Arama

Su maymunu canlı mıdır? - Sayfa 7

En İyi Cevap Var Güncelleme: 7 Haziran 2016 Gösterim: 145.415 Cevap: 72
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Aralık 2013       Mesaj #61
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
su maymunu kanser yaparmı veya kana geçme durumu varmı insanı gerçekten öldürüyomu
Sponsorlu Bağlantılar
MİRA CEYO - avatarı
MİRA CEYO
Ziyaretçi
29 Ocak 2014       Mesaj #62
MİRA CEYO - avatarı
Ziyaretçi
arkadaşlar su maymuncuğu çok zararlıdır yutulursa (özellikle şeffaf olanlar bende var az kalsın kardeşım içiyordu ) kansere yol açabilir.Ve ölebilirsiniz dikkat edin....!!!!!! aslında su maymuncuğu canlı değildir.ve şu şekilde beslenir: şeker vb.baharat çeşitleri ile renkli renkli doğururlar.karanlık ve serin bir ortamda saklayınız. 2 ÇAY BARDAĞI ŞEKER VB.BAHARATI KOYUNUZ .KÜÇÜK ÇOCUKLARA VERMEYİNİZ......LÜTFEN DİKKAT EDELİMM.....
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
29 Ocak 2014       Mesaj #63
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

su maymunu canlı mıdır, canlıysa nasıl oluşur

hayır değildir çünkü canlı olsa hareket ederdi vede onun içindeki hücreler dolduğu zaman boncuk patlıor ve su maymunu oluyor
Mavi - avatarı
Mavi
Ziyaretçi
17 Nisan 2014       Mesaj #64
Mavi - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaşlar su maymunları tabikide canlı değildir ve kanserojen madde içerir doğurma kısmına gelince jeller aşırı su çektiğinde sınırını aşar ve bir parçasını kaybeder bu parçada suyu biraz fazla çekince doğurdu sanıyoruz ama hayır bu diğerinin parçasıdır. biryerde su maymunlarının döllenmiş karides yavrusu olduğunu okudum . donmuş bir biçimde saklıyorlar diye ama doğru olduğunu sanmıyorum. zaten su maymunu denen şey bitkiler için su deposudur. *HORT 4 YIL SONRA CEVAP*
_AERYU_ - avatarı
_AERYU_
Ziyaretçi
22 Nisan 2014       Mesaj #65
_AERYU_ - avatarı
Ziyaretçi
Su Maymunu
MsXLabs.org

Son günlerde özellikle çocukların sürekli olarak uğraştığı birşey haline geldi, su maymunları… Asıl adı kristajel olan bu maddeye birçok kişi su maymunu demektedir. Bu konu hakkında bizlere sıkça sorular gelmektedir. İşte en çok sorulan sorulan ve cevapları…

Su maymunu canlımıdır?
-En çok sorulan sorulardan biriside bu, arkadaşlar su maymunu canlı değildir.

Su maymunu zararlımıdır?
-Yapılan birçok araştırmada su maymununun zararlı olduğu ortaya konmuştur. Ayrıca yutulduğu taktirde mide ve bağırsakları tıkayarak ölüme kadar varabilen sonuçlar doğurabilir.

Su maymunu doğurur mu?
-Hayır. Su maymunları sadece bölünür ve siz onu doğuruyormuş gibi algılarsınız.

Su Maymunu Zararları
Yurtdışından ithal edilen ve ’su maymunu’ adı verilen renkli jel toplar sağlık açısından zararlımı acaba.
şu an ilimizde yeni piyasaya çıktı internette okudum kanserojen etkisi var diyor.
hastalık değil ama kısaca zararları hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim.saygılarımla.Su Maymunu hasta ediyor

bende bir yerde zararlı olduklarını okumuştum ama nelere sebeb olduğu konusunda bilgim yok. yeni bir ürün olduğun için bu konuda yapılmış fazla tıbbi araştırma olduğunu sanmıyorum. hatta okuduklarımızın ciddi bir tıbbi araştırma sonucu yazıldığını da sanmıyorum.

Su Maymunu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Barış Atasoy isimli bir arkadaşın kendi blogunda yazdığı bir yazı.

“akvaryumcular bilir, ama bu isimle değil: Su maymunu, esasen Artemia Salina’nın bir türüdür ve komiktir ama, tescilli bir markadır.

Ama bu su maymunu, o su maymunu değil!
Son zamanlarda bir su maymunu çılgınlığıdır gidiyor! Bu su maymunu dedikleri şeyin bizim Artemia Salina ile alakası yok. Bunlar, suda şişen renkli toplar.

Suda şişen bu renkli topları canlı zannedenler olduğunu akvaryum.com forumlarında öğrendim. Hayır; canlı olmadıkları gibi, sizi de canınızdan edebilirler! Bu renkli topların oldukça kanserojen oldukları söyleniyor. Çocukların ilgisini çok daha fazla çektiğinden, bu tip şeyleri çocuklarınıza kesinlikle almaya yeltenmeyin. Muhteviyatı nedir bilmiyorum; açıklanmıyorda.

Bu renkli toplar hakkında gerekli açıklama ve uyarıyı yaptıktan sonra, gelelim gerçek su maymunlarına!

Dediğim gibi, sea monkey bir tür Artemia. Hibrid bir canlı olduğu söyleniyor; yani bildiğimiz Artemia Salina’dan laboratuar ortamında üretilmiş. Deniz atını andırıyor, geri yüzebiliyor, suda gerçekten maymunluk(!) yapıyor. Aile kurdukları, hatta aile arasında kavga ettikleri söyleniyor (test kabında İtalyan ya da Türk kanı kalmış olmalı!).

Gerçek su maymununu Türkiye’de görmedim, satıldığından da emin değilim. Hatta Southpark’ın bir bölümünde bundan esinlenildiğini görmüştüm. Gerçekten de, Pakmaya gibi bir poşette satılıyor ve akvaryuma atıp çıkmalarını bekliyorsunuz. Artemia çıkaranların yabancı olmadıkları bir şekilde yumurtadan çıkıyorlar. Kilosu 1.000 YTL (eskilerin dedikleri gibi 1 milyar!) den fazla olabilen Artemia Salina’dan bile daha pahalılar; ufacık paketin ABD fiyatı 7 dolar civarı.

Esasen bu bir mini tuzlu su karidesi. Artemia Salina nadiren 1 santim olabilirken, sea monkey 2-2.5 santim olabiliyormuş. 2 sene yaşadıkları söyleniyor ama Artemia tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki, bu minik şeyleri yaşatmak bahçe havuzunda Discus üretmekten daha zor olmalı.

Eğer çocuğunuza su-bişeysi alacaksanız, sea monkey iyi bir seçim olur. Ama diğer su maymunundan, yani suda 400 kat şişebilen, boyalı, misketimsi, ne idüğü belirsiz şeylerden uzak durun!

Sihirli su topları diye de satılan bu tuhaf şeyleri satın alanlardan bazıları hastalanmış ve Sağlık Bakanlığı bu ürünlerin ithalatını yasaklatmış. Ben de Zaman gazetesinin yalancısıyım”

Türkiye’de Su Maymunu
Çocuklara oyuncak olarak satılan ilaç kapsülü boyutundaki su maymunları su ile temas ettiğinde 400 kat büyüyor. Sağlık Bakanlığı, normalde büyüklüğü bir ilaç kapsülü kadar olan su ile temasında ise 400 kata kadar büyüyebileceği belirtilen ürünlerin oyuncak gibi satılmaması, anne-babaların da bu ürünleri çocuklardan uzak tutması gerektiğini bildirdi.

Sağlık Bakanlığından yapılan “Suda büyüyen ürünlerler”le ilgili yazılı açıklamada, oyuncakların piyasa gözetim ve denetiminin Bakanlığın sorumluluğunda olduğu belirtildi. Bazı basın yayın organlarında, bakkal, market ve kırtasiye gibi satış yerlerinde satılan ve çocuklar tarafından oyuncak olarak değerlendirilen ancak oyuncak olmayan “su maymunu”, “büyüyen su topları”, “bio-gel” ve “su baloncuğu” gibi isimlerle satılan ürünlerin çocukların yutması sonucu kazalara neden olduğu yönünde haberler yayımlandığı, bunun üzerine çocukların sağlığının korunması amacıyla 26 Mayıs 2008’de bir genelgeyle valiliklerin uyarıldığı kaydedildi.

Edirne’de bazı öğrencilerin bu ürünleri yanlışlıkla yutmaları sonucu tedavi altına alındıkları yönünde birkaç gün önce yayımlanan haberlerin anımsatıldığı açıklamada, şöyle devam edildi: “Normalde büyüklüğü bir ilaç kapsülü ya da ’jelibon’ şekerlemesi kadar olan su ile temasında ise 400 kata kadar büyüyebileceği belirtilen, nefes borusuna kaçması veya yutulması halinde hayati tehlike yaratabilecek bu ürünlerin oyuncak gibi satılmaması gerekmektedir. Bitkilerin yaşaması ve dekorasyon amacı doğrultusunda satışa sunulsa dahi çocuklara satılmaması ve anne-babaların da bu konuda gerekli titizliği göstererek çocuklardan bu ürünleri uzak tutması gerekmektedir.

Ayrıca, ’su maymunu’, ’büyüyen su topları’, ’bio-gel’ ve ’su baloncuğu’ gibi isimlerle anılan ürünlerin öğrenciler arasında şaka ile arkadaşlarına yutturabildikleri de görülmektedir. Dolayısıyla okul idareleri ve öğretmenlerin gerekli tedbirleri alarak öğrencileri bu ürünlerin mide ve barsak tıkanmalarına, yırtılmalarına, soluk borusu tıkanmalarına ve ölüme dahi sebep olabilecekleri ve arkadaşlarına su veya başka içecekler içerisinde bu ürünleri yutturmaya çalışmak
gibi şakalar yapmamaları konusunda uyarmalarının faydalı olacağına inanıyoruz.”

Açıklamada, çocuklar tarafından yanlışlıkla yenilmesi durumunda ölüme neden olabilen maytap, çıtır-pıtır ve benzeri ürünlerin de özellikle 12 yaşından küçüklere satılmaması ve çocukların bu patlayıcı maddeleri kullanmamaları yönünde gerekli hassasiyetin gösterilmesi istendi.

Kaynak:
Son düzenleyen perlina; 7 Haziran 2016 12:01
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
17 Mayıs 2014       Mesaj #66
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
normalde su maymunu zararsız ve suda yaşar bazıları su süsleri (cansız) , bazıları ise hayvan olarak canlı olarak kullanılıyor cansızlar sadece buyur ama canlıların ilk önce tüyleri çıkar son 400 kat daha büyür ve doğurur .Asıl adı su maymunu değildir
su maymununu ılık su da yıkadığınızda parlak olmasını sağlarsınız .Ama bu işlemi eldiven (kumaş pilastik kauçuk) ile yapmanız tavsiye edilir.
hayır - avatarı
hayır
Ziyaretçi
2 Haziran 2014       Mesaj #67
hayır - avatarı
Ziyaretçi
su maymuncukları farklıdır bazıları çiçekler bazıları süs içindir.çiçekler için olanlar kansorojen madde içermez.Ama doğururlar (2-3 tek bir tanesinde)ama tabii güçlendirmede kullanılır.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
4 Haziran 2014       Mesaj #68
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
su maymuncuğu canlı we susuz ölürler tuz we şekerle beslenir
ÇINAR - avatarı
ÇINAR
Ziyaretçi
4 Haziran 2014       Mesaj #69
ÇINAR - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

su maymuncuğu canlı we susuz ölürler tuz we şekerle beslenir

Su maymunu canlı bir organizma değildirki besine ihtiyaç duysun.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Haziran 2014       Mesaj #70
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ne yapmalıyız zararı varmı ne gibi önlem alalım selmlar

Zararlıdır. Küçük çocuklardan uzak tutulmalıdır.Çünkü jelibon görünümlü olduğu için çocuklar yutabiliyor.Ve çocukların midesinde büyüyüp şişiyor. Kanselojen madde içerdiği için çocukları öldürüyoruz.Aldıysanız çocuklardan uzak yerde tutun!!!!
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

6 Kasım 2012 / Misafir Cevaplanmış
4 Temmuz 2014 / Misafir Cevaplanmış
24 Eylül 2011 / Misafir Cevaplanmış
19 Kasım 2014 / Misafir Soru-Cevap
3 Eylül 2009 / mltm_kzlrmk Soru-Cevap