Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 16 Şubat 2018  Gösterim: 55.234  Cevap: 2

Para ne zaman bulundu?

İRO$
2 Mart 2010 21:13       Mesaj #1
İRO$ - avatarı
Ziyaretçi
Para ne zaman bulundu?
EN İYİ CEVABI eben verdi
Para
Dünyanın her yerinde kullanılan para ilk M.Ö'de 700. yılda Lidya’lılar tarafından kullanılmıştr.
Para günümüzde bir çok biriime çevrilmiştir. Örneğin; dolar, euro, dinar, lira gibi kağıt ve madeni paralar vardır. Eski yıllarda bir ürün eşya gibi bir şey alırken takas yapmak zorundalardı. Örneğin bir torba un istiyorsan sen de bir torba bulgur vermek zorundaydı. Ama şimdi para karşılığında her şeyi alabiliyoruz.
Sponsorlu Bağlantılar
İnsanların bu buluşu gerçekten hayatı hem kolaylaştırmış hem de zorlaştırılmışdır.

Paranın kronolojik tarihi
Tarihin çok erken dönemlerinde bir belirsizlik vardır. Çin'deki ilk parasal gelişmeler üzerinde de tartışmalar vardır.
  • M.Ö. 9000 civarı - M.Ö. 6000: Sığırların evcilleştirilmesi ve tarımın başlangıcı. Çeşitli toplumlarda ve çeşitli dönemlerde canlı hayvanlar, özellikle sığır; bitkilerden de hububat türleri para yerine kullanıldılar.
  • M.Ö. 3100 civarı: Mezopotamya'da yazı icat edildi. Asıl kullanım, gelişme ve hesap tutma.
BAKINIZ
Lidya Uygarlığı
Para ve Paranın Tarihçesi

Son düzenleyen Safi; 16 Şubat 2018 17:07

eben tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
10 Şubat 2018 21:00       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Dünyanın bilinen en eski para örnekleri,Anadolu topraklarında M.Ö. 7. yüzyıldan kalmadır. Aynı zamanda gerçek anlamda tarihde paranın ilk örnekleri olan bu kalıntılar, Türkiye’nin batısında bulunan, Lidyalıların yaşamış oldukları topraklarda bulundu. Şekil olarak Fasulye biçiminde olan bu madeni paralar altın ve gümüş gibi değerli metallerden yapılmıştır.

Lidyalılarca basılan bu Paraların iki yüzünde farklı simgeler bulunmaktaydı, bu metal paraların bir yüzünde kralı simgeleyen aslan ve boğa motifi bulunmaktayken, diğer yüzünde ise paranın değerini gösteren işaretler vardı.Paranın yaygınlaşması ticaret yollarında bulunan Anadolu üzerinden olmuştur. Zamanla para kullanımı Lidyalılar vasıtasıyla Batı Anadolu’dan tüm Akdeniz bölgesi ülkelerine yayıldı. M.Ö. 320 yılında ise bir tarafında Büyük İskender’in profilinin resmi basılan paralar yapıldı. Daha sonra başka ülkelerdeki kral ve imparatorlar kendi portrelerini para üzerinde bastırmaya başladılar. Dünya üzerinde Kâğıt paraların ilk kullanımı ise 11. yüzyıla dayanmaktadır.

Ödeme aracı olarak zamanla para oldukça yaygınlaşmış ve Moğol İmparatoru Kubilay Han tarafından ordusunda yer alan askerlerinin maaşları kâğıt para ile ödenmeye başlanmıştır. Avrupa’da ilk kağıt paranın basılması 1661 yılında Stockholm’de olmuştur. Birkaç yıl sonra Birleşik Krallık Yani İngiltere’de de kâğıt paralar kullanılmaya başlandı. Amerika kıtasında yer alan ülkelerde ise ilk kâğıt banknotlar, 18. yüzyıl civarında ortaya çıktı.
Son düzenleyen Safi; 17 Şubat 2018 01:03
Hızlı Cevap
Mesaj:
paneli aç