Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 12 Aralık 2016  Gösterim: 522.721  Cevap: 6

Farz, vacip ve sünnet nedir?

Misafir
15 Kasım 2009 14:28       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Farz, vacip ve sünnet nedir?
EN İYİ CEVABI nötrino verdi

Vacip:


Yapılması zanni delil ile sabit olan hükümlerdir.Farz kadar kesin olmamakla birlikte kuvvetli bir delil ile yapılması emredilen şeydir.(Bayram Namazları,Vitir Namazı,Kurban Kesmek gibi.)

Sponsorlu Bağlantılar
BAKINIZ Vacip Nedir?

Sünnet:


Peygamber efendimizin(s.a.v) farz ve vacip olmayarak yaptığı ve bize emrettiği ibadetlerdir.(ezan ve kamet,teravih namazı,beş vakit namazda kılınan sünnetler gibi.)
Sünnetin sözlük anlamı, “yol, gidiş, tabiat, prensip, kanun” demektir. Terim anlamı ise, Peygamber Efendimizin (s.a.v) söz ve fiillerinin ve takrirlerinin tümü mânâsına gelir. Takrir, bir konuda sükût etmekle o işi reddetmemek demektir. Hadis-i Şerifler, âyetleri açıklarlar. Âyetlerde kısa ve öz olarak beyan edilen İlâhî maksatları izah ederler. Kuranda yer almayan bir konuda ise hüküm ortaya koyarlar.
sünnet ikiye ayrılır:
  1. Sünnet-i müekkede: Peygamber efendimizin(s.a.v) çok sık devam edip pek az terkettiği ibadetlerdir.(öğlenin farzından önce ve sonra kılınan sünnetler,sabah namazının farzından önce kılınan sünnetler gibi.)
  2. Sünnet-i gayrı müekkede: Peygamberimizin zaman zaman yapıp,zaman zaman bıraktığı ibadetlerdir.(ikindi ve yatsının ilk sünnetleri gibi.)
BAKINIZ Sünnet Nedir? Sünnetin Çeşitleri ve Hz. Muhammed'in Sünnetleri


Farz:


Yapılması kat'i delillerle sabit olan ilahi emirlerdir.Farzı terketmek haramdır;işlenmesinde sevap,özürsüz terkedilmesinde ise Allah'ın azabı vardır.ikiye ayrılır:
  1. Farz-ı Ayın: Her mükellefin kendisinin yapması gereken,bir başkasının yapmasıyla ödenmeyen farzdır.(Beş vakit namaz,zekat,oruç gibi.)
  2. Farz-ı Kifaye: Mükelleflerden bazılarının yapmasıyla, diğer müslümanlardan düşen farzdır.(cenaze namazı gibi)
BAKINIZ Farz Nedir? Farz ve Farz Çeşitleri Hakkında
Son düzenleyen Safi; 12 Aralık 2016 21:17


nötrino tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
15 Ağustos 2011 08:43       Mesaj #3
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Sürme çekmek sünnet midir?

Gözlere sağladığı fayda ve gözlerin korunması bağlamında ,Peygamber Efendimiz (s.a.v) tarafından geceleri sürme sürülmesi tavsiye edilmiştir. Kısacası sürme sürünmek sünnettir. Bunun yanında sürmenin içerdiği metallere göre çeşitleri vardır. Peygamber Efendimiz (s.a.v) gözleri koruma açısından en faydalı olan sürme çeşidinin ismid taşı olduğunu buyurmuşlardır.
Göz için sürme olarak sürülen ismid taşının içinde bulunan maddeler=>Antimuan, Sülfür (kükürt) ve Çinkodur.
17 Ekim 2011 11:07       Mesaj #4
seramiksır - avatarı
VIP prensipli
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Farz, vacip, sünnet nedir, örnekleri nelerdir?

Dini sorumlulukların kendi aralarında dereceleri vardır. Bunlar da üç kısımda incelenir.

Farz: Kesinlikle yapılması gereken ibadetlerdir. Örnek: Namaz kılmak, oruç tutmak. Bu ibadetler yapılmadığı takdirde kişi sorumlu olur. Bir ibadetin farz olması demek, onun Yüce Allah tarafından açık ve net olarak emredilmiş olduğunu gösterir.
Vacip: Mutlaka yapılması gereken ibadetler olmakla birlikte farz kadar kuvvetli olmayan ibadetlerdir. Örnek: Kurban kesmek, bayram namazı kılmak. Bir ibadetin vacip olması demek, onun Allah tarafından emredilmiş olduğunu gösterir ancak bu emirler farz kadar açık ve net değildir.
Sünnet: Farz ve vacip ibadetlerin dışında Peygamberimizin genelde sürekli olarak yaptığı ve bize de yapmayı önerdiği ibadetlere sünnet denir. Örnek: Yemekten önce elleri yıkamak, diş temizliğine dikkat etmek gibi.
3 Kasım 2012 10:37       Mesaj #5
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Alıntı

Haram ve helal nedir, örnek verir misiniz?

Haram: İslam dininde yapılması kesinlikle yasak olan şeylerdir. İçki içmek, kumar oynamak, faiz yemek, zina etmek, gıybet, iftira, domuz eti yemek, adam öldürmek, intihar etmek...vs gibi.

Helal: İslam dininde yapılması yasak olmayan, yapılmasında kesin olarak sakınca görülmeyen şeylerdir. İslam dininin kesin olarak onaylayıp helal kıldığı ve haram sınıfına girmeyenler helale örnek verilebilir. (Sarhoşluk vermeyen bitkileri kullanmak, temiz olup yenmesinde sakınca görülmeyen gıdalar...vs gibi.)

Önemli
Haram ve helal arasında mübah ya da mekruh olarak adlandırılan şüpheli bazı şeylerde bulunabilir. Bunlar için Ehl-i Sünnet alimlerinin görüşleri önemlidir. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) şüpheli şeylere dikkat etmek konusunda çok hassas davranmıştır.


Bu Konudaki Bir Hadis-i Şerif
“Helâl olan şeyler belli, harâm olan şeyler de bellidir. Bu ikisinin arasında, halkın birçoğunun helâl mi, harâm mı olduğunu bilmediği şüpheli şeyler vardır. Bunlardan sakınanlar, dinini ve ırzını korumuş olur. Sakınmayanlar ise zamanla harâma düşerler. Tıpkı, sürüsünü başkasına ait bir arâzinin etrafında otlatan çoban gibi ki, onun bu arâziye girme tehlikesi vardır. Dikkat edin! Her padişahın girilmesi yasak bir arâzisi vardır. Allâh'ın yasak arâzisi de harâm kıldığı şeylerdir.”
(Buhârî, Îmân, 39; Müslim, Müsâkât, 107)

Alıntı

Salih amel nedir ve salih amelin şartları nelerdir?

Salih Amel: Allah'ın rızasına uygun yapılan fiiller, ibadetlerdir. Bunun belli şartları vardır:
*Yapılan amelin Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed (S.A.V.)'in sünnetine uygun olmasıdır. Eğer uygun olmazsa yapılan amel salih değil, batıl olur.
*Sadece Allah (C.C.)'ın rızası gözetilerek yapılmalıdır.
*Amelin temelinde inanç ve gerçek iman bulunmalıdır.
25 Aralık 2012 12:43       Mesaj #6
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Diş fırçalamak ve hacca gitmek nedir?

Hac, İslamiyetin beş şartından biridir ve farz bir ibadettir.
Dişlerin fırçalanması (özellikle misvak kullanılması) ise sünnettir.
12 Kasım 2013 12:28       Mesaj #7
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Alıntı

Hadisler sünnete girer mi?


Hadis; Peygamber Efendimizin (s.a.v.) söz ve davranışlarını ifade eder. Sünnet kelimesinin sözlük anlamı 'yol' demektir. Genel anlamda sünnet, Peygamber Efendimizin söz ile davranışlarını ve İslam'ı yaşayarak yorumlamasını ifade eder. Kısaca sünnet, hadislerin pratiğe dökülmüş ve yaşama uygulanmış şeklidir.


Daha fazla sonuç:
Farz, vacip ve sünnet nedir?

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç