşı’na katılanların duygu ve inançlarına bizzat sahip olduğu için onlara en iyi şekilde tercüman olmuştur.
Berka
28 Eylül 2012 17:45       Mesaj #4
Berka - avatarı
Ziyaretçi
Bir milleti millet yapan bayrağı ve marşıdır. Bu yüzden her millet gibi biz de saygı göstermeliyiz, yoksa geçmişimize saygımız olmayan bir millet oluruz sadece.
ugurcicek
28 Eylül 2012 19:09       Mesaj #5
ugurcicek - avatarı
Ziyaretçi
Bayrak milleti temsil eder, bu yüzden kutsaldır. Ülkelerin en değerli simgeleri bayraklarıdır. Bayrak bir milletin özgürlüğünün, bağımsızlığının ve egemenliğinin simgesidir. Bundan dolayı bayrağımıza sevgi ve saygı duyarız.
ArCHanqeL
2 Ekim 2012 17:45       Mesaj #6
ArCHanqeL - avatarı
Ziyaretçi
Her ikiside bir milletin yani farklı dil, din, köken, kültür ayrımı gözetmeksizin aynı ülke toprakları ve sınırları içerisinde yaşayan insan toplumunun temsili ve onun logosu bayraktır. Milli marş ve bayrak milletleri temsil eden yegane değerlerdir. Her ikiside bağımsızlığın sembolüdür ve her ikisde geçmişte verilen mücadelelerin vardıkları son noktalardır. Her ülke yada milletin yaptığı gibi bizde İstiklal marşımıza ve Türk bayrağımıza saygı gösteririz. Aynı zamanda geçmişte bu topraklar için mücadele vermiş; şehitlere ve gazilere ve temsil ettiği Türk Milletinede saygı göstermiş oluruz.
canan123
30 Mayıs 2013 16:24       Mesaj #7
canan123 - avatarı
Ziyaretçi
bayrak bir milletin özgürlüğünü bağımsızlığın ve egemenliğin simgesi olduğu için saygı duyarız.
istiklal marşı ise bayrağmız gibi milletimizi temsil eder.
Misafir
1 Haziran 2013 12:27       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
istiklal marşımız sıradan bir şiir değildir saygısızlık yapılamaz . belki düşünüyorsunuzdur ben niye saygı duyayım ki duymazsam ne olurki bende bir öğrenciyim anlıyorum hissediyorum arkadaşlarımın düşüncelerinden davranışlarından size anlatayım neden saygı duyarız bazılarımız için çok kolay gibi gelir cevaplar ama öyle değildir çünkü bilemezsiniz o duyguyu alışmışız biz yan gelip yatmaya çünkü. eğer biz bir Türk isek bu bayrağa sahip çıkmalı onu kendimizden çok sevmeli marşımız obizim gurur kaynağımız ozaman analarımız gençlerimiz askerlerimiz ve herkez neden gitti koşa koşa savaşa bizler için gittiler.bizim rahat bir şekilde yaşamamız için gittiler Türk üm dememiz için tirklüğümüzü korumamız için şimdi bize çok basit gelebilir ama öyle değildir ......
14 Haziran 2014 15:44       Mesaj #9
Mira - avatarı
VIP VIP Üye
Bayrağımıza neden saygı duymalıyız?

Türk bayrağı, ulusumuzun şeref simgeleri olan hilal ve yıldızı ile dünyada ve ülkeler arasında Türkiye Cumhuriyeti’nin şeref ve onurunu büyük bir inançla simgeleyen şeref abidesidir.

Ülkemizin ulusal değerlerini taşımaktadır, geçmişte yaşadığımız savaşların ve cephelerde daima hürce dalgalanan milletimizin şanlı bayrağıdır. Kötü günde iyi günde daima her yerde bizi uluslar arası göklerde temsil eden ulusumuzun şeref simgesidir. Türk Bayrağının ülkemizce önemini anlatmaya çalışırsak; kısaca bu gün Türk bayrağı uğruna şehit verdiğimiz askerlerimizin tabutlarının üzerinde dahi Türk bayrağı örtülmektedir, Bayrağımızın önemini belki bir nebze de olsa bize anlatır. Nasıl ki okullarda hastanelerde vb. bütün kurum ve kuruluşlarda yer alıyorsa, hayatımızda da büyük bir yere sahip olmakta ve daima göklerde dalgalandırmaktayız.

Bilindiği gibi bayrağımızın oluşum şekli aziz şehitlerimizin bedenlerinden akan kanların bir arada toplanmasında ve o an yerdeki kanın üzerinde bir ışık parçası şeklinde görünen hilal ile yıldızın esrarengiz ve göz kamaştıran duruşuyla Türk Bayrağı oluşmuştur, ve bu gün şanlı ve şerefli Türk Bayrağı göklerde dalgalanmaktadır.

*****
İstiklâl Marşı'na neden saygı duymalıyız?

İstiklâl Marşı, sıradan bir marş ve şiir değildir. O, milletimizin varlığı hürriyeti ve istiklâli demektir. Millî marşımızda, milletimizin hayatı, görüşü, düşüncesi ve gücü vardır. Onda bu yüce milletin imanı, destanlaşmış kahramanlığı, bağımsızlığı ve bağımsızlığının şanlı tarihi yatmaktadır. İstiklâl Marşı söylenirken ayakta selam dururuz. Böylece hür ve bağımsız olmanın onur ve şerefini duyarız. İstiklâl Marşı'mızın her kelimesinde aziz milletimizin her ocağından çıkan, her şehit ve gazinin emaneti vardır. Bunun için İstiklâl Marşı'mıza saygı duymak, onu gönlümüzde ve hayatımızda yaşatmak görevlerimizdendir. Bayrağımız ve İstiklâl Marşı'mız, milletimizi tek fikir, tek amaç etrafında birleştiren millî değerlerimizin biri ve en başta gelenidir.
Misafir
15 Ekim 2015 15:41       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bayragimiza saygi duymaliyiz cunku o bizim onurumuzdur


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç