Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 20 Şubat 2016  Gösterim: 142.851  Cevap: 169

Birkaç haftalık kedi yavruları anneleri yoksa eğer nasıl beslenir?

Teamoore
19 Nisan 2010 18:58       Mesaj #1
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Yeni doğmuş annesiz bebek kedi bakımı nasıl yapılır, yavru kediler nasıl beslenir?

Bizde 1.5haftalık çok minik hamster kadar kedi yavruları var. Anneleri terk etti gitti ve gelmiyor. Onları tabi ki süt ile besliyoruz ama en iyi besleme yöntemi nedir? Besleme şekli nedir? Sütü verirken sıkıntılı oluyor çünkü doğru düzgün içemiyorlar. Ayrıca bitlenmeleri var gibi. Bitlenme için ne yapılabilir? Sütü en rahat vermenin yöntemi nedir? Ağlamalarının önüne nasıl geçilir, nasıl bebekler rahatlatılır? Bilgi rica ediyorum.
EN İYİ CEVABI rambo3947 verdi
Bilgilendirme amaçlıdır ve alıntıdır ;

Annesiz yavrunun bakımıAnnesiz bir yavrunun kaç günlük olduğunu anlamak için göbek kordonuna ve gözlerine bakmamız yeterli olacaktır. Henüz göbek kordonu düşmemiş ve ıslak ise zaten yeni doğmuştur, henüz birkaç saatliktir. Eğer göbek kordonu düşmemiş fakat kuru ise birkaç günlüktür. Yeni doğan yavrunun göbeği ortalama bir haftada düşer.
Sponsorlu Bağlantılar
Göbek kordonunun bakımı:
Günde iki defa batikon kompresi yapılarak bölgenin enfekte olması engellenmelidir. Kordon kuruyunca birkaç gün içinde batikon uygulaması bırakılmalıdır. Göbek kordonu bir çok bakteri ve virus tarafından kolayca enfekte edilebilir. Mikroorganizmaların kontaminasyonunu engellemek için yavruya mutlaka steril bir eldiven ile müdahale edilmelidir. Direkt elle temastan kaçınılmalıdır. Ayrıca yeni doğan yavru bu nedenle çok temiz bir yerde bakılmalı, hatta eczanelerde satılan hasta altı yatak koruyucu örtülerinden kullanılmalıdır.
Yeni doğanın ısıtılması:
Doğum sonrası yeni doğan yavru ıslak olacağından beden ısısı hızla düşmeye, hypotermi, başlar (ortalama 5 derecelik bir düşüş yaşanır) Hypotermiden korumak için yavru hemen kurutulmalıdır. Bu amaçla bir tutam pamuk ile yuvarlak ve yumuşak manüplasyonlarla yavrunun tüm vücuduna masaj yapılır. Bu işlemden sonra sıcak su konulmuş termofor ya da bir pet şişe içine sıcak su doldurur ve bir havluya sarılarak termofor yavrunun altına konur. Termofor veya sıcak su içeren pet şişe yavruya direk temas ettirilmemelidir. Haşlanmalar meydana gelebilir. Termofor 3-4 saat ara ile yinelenmelidir.
Beslenmesi:
Yeni doğan yavrunun göz kapakları henüz kapalıdır ve kulakları duymaz fakat koku ve tat alma duyuları vardır. Yeni doğan yavrunun henüz emme refleksi güçlü değildir. Doğumdan hemen sonraki ilk 12 saatlik süre içinde yavrular beslenmek zorundadır. Her ne kadar karaciğer glikoz depoları dolu doğsalar bile kan şekeri her geçen zaman daha da düşecektir. Bu nedenle doğumdan hemen sonraki beslenme hayati önem taşır. Hypoglisemi ve buna bağlı ölümler gerçekleşebilir
Kısa süre içinde bir çay bardağı kaynamış ve ılıtılmış su içine bir küp şeker ile hazırlanan solusyondan birkaç damla içirilir ve daha sonra biberon maması verilerek genel durum güçlendirilmeye çalışılır. Beslenmesi için gerekli olan biberon ve biberon maması veteriner klinikleri ve pet shoplarda rahatça bulunabilmektedir. Eğer mama bulamıyorsanız pirinç unu, şeker ve su (veya pastörize inek sütü) ile hazırlanacak bir mama geçici süre kullanılabilir. Ayrıca eczaneden 0-3 aylık bebekler (insan) için olan mamalardan da kullanabilirsiniz. Mamanın tüketim tarihinin dolmamış olmasına mutlaka dikkat edin.
Mamanın hazırlanışı:
Bir cezvede içme suyu kaynatılır ve kaynayan su önceden içi sıcak su ile çalkalanmış biberona boşaltılır. Biberonda bulunan her çizgi için bir ölçek mama konulup topaklar kayboluncaya kadar iyice çalkalanır. Hazırlanan mamadan birkaç damla bileğimize damlatılır, eğer bileğimiz yanmıyorsa yavru beslemeye başlanabilir. Biberon 45 derecelik bir açı ile yavruya verilir. Beslenme sonrası yavrunun ağız temizliği ılık suya batırılmış bir pamuk veya gazlı bez ile yapılmalıdır. Yeni doğan her üç saatte bir beslenmelidir. Bir defada aldığı mama miktarı ilk hafta 2-6 cc., ikinci ve üçüncü haftalarda bu doz biraz daha artarak 10cc.’yi bulur. Dördüncü haftadan itibaren ek gıdaya geçmeye başlanabilir.

Ek gıda olarak piyasada bulunan birinci sınıf püre konserve mamalar yedirilebilir. Ek gıda geçişleri ilk gün günde bir defa ve bir öğünlük olmalıdır, gün geçtikçe biberon mamasının yerine ek konserve gıda verilmelidir. Yavru 5-6 haftalık olduğunda kuru mamaya başlatılabilir. Kuru mama geçişleri de konserve mamada olduğu gibi yavaş yapılmalıdır. Kuru mamada dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta; birinci sınıf olması şartının dışında kuru mama kroketlerinin ince ve kolay kırılabilir olmasıdır. Ek gıda olarak pastörize inek sütü verilebilir; fakat süt sulandırılmadan verilmelidir. Burada süt içince ishale neden olan şey, sütün içindeki laktozdur. Yavrularda henüz laktoz toleransı gelişmediğinden sütü sulandırmak yerine verilecek olan süt miktarı az tutulmalı ve yavru tolere ettikçe miktar arttırılmalıdır. Veya marketlerde kolayca bulabileceğiniz laktozsuz sütlerden verebilirsiniz. Süt sulandırıldığında besin değeri düşer. Zaten yavrunun günlük alması gereken protein miktarı süt tarafından yeterli miktarda karşılanamaz.
İdrar ve dışkı yaptırılması:
Yeni doğanın sfinkterleri henüz gelişmediğinden idrar ve dışkıyı kendi başına yapamaz. Normal şartlarda anne kedi, yavrunun perineal bölgesini diliyle yalayarak idrar ve defekasyonu uyarır. Anne kedi olmadığı için ona bakan kişi her beslenme öncesi ve sonrası yavrunun idrar ve dışkılama işlemini yaptırmalıdır
Bu işlem için bir parça pamuk, su ile çok az ıslatılarak yavrunun perineal bölgesine yavaş dokunuşlarla idrar ve defekasyon yaptırılır. Pamuk ile masaj genital organdan anüse doğru olmalıdır (yani genital organdan kuyruk altına doğru). Genital organın dışkı ile kontamine olması sonucu üregenital sistem hastalıkları çok kolay gelişebilir.
Gazının çıkartılması:
Karın bölgesine (göbek) kuru bir parça pamuk ile yuvarlak hareketlerle masaj yapılarak gaz çıkartılmaya çalışılmalıdır.
Yavrunun Yatırılması:
Yeni doğanın enfeksiyon ajanları tarafından kontaminasyonunu engellemek ya da en aza indirgemek amacıyla daima temiz bir altlık kullanılmalıdır. Bu amaçla eczanelerde bulunan hasta altı yatak koruyucu örtülerinden kullanmak yerinde olur. Küçük bir sepet ya da kutucuğun içine altta bir havlu ile sarılmış termofor ve onun üzerine hasta bezi konulmuş bir yatak bebek kedi için ideal olacaktır. Yavru içine konulduktan sonra mutlaka sepet veya kutunun üzeri hava alması engellenmeden kapatılmalıdır.Yavru beslenme ve bakım işlemleri haricinde yatağında tutulmalıdır. Yatak koruyucu örtüsü en az günde bir defa yenisi ile değiştirilmelidir. Köpek yavrularında olduğu gibi yatağının altına saat koymak kedi yavruları için gerekli değildir.

Son olarak size bazı ipuçları:
Yavru sürekli niçin miyavlar?
Karnı açtır,
İdrar ve dışkılama ihtiyacı vardır,
Gazı vardır,
Isınmaya ihtiyacı vardır...

yardımcı oldu ise ne mutlu bana
Son düzenleyen nötrino; 31 Ağustos 2013 14:00


rambo3947 tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Teamoore
20 Nisan 2010 19:45       Mesaj #3
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Yeni doğan bir bebek kedi için verdiğiniz bilgiler işime yarıyor. 2haftalık olanlar için nasıl besleme tekniği uygulanmalıdır?
Ayrıca su içmeleri gerekir mi? Gün içinde su içmeleri lazımsa ne kadar ve ne şekillerde verilmesi şarttır?
Teamoore
26 Nisan 2010 19:52       Mesaj #4
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Yardım eder misiniz acaba sütten ne zaman kesilirler? Süt dönemi bittiğinde ne tarz bir besleme programı lazım? Su içmeleri gerekir mi süt hariç?
27 Nisan 2010 12:36       Mesaj #5
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Alıntı

Yeni doğan bir bebek kedi için verdiğiniz bilgiler işime yarıyor. 2haftalık olanlar için nasıl besleme tekniği uygulanmalıdır?
Ayrıca su içmeleri gerekir mi? Gün içinde su içmeleri lazımsa ne kadar ve ne şekillerde verilmesi şarttır?

Alıntı

Yardım eder misiniz acaba sütten ne zaman kesilirler? Süt dönemi bittiğinde ne tarz bir besleme programı lazım? Su içmeleri gerekir mi süt hariç?

2 haftalık bir kedicik genelde sıvı biberon maması ise beslenir(Kaynatılmış su ve veteriner önerili mama karışımı) 2-3 haftalık kedilerin beslenme ölçüsü, biberon üzerindeki ölçeğe göre(9-10 cc kadardır) 4 haftalık olan bir kediciğe ek gıdalar verilebilir(ek gıdalar,sulandırılmamış inek sütü,püre şeklinde konserve mamalar olabilir)Ek gıdalar günde bir defa verilebilir ve bu aşamadan sonra biberon maması yerini ek gıdaya bırakır Yavru Kedicikler,5-6 haftalık olduklarında ise tamamen kuru mama ile beslenme aşamasına gelirler(süt harici).Kediler su içerler tabiki özellikle yeni doğmuş yavru kediciklere genelde kaynatılmış,ılıtılmış şekerle tatlandırılmış su damla şeklinde içirilir Daha sonraları periyodik olarak aşama aşama bunun derecesi arttırılır Bunun yanında kedilerde pire,bit olayına karşı pire damlası ya da pire spreyi kullanabilirsiniz pire damlasından yavru kediciğin ensesine bir damla damlatıldığında,bu damla,bütün vücudunda ki pire,kene,bit türü parazitleri etkisiz hale getiriyordur (Ek bilgi)

*Hiçbir anne kedi, yavrularını bırakıp gitmez ,gitse bile mutlaka geri dönerler Ama dönmemesi ilginç geldi bana Çünkü bu aşamadaki yavru kediciklerin kendi annelerinin sütüyle beslenmeleri daha yararlı olur Suni beslenme yöntemlerine kıyasla...
Teamoore
27 Nisan 2010 21:05       Mesaj #6
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
KEdilerde pire mi var bit mi var. Sadece biri var diye biliyorum. Ayrıca bebek olan kediye o kimyasal damla veya sprey zarar vermez mi? Hangisi güvenlidir?

Kendinin annesi ansızın ortalıktan kayboldu. Gelmedi yeniden geriye. Ki beslediğimiz bir kediydi. Bilemiyorum. Ama bir yerde okudum ki bazı anne kediler nadiren de olsa yavrularını reddebilir veya terk edebilir.
27 Nisan 2010 23:11       Mesaj #7
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
Alıntı
Teamoore adlı kullanıcıdan alıntı

KEdilerde pire mi var bit mi var. Sadece biri var diye biliyorum. Ayrıca bebek olan kediye o kimyasal damla veya sprey zarar vermez mi? Hangisi güvenlidir?

Kendinin annesi ansızın ortalıktan kayboldu. Gelmedi yeniden geriye. Ki beslediğimiz bir kediydi. Bilemiyorum. Ama bir yerde okudum ki bazı anne kediler nadiren de olsa yavrularını reddebilir veya terk edebilir.

Kediler için genelde pire spreyleri ya da pire damlaları kullanılıyordur Ben genel anlamda parazitlerden bahsettim kene de,bit de olabilir bu ayrıca hiç belli olmaz bunu bilemezsiniz Ama genel anlamda kedicikler için her tür parazite karşı bu ilaçlar (sprey,damla) kullanılıyordur pire spreyi ya da pire damlası adı altında .Sadece küçük bir damla damlatıcaksınız ense kısmına ,zati veterinerinize sorarsanız size nasıl uygulayacağınız konusunda detaylı bilgi verecektir. Zarar verici birşey olsa kullanılmaz veterinerler tarafından da önerilmez ve aynı şekilde burada size bunu öneriyor da olmazdım öyle değil mi?? Benim de bir kedim var şu an 4 yaşında 5 e girmek üzere ,benzer aşamaları bende yaşadım.

Genel olarak anne kediler yavrularını asla terkedip gitmezler bu bir gerçektir Ama istisnaları da olabiliyordur demekki...(Bunun nedenlerini öğrenmek lazım)

Kedileri Pirelerden Koruma Yöntemleri
Teamoore
30 Nisan 2010 20:33       Mesaj #8
Teamoore - avatarı
Ziyaretçi
Her zaman sağolun yardımlarınız için. Sanırım çok kaliteli pire spreyleri var bir marka varmış en sağlıklısı oymuş. Onu okuduğum için bir yerde merak ettim. Ama küçük bebek kedide piremi var sinek mi bilemiyorum. Kafasında küçük siyah böcek var gibi. Nokta gibi. Ama sağlıklı bir biçimde özel süt ile besleniyor biberondan. Düşünüyoruz ki anneleri öldü. Hiç ortalıkta yok. Sütten tam olarak ne zaman kesilirler? 23-24günlük oldu kediler. hala bebekler gerçi.

Ayrıca anneleri olmayan yeni doğmuş bebek kedilere baska bir dişi bakabilir mi?
30 Nisan 2010 23:04       Mesaj #9
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI
İnşallah annelerine bir şey olmamıştır ve sağlığı yerindedir en azından böyle temenni ediyorumdur siz yinede peşin hükümlü olmayın;sürekli beslediğiniz size ve çevrenize alışkın bir kediyse şayet, ansızın çıkıp gelebilir de anne kedicik belli olmaz. Yukarıya yazmış olduğum yöntemleri denemeye çalışın ve küçük yavru kediciği ve diğer yavru kedicikleri mutlaka veterinere gösterip muayene ettirin mikrop kapmamalarına dikkat edin Sütten kesilme dönemlerini de yukarıya yazmıştım;

2-3 haftalık kedilerin beslenme ölçüsü, biberon üzerindeki ölçeğe göre(9-10 cc kadardır) 4 haftalık olan bir kediciğe ek gıdalar verilebilir(ek gıdalar,sulandırılmamış inek sütü,püre şeklinde konserve mamalar olabilir)Ek gıdalar günde bir defa verilebilir ve bu aşamadan sonra biberon maması yerini ek gıdaya bırakır Yavru Kedicikler,5-6 haftalık olduklarında ise tamamen kuru mama ile beslenme aşamasına gelirler(süt harici).

Bu açıklamaya göre yavru kedicikler 5-6 haftalık olduklarında tamamen sütten kesilmiş oluyorlardır.Ayrıca başka bir dişi kedi kendi yavrusu dışındaki kedilere bakabilir mi? tam olarak bilmiyorumdur Ama eğer kendi yavrusu gibi görür benimser ise belki bakabilir Tam tersi de olabilir dışlayabilir de; ya da siz bunu kendiniz deneyerek anlayabilirsiniz ancak(Bu benim görüşüm,tahminim)...
Pesimist3495
18 Mayıs 2010 23:17       Mesaj #10
Pesimist3495 - avatarı
Ziyaretçi
5 Gün Önce Odamda Otururken Bahçede Sürekli Bana Yaklaşan ama Ben Yanına Gidince benden kaçan bir kedi camdan içeri ağzında siyah küçük Bişeyle içeri atladı. Ağzındaki siyah şeyi yere atıp yatağın arkasına saklandı. baktım yavrusuymuş. bir karış kadar boyu yoktu. sonra gel pisi pisi bi zahmet yatağın arkasından çıkardım. yavrusunu alıp yatağın altına girdi bu sefer. sonra bahçedeki çocuklar kedinin diğer iki yavrusunu da getirdileronları da alıp yere koydum sonra alıp tekrar yatağın altına girdi. akşama kadar çıkmadılar ordan. sonra kenarda bi örtünün üzerine tünediler. ben odanın camını açınca annesi dışarı çıktı o arada oldukları yeri düzeltip annesine yemek ve su koydum.
Daha Sonra Yavrularından birietrafında dolaşıp duruyor miyavlıyordu ve dikkat ediyordum uyumuyordu.
annesi de emzirmiyordu.
ama emzirdiklerinden bir tanesi ertesi gün öldü.o zayıf olan halaa yaşıyor.
yavrular ne kadarlıktır bilmiyorum.Kulakları henüz tam dikilmemiş gözleri lacivertten maviye dönmeye başlamış ve yürüyorlar.
internette yaptığım araştırmalarla ne zaman annesnden ayırmam gerektiğini öğrenemedim yetim yavruya süte 2 yumurta sarışı 1 çay kaşığı şeker ve yağ koymam gerektiği yazıyordu yaptım veremedm.
bu gün yavrulardan bir tanesinin ishal olduğunu görünce yakndaki belediye veterinerine götürdüm.çok zayıf olan yavrunun tek gözü kapanmıştı. onu silip açtılar, sütle suyu karıştırıp vermem gerektiğini söylediler ishal olduğunda da bu sulu sütün içine çayın demnden koymamı söylediler. yaptım.şırıngayla iri olana içirebildim ama zayıf olana bir türlü içiremedim. bu arada da annelerini evden atmıştım. zayıf olanın vücudunun soğumaya başladığını anladım ve aynı zamanda ağlıyordu da. annesi de dışarıda ağlıyordu. bu akşam da dayanamadım ve annesini içeri aldım.şimdi yavrulardan hiç ses çıkmıyor.
ama bu yavrular annesiz olsaydı nasıl beslerdim?
ve annesi sokak kedisi. onlarn da sokak kedisi olalarını istemiyorum. ne zamana kadar beklemeliyim? kaç aylık olduklarını da bilmiyorum.Sütü Ne ZamanBıraktırmalıyım?Annesinden Ne Zaman Ayırabilirim?Cevap Yaz
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç