Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 21 Nisan 2015  Gösterim: 153.976  Cevap: 14

Akdeniz ikliminin özellikleri nedir?

Misafir
2 Aralık 2009 20:06       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Akdeniz ikliminin özellikleri nedir?
EN İYİ CEVABI _KleopatrA_ verdi
Akdeniz iklimi
Yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına, kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlıdır. En sıcak ay ortalaması 34-45 °C, en soğuk ay ortalaması 8-10 °C'dir. Yıllık sıcaklık ortalaması 18 °C'dir. Kar yağışı ve don olayı çok ender görülür. En fazla yağış kışın, en az yağış yazın düşer. Kışın görülen yağışlar cephesel kökenlidir. Cephesel yağışlar en fazla bu ikimde görülür.
Yıllık yağış miktarı yükseltiye göre değişir. Ortalama 600-1000 mm arasındadır. Yağış rejimi düzensizdir.
Sponsorlu Bağlantılar
Bitki örtüsü maki'dir. Maki yaz kuraklığına dayanabilen; mersin, defne, kocayemiş, zeytin, zakkum, keçiboynuzu gibi kısa bodur ağaççıklardan meydana gelen bir bitki topluluğudur. Bitki örtüsüde fazladır (maki).

Görüldüğü yerler
Akdeniz’e kıyısı olan ülkeler (Libya, Mısır ve Filistin hariç, buralarda görülmeme sebebi yer şekillerinin engebesiz olmasıdır.), Avustralya’nın güneybatısı, Güney Afrika Cumhuriyetinde Kap bölgesi, Şili’nin orta kesimleri ve Kuzey Amerika’da Kaliforniya çevresinde etkilidir.
Türkiye'de Akdeniz iklimi esas karakterini Akdeniz Bölgesi'nde, Torosların denize bakan yamaçlarında 800-1000 metre yüksekliğe kadar olan alanlarda gösterir. Daha yüksek alanlarda ise Akdeniz dağ iklimi görülür. Kıyı boyunca kuzeye gidildikçe karakterinde değişiklikler görülmekle birlikte, kıyılar ve içeriye doğru uzanan grabenler boyunca görülür. Marmara Bölgesi'nde ise Güney Marmara kıyıları ile Trakya'nın Ege kıyılarında görülür._KleopatrA_ tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
20 Aralık 2012 17:47       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Akdeniz iklimi, bitki örtüsü, görüldüğü yerler ve özellikleri hakkında bilgi
Akdeniz iklimi yazları sıcak ve kurak olması üzere kışları ılık ve yağışlı geçer. Akdeniz ikliminde görülen yağış cephesel yağıştır. Alınan yıllık yağış miktarı 1800-2000 mm. arasındadır.
Akdeniz iklimi çabuk ısınıp soğumaz yani denizler zor ısınır, zor soğur. Bitki örtüsü makidir. Türkiye'de görülen karasal iklimden sonra en büyük 2. iklimdir.

Yazları sıcak ve kurak kışları ılık ve yağışlı özelliğe sahip olan bu iklim gerçek olarak Akdeniz ve Ege bölgelerimizde görülür. Bu iklimin görüldüğü yerlerde şiddetli yaz kuraklıkları ve yüksek sıcaklık değerleri hakimdir. Yaz günlerinde sıcaklık değerleri çoğu kere 40°C üstüne çıkar. Ortalama sıcaklıklardaki değerler yanında en sıcak ve en soğuk ayın geneldeki değerleri batı kesimde Ege Bölgesi'nde daha düşüktür. Bunun başlıca nedeni ise kıyının kuzeyden gelen soğuk baskınlarına açık olmasıdır. Yıllık yağış tutarları ise 600-700 mm. arasındadır. Ancak Akdeniz'in batı kesiminde ve Ege Bölgesi'nde değerler biraz yüksektir (Marmaris 800 mm., Fethiye, Muğla 1200 mm.). Yağışlar genelde kış ile kışa yakın aylarda yağmur şeklindedir. Bu iklimin etki alanı Akdeniz Bölgesinde dağların kıyıya çok yakın ve paralel uzanması nedeniyle dar Ege Bölgesi'nde ise dağların kıyıya dik gelmesi etkinin iç kısımlara doğru genişlemesini sağlar.

Ülkemizin kuzeybatı köşesindeki Marmara Bölgesinde ise Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklimi arasında geçiş tipi şeklindeki iklim görülür. Bu iklimde yazlar biraz serinlerken kışlar daha fazla soğumuştur. Bu bölgemizde de gene en yağışlı mevsim kıştır. Fakat yaz kuraklığı azalmıştır. Bazı yıllarda Edirne ve İstanbul'da yaz yağışlarının payının %15 - %18'e kadar çıktığı görülür. Ayrıca Akdeniz ve Ege bölgelerimizde çok ender olarak görülen don olaylarına bu bölgemizde daha sık rastlanır.

Akdeniz İkliminin Özellikleri
 • Yıllık ortalama sıcaklık 15 - 18°C civarındadır.
 • Temmuz ayı ortalama sıcaklığı 25°C'yi geçer.
 • Ocak ayı ortalama sıcaklığı, güneyde 100e, Ege kıyılarında 7 - 8°C civarındadır.
 • Yazın güneyden gelen çöl ikliminin etkisinde kaldığından, yağış oluşmaz.
 • Yağışların yaklaşık yarısı kışın, cephesel etkiye bağlı olarak Kasım - Nisan ayları arasında düşmektedir (1000 mm.).
 • Kıyıya paralel uzanan dağlar, nemli havanın kışın kıyıda yığılmasına yol açarak, kış yağışlarının uzun sürmesine neden olur.
zyno11
25 Kasım 2013 18:48       Mesaj #4
zyno11 - avatarı
Ziyaretçi
Akdeniz ikliminin özellikleri nelerdir? İlginiz için teşekkürler...
26 Kasım 2013 15:40       Mesaj #5
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
zyno11 adlı kullanıcıdan alıntı

Akdeniz ikliminin özellikleri nelerdir? İlginiz için teşekkürler...

Akdeniz İklimi ve Özellikleri
 • Yıllık ortalama 18°C’dir. En sıcak ay ortalaması 28–30°C, en soğuk ay ortalaması 8–10 °C’dir.
 • Yıllık yağış miktarı yükseltiye göre değişir. Ortalama 600–1000 mm arasındadır.
 • Yaz ayları kurak, kış ayları yağışlıdır.
 • Yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına, kuraklık ise alçalıcı hava hareketlerine bağlıdır.
 • Kıyı kesimlerde ılıman geçen kışlar iç kesimlere doğru sertleşir.
 • Kar yağışı ve don olayı çok ender görülür.
 • Kışın görülen yağışlar cephesel kökenlidir. Cephesel yağışlar en fazla bu iklimde görülür.
 • Bitki örtüsü: Karakteristik bitki örtüsü, kızılçam ormanlarının tahrip edilmesiyle ortaya çıkan makilerdir. Makiler, sürekli yeşil kalabilen, kısa boylu, sert yapraklı, kuraklığa dayanabilen, çalımsı bodur bitkilerdir. Akdeniz ikliminde yağışın az çok yeterli olduğu orta yükseklikteki yamaçlarda iğne yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlar (Kızılçam, sarıçam, karaçam ormanları gibi) yer alır.
Misafir
15 Aralık 2013 17:19       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar Akdeniz ikliminde hangi iller var performans ödevim lütfen
Misafir
15 Aralık 2013 19:06       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
iklimi bitki örtüsüne örnekkk lazım
kcknder
29 Aralık 2013 12:03       Mesaj #8
kcknder - avatarı
Ziyaretçi
Yaz sıcaklığı güneş ışınlarının düşme açısına bağlıdır. En sıcak ay ortalaması 34-45 °C, en soğuk ay ortalaması 8-10 °C'dir. Yıllık sıcaklık ortalaması 18 °C'dir. Kar yağışı ve don olayı çok ender görülür. En fazla yağış kışın, en az yağış yazın düşer. Kışın görülen yağışlar cephesel kökenlidir. Cephesel yağışlar en fazla bu ikimde görülür.
Yıllık yağış miktarı yükseltiye göre değişir. Ortalama yağış 600-1000 mm arasındadır. Yağış rejimi düzensizdir.
Bitki örtüsü maki'dir. Maki yaz kuraklığına dayanabilen; mersin, defne, kocayemiş, zeytin, zakkum, keçiboynuzu gibi kısa bodur ağaççıklardan meydana gelen bir bitki topluluğudur. Bitki örtüsüyse maki'dir.
Misafir
14 Ocak 2014 14:23       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
akdeniz-maki
karadeniz-orman
karasal-bozkır
ahmet efe
14 Ocak 2014 20:17       Mesaj #10
ahmet efe - avatarı
Ziyaretçi
Akdeniz iklimleri derken tarım sanayi maden vb. şeyler aklınıza gelir.Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç