Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 3 Ocak 2018  Gösterim: 53.193  Cevap: 4

Pal Sokağı Çocukları kitabındaki olay nedir, karekterler ve özellikleri nelerdir?

Misafir
23 Aralık 2009 17:46       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Pal Sokağı Çocukları kitabındaki olay nedir, karekterler ve özellikleri nelerdir?
EN İYİ CEVABI _EKSELANS_ verdi
Kahramanlar:
Boka Frenç Atş Çonakoş
Gereb Vays Çele
Sponsorlu Bağlantılar
Nemeçek Barabas Viyana
Paster Kardeşler Kolnay
(Kırmızı gömleklilerin başkanı Frenç Atş ve başkanın yardımcıları Paster Kardeşler.)
(Pal Sokağı çocukları ise ;Gereb,Nemeçek,Vays,Barabas,Kolnay,Çele,Çonakoş ve Viyana.)

Kısa özet:
Olay Nemeçek'in bilyelerini Paster Kardeşler'in el koydum yapmasıyla başlar. Sonra kırmızı gömleklilerin Pal Sokağı çocuklarının bayrağını çalmasıyla alevlenir ve çatışmaya dönüşür. Nemeçek ve birkaç arkadaşı kırmızı gömleklilerin sığınağına gider ve ordan bayraklarını alırlar. Sonra Nemeçek hastalanır ve bu arada Gereb kırmızı gömleklilere katılır. Nemeçek hasta haliyle yine kırmızı gömleklilerin sığınağına gider ve orda yakalanır ve Gereb'i suç üstü yapmaktan beter eder bu arada da sığınağa girdiği için kırmızı gömlekliler onu suda iyice ıslatırlar. Sonra savaş gününden önce son bir hazırlık yaparlar ve savaş günü geldiğinde Nemeçek'siz savaşı kazanırlar. Gereb hepsinden özür dileyip Pal Sokağı çocukları'na tekrar katılır. Ertesi gün Nemeçek'i ziyaret ederler ve ölüm döşeğinde olduğunu öğrenirler ve onlar gittikten sonrada Nemeçek ölür. Sonra ki gün Boka arsayı gezdiğinde oraya binanın yapılacağını öğrenir ve arkadaşlarına söyler . Derste herkes aynı şeyi düşünüyordu kimi zaman keder kimi zaman mutluluk veren yaşam neydi ?
Son düzenleyen Safi; 16 Kasım 2016 22:23

fadedliver
23 Aralık 2009 18:14       Mesaj #2
fadedliver - avatarı
Ziyaretçi

Pal Sokağı Çocukları


(Macarca: A Pál utcai fiúk) Macar yazar Ferenc Molnar tarafından yazılan ve ilk baskısı 1906 yılında yayımlanan bir çocuk kitabıdır.
Öykü, 20. yüzyılın başında hızla gelişen Budapeşte'de, oyun sahalarını (Arsa) Kızıl Gömlekliler denen zengin çocuklarından korumaya çalışan yoksul çocukların savaşımını anlatır. Türkçe'ye Zeyyat Selimoğlu tarafından çevrilmiştir.
Sponsorlu Bağlantılar

Kitap dünya çapında en ünlü Macar romanı olmuştur. Birçok dile çevrilen kitabın bazı ülkelerde (Birleşik Krallık ve İtalya gibi) okullarda okunması zorunludur. Erno Nemeçek, çocuk edebiyatının Oliver Twist ya da Tom Sawyer gibi ölümsüz kahramanları arasına girmiştir.
Öykü herhangi bir yerde, herhangi bir yaşta geçebileceğinden dünya üzerinde heryerde çok kolaylıkla okunabilmektedir. 2006 yılında 11 yaşındaki Macar öğrenci Dani Bodnar okul ödevinde Erno Nemeçek'in kendini feda etmesini şöyle anlatır: "Kendimi çok kötü hissettim. Niye Arsa için savaşmak zorunda olduğumuzu düşünüyordum. Çünkü orası bizim ülkemizdi, bizim oyun sahamız, öyle bir yer ki ateşler içinde olsak bile uğrunda savaşmalıyız. Arsa bize göre bizim vatanımızdı çünkü." Kitaptaki kahramanlardan Çele zarifliği ile meşhurdur. Ders kitaplarını sayfalara ayırarak okula yalnızca o gün gerekli olan kısımları götürür.
Son düzenleyen Safi; 16 Kasım 2016 22:23
The Eniqmatic
5 Haziran 2011 14:22       Mesaj #3
The Eniqmatic - avatarı
Ziyaretçi
Özet:
PAL SOKAĞI ÇOCUKLARI Ferenc Molnar Çocuk Romanı Türkçesi ZEYYAT SELİMOĞLU BİRİNCİ BÖLÜM Saat bire çeyrek vardı. Okulun fizik laboratuvarındaki deney masası üzerinde yürütülen uzun ve başarısız deneylerden sonra, gerilim dolu an gelip çatmış, deney lambasının renksiz alevinde zümrüt yeşili, hoş bir ışık belirmişti. Öğretmen, böylece aleve yeşil bir renk verecek kimyasal bileşimi gerçekleştirmiş oluyordu. Başarısını kanıtlayan bir işaretti bu. Dediğim gibi, saat bire çeyrek kala, işte bu anlı şanlı başarı anının tam ortasında, komşu evin avlusundan yükselen bir laterna sesi, sınıfın havasını değiştiriverdi. Oldukça sıcak bir Mart günüydü.

Pencereler ardına kadar açılmıştı. Laterna sesi; hafif bahar rüzgarıyla, sınıftan içeri doluyordu. Şen şatır Macar halk şarkılarından oluşan bu ezgi, laternadan yükseldiği için olacak, hemen hemen bir marş ya da az buçuk bir Viyana valsi havasındaydı. Hani bütün sınıf, makaraları koyverse yeriydi. Aslında tek tük gülenler de olmadı değil. Deney lambasında neşeyle ışıldayan yeşil çizgi, ancak ilk sıralardaki birkaç çocuğun dikkatini çekebilmişti. Ötekiler, küçük komşu evlerin damlarının göründüğü pencereden dışarı bakıyorlardı. Bütün gözler, öğle güneşinin altında ışıldayan uzaktaki kilise kulesinde, kuledeki saatin yelkovanında, gönülleri ferahlatarak bire doğru yaklaşmakta olan saatin yelkovanındaydı. Dışarıya kulak verdiler mi, müzikle birlikte birtakım yabancı sesler de geliyordu. Atlı tramvayın çan sesleriyle birlikte, laternanın çaldığından bambaşka hava tutturan hizmetçi kızın şarkısı işitiliyordu. Bütün sınıfa bir canlılık.

KahramanLarı:
 • Boka
 • Rihter
 • Paster Kardeşler
 • Nemeçek
 • Vays
 • Gereb
 • Barabas
 • Kolnay
 • Çonakoş
 • Viyana
 • Çele
Son düzenleyen Safi; 16 Kasım 2016 22:24
_EKSELANS_ tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
3 Ocak 2018 18:14       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
nemecsek:en cesur kişidir
boka:derneğin lideridir
gereb:dernekten ayrılıp onlara ihanet eden kişidir
feri ats:hikayede kötü karakter rolünü oynayan kırmızı gömlekliler takımının lideridir
csele:üstüne başına dikkat eden titiz bir çocuktur
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


paneli aç