Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 19 Haziran 2016  Gösterim: 37.127  Cevap: 7

Elektronik sigara kartuşlarındaki nikotinin zararı var mıdır?

Misafir
3 Ocak 2010 22:11       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi

Elektronik sigaralar zararlı mıdır? Elektronik sigaranın bilinen zararları hakkında bilgiler verir misiniz?ben sigarayı bıaktım uc gun oldu bunu da elektronık sıgara ıle yaptım yanlız sunu sormak ıstıyorum bu elektronık sıgara kartuslarında bulunan nıkotın bana nekadar zarar verır onu oğrenmek ıstıyorum sımdden tesekkrler
EN İYİ CEVABI _KleopatrA_ verdi
Elektronik Sigara da Bağımlılık Yapabilir!

Sigara bırakma konusunda günümüzde çok çeşitli yöntemler uygulanıyor. Son günlerde yaygın olarak kullanılan ‘elektronik sigara’, ağız ve el tiryakiliği bulunan kişilerde eğer bir sigara bırakma polikliniği disiplininde kullanılmazsa bağımlılığa neden olabiliyor. International Hospital Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, duman yerine su buharı çıkaran, içine belli dozda nikotin kartuşları yerleştirilen elektronik sigaranın da, tedavi tamamlandıktan sonra bırakılmasını öneriyor.
Sponsorlu Bağlantılar

Sigara içen kişilerde el ve dudak alışkanlığı varsa elektronik sigarayı tercih ettiklerini belirten Prof. Tutluoğlu, bu sayede sigarayı bırakmaya zorlananlara “nikotin replasman” (nikotini yerine koyma) tedavisi yaptıklarını söyledi. Ancak gerçek sigara gibi, elektronik sigara da bir süre sonra bağımlılığa dönüşebiliyor. Elektronik sigaranın içine yerleştirilen kartuşlarda nikotin var. Pille çalışıyor. Tedaviye 16 miligram nikotin ile başlanarak doz yavaş yavaş düşürülüyor. Sonunda nikotin oranı sıfırlanarak tedavi sonlandırılıyor. Nikotin beyinde endorfin ve dopamin salgılanmasına neden olduğundan, mutluluk duygusu veriyor ve bu mutluluk nedeniyle bağımlılık oluşuyor. Elektronik sigarayla el ve dudak alışkanlığının devam ettiğine dikkati çeken Prof. Tutluoğlu, “El ve dudak alışkanlığını bıraktıralım diye bu yöntemi kullanıyoruz. Elektronik sigaraya başlanıldığında ve gerçek sigaranın yerini aldığında, kişi bırakmak istemiyor. O sırada boş bulunsa birisi gerçek sigara ikram etse rahatlıkla yeniden başlayabiliyor. Burada hedef el ve dudak tiryakiliğini de sona erdirmek” diyor.

SİGARAYI BIRAKMADA DÖRT YÖNTEM VAR
Bilimsel olarak kanıtlanmış başlıca dört sigarayı bırakma yöntemi var. Elektronik sigara, “Buproprion” adlı ilaç, üç doz uygulanan nikotin bantları ve nikotin sakızları. Bırakma yöntemi bağımlılık derecesine göre belirleniyor.

Nikotin bantları: 24 saatte bir değiştiriliyor, üç dozu bulunuyor, sigarayı bırakmaya yardımcı oluyor.
Nikotin sakızları: Ani gelen nikotin ihtiyacını karşılamak için, nikotin sakızları veriliyor. Bu sakızlar bazen tek başına bir yöntem olarak bazen de başka bir yönteme takviye olarak kullanılıyor.
Elektronik sigara: Hekim kontrolünde belli bir süre kullanılması ve hekim bırakılmasını istediğinde bağımlılık oluşmaması için bırakılması gerekiyor.

Buproprion ilacı: Sigara polikliniğinde hekim kontrolünde kullanılması önemli. Prof. Bülent Tutluoğlu, “Örneğin buproprion ilacını kişi kendi başına uyguladığında yüzde 15–20 başarı oranı bulunurken, polikliniğe başvurduğunda yüzde 35–40 oranında bırakıyor. Ancak sigara bırakma yönteminin başarılı olup olmadığını anlamak için aradan 1 yılın geçmesi lazım. Kişi bir yıl boyunca hiç sigara içmediyse bırakmış sayıyoruz” diyor.

INTERNATIONAL HOSPITAL SİGARA BIRAKMA POLİKLİNİĞİ
International Hospital’da Sigara Bırakma Polikliniği’ni hizmete giriyor. Sigarayı bırakmak isteyen kişilere dört aylık tedavi uygulanıyor. Polikliniğe gelecek hastalardan bazı tahliller isteniyor. Böylece sigara içen kişideki sağlık sorunlarının derecesi saptanıyor. Yüzyüze görüşmeler yapılıyor, daha sonra telefonla takip ve ziyaretlerle kişi izleniyor. Grup terapileri ve bireysel terapiler de yapılıyor. Ayrıca karbonmonoksit ölçümleri de yapılıyor. Böylece kişi sigara içtiyse yapılan ölçümden anlaşılabiliyor. Sigarayı bırakmak isteyenlere şu testler yapılıyor: Solunum fonksiyon testi, EKG, akciğer grafisi, kan tahlilleri (Üre, kreatinin, akş, kolesterol, iyi ve kötü trigliserid, tam idrar, fibrinojen, SGOT, SGPT)

SİGARA TÜM VÜCUDA ZARAR VERİYOR
Sigaranın insan vücuduna zarar verdiği biliniyor. Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu, bu zararları şöyle sıralıyor: “ Sigara içenlerin kanserden ölüm oranları sigara içmeyenlere göre 15–25 misli artıyor. Reflüye yol açıyor. Mide ülseri, iltihabi barsak hastalıkları, karaciğer, mide, pankreas, yemek borusu kanserleri de sigara ile çok ilişki gösterir. Yemek borusu kanserlerinin sıklığını 5–10 kat artırdığı biliniyor. Sigara içenlerde miyokard enfarktüsü riski 2.5 kat artıyor. Pasif içicilerde kalp hastalıklarına bağlı ölümler yüzde 30 artış gösteriyor. Damar yapısını bozarak tansiyonun yükselmesine neden oluyor.

Son düzenleyen ahmetseydi; 19 Haziran 2016 19:14


_KleopatrA_ tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
30 Haziran 2012 13:22       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
2 hafta önce aldım oldukça kullanışlı bir ürün. Kötü koku yok, diş sararması yok, sabahları ağızdaki o pis tat yok, daha ne olsun. Ego-CE4 modelini aldım ve herkese de tavsiye ederim.
Son düzenleyen SaKLI; 2 Ağustos 2012 13:35
Misafir
2 Ağustos 2012 13:30       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Merhaba elektronik sigara aldım joyetech eGo-C modelini bu ürün hakkında yorumunuz nedir ?
Misafir
19 Ekim 2012 20:52       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ben sıkı bir elektronik nargile kullanıcısyım. ilk aldığım ürünler çok amatör ve kötü cıktı. bir arkadasımın tavsiyesi ile enargile.net web sitesinden ego-t ce6 model elektronik sigara aldım. Bu adamların işi nargile, ama elektronik sigaranın aslında elektronik nargile oldugunu iddia ediyorlar. Sanırım haksızda sayılmazlar. Bana özel bir karışım sıvı gönderdiler. tadı cok hosuma gitti. italyan firmasından alıyorlarmıs sıvıları. çinden gelen sıvıları kullanmayın diyorlar.

Kısaca deneyimlerimi yazayım. Sigarayı bırakmaya karar veremiyorsanız, sigarayı değiştirmeye karar verin Msn Happy bunu yapabiliyorsanız, elektronik sigara alın.
ilk başlarda sigaranızı değiştirmiş gibi olursunuz. arada eliniz normal sigaraya gider. normal sigaradan daha cok içersiniz. hem elektonik hem normali içmeye başlarsınız. Olmadık şikayetler yaşadığınızı düşünürsünüz. Acaba normal sigaradan daha mı zararlı diye düşünürsünüz. Ancak bir hafta geçtikten sonra, ciğerlerinizden sigara kalıntılarını sabahları balgamla attıgınızı görürsünüz. ikinci hafta balgamınızın rengi artık şeffaflamaya başlamıştır. işte ben o an elektronik sgiaranın daha az zararlı olduğunu düşünmeye başladım. çünkü insana asıl sorun yaratan dumandaki katrandır. Elektronik sigara kesinlikle daha az katran içeriyor. sigara dumanını çekip, beyaz bir beze üfleyin, sararır. Elektronik sigara dumanı ile aynısını yaptığınızda bir renk vermez.
** ağzım artık sigara kokmuyordu, sakız çiğnemekten kurtuldum
** ofisim, arabam, elbiselerim artık sigara kokmuyor
** evime ofisime önceden gelip kötü kokudan şikayet edenler, artık güzel nargile kokusu burnumuza geliyor dediklerinde cok sevindim
** sigara içmek için dışarı cıkmaktan kurtuldum. istediğim yerde içiyorum. sigara yasası tütün ve tütün mamüllerini yasaklamıstır, duman tüttürmeyi değil.
evet ilk aklıma gelenler bunlar.

şimdi model önerilerim :

**** Eğer tek pil alacaksanız ego-t pass trough alın. içime devam ederken şarz edebiliyorsunuz. pass trough olmayan model pillerden alacaksanız kesinlikle 2 tane alın. aksi taktirde pil bitince dolmasını beklerken normal sigara içersiniz.
*** atomizer olarak CE4+, CE5 veya CE6 alın. en iyisi CE6. ya yedek alın yada yedek atomizer başlığı alın. fitil veya rezistan arıza yaparsa, yenisi gelene kadar normal sigaraya dönersiniz.
*** günde 1 paket light sigara içiyorsanız 6mg nikotin karışımlı likit alın. 2 paket light sigara içiyorsanız 12mg nikotin karışımlı sıvı alın. light paketler 6 mg, normal paketler 9 mg nikotin ihtiva eder diyebiliriz.
eğer elektronik sigara kullınırken nikotin eksikliği çekerseniz, dozu arttırın. ilerde değerleri düşürün.
*** elektronik sigara sigarayı bırakmanıza yardımcı olabilir bence. veya daha az zararlı ve ucuz sigara tüketimi sağlar diyebilirim.
Son düzenleyen ahmetseydi; 19 Haziran 2016 19:14
Misafir
23 Kasım 2012 16:16       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Elektronik sigara içmeye başladıktan sonra normal sigara içerseniz o eski tadı kesinlikle almıyorsunuz belki sigara istiyorsunuz ama bir nefes sonra sigarayı söndürüyorsunuz yani teknik olarak elektronik sigaradan sonra normal sigaradan asla zevk alamayacaksınız Msn Happy doğal olarak da hiç içmek istemeyeceksiniz Msn Happy
Misafir
31 Aralık 2012 11:44       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
merhaba arkadaşlar
ben elektronik sigara kullanicisiyim kullandiktan sonra sigaradan keyif alamaz hale geleceksiniz bunu size garanti ederim ancak yapmaniz gereken oncelikle sigarayi birakma isteginizin olmasi aksi taktirde tekrar sigaraya donersiniz elektronik sigarada bazi puf noktalar vardir
Aldiginiz likiti(elektronik sigara sivisi) nikotin miktarini her ay dusurmeniz
aldiginiz cihazin kaliteside onemli faktordur
Turkiyede en ucuz site elektroniksigara.ws
kalitesi olarak alman mali red kiwi italyan mali flavour art satiyorum
Misafir
28 Ekim 2013 13:36       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Elektronik sigaralar zararlı mıdır? Elektronik sigaranın bilinen zararları hakkında bilgiler verir misiniz?
Son düzenleyen ahmetseydi; 19 Haziran 2016 19:11


Daha fazla sonuç:
nikotinin zararları

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç