Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 28 Mart 2016  Gösterim: 53.984  Cevap: 4

Güneş ve Ay tutulmaları nedir, nasıl oluşur?

üçüz
18 Ocak 2010 23:54       Mesaj #1
üçüz - avatarı
Ziyaretçi
Güneş ve ay tutulması nasıl olur?
EN İYİ CEVABI Safi verdi
Güneş tutulması
Ay'ın, yeryuvarlağıyla güneş arasına girmesiyle güneş'in yeryüzünden kararmış görünmesi olayın denir.
Ay’ın dünya ile güneş arasına girmesi. Güneş, ay ve dünyanın bir çizgide bulunmasıyla güneş tutulması ortaya çıkar. Eğer ayin dünya etrafındaki yörüngesi ile, dünyanın güneş etrafındaki yörüngesi aynı düzlemde olsa idi, her ay, güneş ve ay tutulmaları ortaya çıkardı. Ancak, ayın yörünge düzlemi dünyanınkine göre 5°8’ eğimlidir. Böylece ay her bir dönümde aşağı inerken bir, yukarı çıkarken yine bir defa olmak üzere toplam iki kez ekliptiki, yani dünyanın güneş etrafındaki yörünge düzlemini keser.
Sponsorlu Bağlantılar
DEVAMI Güneş Tutulması

Ay Tutulması
Ay tutulması, Güneş ile Ay arasına giren Dünya’nın gölgesi içinde Ay’ın gözden kaybolmasıdır. Ancak tam tutulma olayında bile Ay tamamıyla kararmaz, hafif kırmızımtırak bir ışıkla aydınlanır. Güneş tutulmaları Ay tutulmalarından üç kat daha sık tekrarlanır. Fakat Ay tutulmaları bir yarımkürenin bütün noktalarından aynı anda gözlemlenebildiği halde, Güneş tutulmaları yerkürenin ancak bazı yerlerinden görülebilir.

DEVAMI Ay Tutulması
Son düzenleyen Safi; 28 Mart 2016 05:56


Daisy-BT
19 Ocak 2010 00:07       Mesaj #2
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Güneş tutulması, Ay'ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay'ın Güneş'i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır. Tutulmanın olması için Ay'ın yeniay evresinde olması ve Dünya'ya göre Güneş ile kavuşum halinde olması, yani yörünge düzleminin Dünya'nın Güneş çevresindeki yörünge düzlemi ile çakışması gerekir. Bir yıl içinde Ay Dünya çevresinde yaklaşık 12 kez dönmesine karşın, Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nın yörünge düzlemi arasında 5 derece kadar bir açı olması sonucu, Ay her defasında Güneş'in tam önünden geçmez ve dolayısıyla bu çakışma seyrek olarak oluşur. Bu yüzden, yılda iki ile beş arasında güneş tutulması gözlemlenir; bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilir. Güneş tutulması Dünya üzerinde dar bir koridor izler, bu yüzden herhangi bir bölge için güneş tutulması çok ender bir olaydır.

Ay kendi yörüngesinde dolanırken, kimi zaman Dünya'nın gölgesine girer. Buna Ay tutulması denir. Ay tutulması, dolunay zamanında ve ayın düğüm noktalarına yakın olması durumunda meydana gelir. Ay'ın Dünya'nın gölgesine girmesi ile Güneş'ten aldığı parlaklığı kaybetmesi neticesinde görülür. Güneş karşı düğüm noktasında veya ona yakın olmalıdır. Bu şartlar altında Dünya'nın gölgesi Ay'a düşer. Bu 90.957.42.000.000.0000 km uzanan gölge konisi ay uzaklığından yaklaşık 8800 km geniştir. Ay saatte 3456 km hareket ettiği için, ortalama Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile bir saat arasında değişir. Ay tutulması, yeryüzünün ayın ufuk çizgisinin üzerinde olduğu herhangi bir bölgesinden gözlenebilir.

Son düzenleyen Safi; 28 Mart 2016 05:58
23 Mart 2013 10:58       Mesaj #3
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Ay tutulmasında Güneş, Dünya ve Ay'ın konumları nasıl oluyor?

Ay tutulması olayında Dünya, Güneş ile Ay arasındayken gelen ışınları engelleyerek arkasında bir gölge alanı oluşturur.Bu gölgeler tam ve yarı gölge şeklindedir.Ay'ın Dünya'nın bu gölge alanlarından geçmesi ile de tutulma gerçekleşmiş oluyordur. Ay'ın, yarı gölgeli, parçalı ve tam Ay tutulması şeklinde tutulma çeşitleri vardır!

*Yarı Gölgeli Ay Tutulması => Ay'ın Dünya'nın yarı gölge konisinden geçtiği tutulma şeklidir.Gözlenmesi zordur.Sadece akademik düzeyde gözlenebilir.
*Parçalı Ay Tutulması => Ay'ın bir bölümünün Dünya'nın tam gölge konisinden geçtiği tutulma şeklidir.Kolayca gözlenebilir (çıplak gözle.)
*Tam Ay Tutulması => Ay kırmızı bir şekil alıp Dünya'nın tam gölge konisinden geçer ve yine gözlenmesi kolaydır.
Safi tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
28 Mart 2016 06:10       Mesaj #5
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Üç tür Ay tutulması görülür:
1. Gölgeli Ay Tutulması;
Ay, Dünya’nın yarı gölge konisinden geçer Çok rahat gözlenemediği için genelde akademik düzeyde incelenir.
Ay, Dünya'nın Penumbra gölgesinden geçer, bu gözlemler çok kısa ve gözlenmesi zordur. Bilimsel açıdan önem taşır.

DEVAMI Ay (Uzay)
Son düzenleyen Safi; 27 Mayıs 2016 22:55


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç