Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 28 Eylül 2016  Gösterim: 13.302  Cevap: 1

İbrahim Çallı kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi verir misiniz?

Misafir
22 Ekim 2009 18:42       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İbrahim Çallının hayati hakkinda bilgi verir misiniz?
EN İYİ CEVABI _KleopatrA_ verdi

İbrahim ÇALLI


(1882-1960)

Sponsorlu Bağlantılar
Türk ressamla­rının en ünlülerinden olan ve birçok büyük ressamımızın yetişmesine katkısı bulunan İb­rahim Çallı'nın doğum yeri Denizli'nin Çal ilçesidir; bu nedenle Çallı İbrahim diye de tanınır. Çal'da başladığı ortaöğrenimini İz­mir'de tamamladı. Çocuk yaşta resme duydu­ğu ilgiyi, bu yıllarda resim defterlerine karala­malar, resimler çizerek sürdürdü. Ama İzmir' de resim eğitimi için gerekli ortamı bulama­yacağını düşünerek 17 yaşındayken babasın­dan kalma tarlayı sattı ve İstanbul'a okumaya gitti.

İstanbul'a gelişinin ilk gününde kaldığı otelde bütün parası çalınınca zor durumda kalan Çallı, İzmir'e geri dönmektense bir kahvede çalışmayı yeğlemişti. Çok geçmeden bulduğu adliye kâtipliği görevi sırasında ünlü ressam Şeker Ahmed Paşa'nın oğlu ile tanış­ması yaşamını etkileyen iyi bir rastlantı oldu. Arkadaş olduğu oğlunun aracılığıyla resimle­rini Şeker Ahmed Paşa'ya gösterebildi. Şeker Ahmed Paşa Çalh'daki yeteneği görünce, o zamanki adı Sanayi-i Nefise Mektebi olan Güzel Sanatlar Akademisi'ne (bugün Mimar Sinan Üniversitesi) girmesine yardımcı oldu. Kâtipliğin yanı sıra resim öğrenimini de sür­düren Çallı, 1906'da başladığı okulunu 1909'da bitirdi. 1910'da devletçe açılan bir burs sınavını Çıplak Adam ve Harekât Ordusu'nun Muhafız Alayından Maksud Çavuş adlı tablolarıyla kazandı.

Daha sonra Paris'e giden Çallı'nın burada­ki resim öğretmeni Fernand Cormon'du. Bu öğretmeninden çok şey öğrendi, ama daha çok İzlenimci ressamlara yakınlık duydu. İzlenim-ciler'in etkisinde kalmasına karşın, bu akıma da, daha sonra başka bir resim akımına da tam olarak bağlanmadı. Resimdeki her yenilikten bir şeyler öğrenmek, esinlenmek için Paris'te bolca sergi izledi. I. Dünya Savaşı başladığında İstanbul'a dönen Çallı, bitirdiği okula öğretmen olarak atandı. Emekli olduğu 1947'ye kadar bu görevde kaldı.

DEVAMI
İbrahim Çallı
Son düzenleyen Safi; 28 Eylül 2016 01:34


_KleopatrA_ tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç