Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 30 Kasım 2016  Gösterim: 50.210  Cevap: 1

Nasrettin Hoca'nın fıkraları ve öğütleri nelerdir?

babu123
27 Nisan 2010 17:07       Mesaj #1
babu123 - avatarı
Ziyaretçi
Nasrettin Hoca'nın fıkraları ve öğütleri nelerdir?
EN İYİ CEVABI Baturalp verdi

Nasrettin Hoca'nın Fıkraları ve Öğütleri

Alıntıdaki Ek 59059


Hocanın Hesabı


Sponsorlu Bağlantılar
Hoca, bir gün, taşınacak Evde ne varsa, kap kacak, Hepsini derler, toparlar; Giyinir, sokağa fırlar. Yükü taşıyacak bir adam bulur; Bu adamla pazarlığa koyulur. Adam sorar:-"Nedir gidecek şeyler?" Hoca da birer birer sayar döker; -"Sandık mandık, dolap molap; Kilim milim, esvap mesvap." Adam cağız on iki akça ister; Hoca, düşünür taşınır:-"Peki." der. Peki der, yani adamla anlaşır; Adam da ne kadar şey varsa taşır. İs bitip hesaba gelince sıra, Hoca cebinden, çıkara çıkara, Tamam altı akça para çıkarır; -"Alacağın bu kadar," der. Adamsa itiraz eder : -"Hocam, şu ettiğin iş reva mıdır? Hem arzuya rıza gösteriyorsun, Hem tutup altı akça veriyorsun." Hoca kızar,der ki :-"A sersem adam! Ben o türlü pazarlıktan anlamam; Boş yere beynime uğratma kanı. Dolap molap dedik, nerede molap? Esvap mesvap dedik, nerede mesvap? Hesabım doğrudur,çek arabanı!"

Öğüt: Bir anlaşma yaparken şartlarını iyi belirlememiz gerekir.

Deniz Tükendi


Hoca birgün kayığa biner.Dümenin yanına oturur.Biraz bakar, dümenciliği kolay bir iş sanır.Sokulur dümencinin yanına, kendini göstermek ister: -Belki tanımazsın beni ya, bende ustasıyım bunun. Sen şöyle bir kenara çekilde bir dinlen. Ben idare ederim. Dümencide inanır buna. Dümeni Hoca' ya bırakır. Bir köşeye uzanır. Kayık bir süre gider. Tam kıyıya yaklaştıkları sırada bir koca dalga gelir, kayığı sarsar, karaya çarpar. Yolcular korkuyla bağrışırlar: -Hey ne yapıyorsun sen?Hoca ciddiliğini hiç bozmaz; cevabı verir: -Ben birşey yapmadım, deniz tükendi.

Öğüt: Bir işi bilene teslim etmezsek o işin sonu kötü olabilir.

Eşeğin Sözü


Adamın biri Hoca'dan eşeğini ister fakat evde olmadığını söylediği sırada ahırdan anırma sesini duyunca, "Aşkolsun Hocam bunca yıllık komşuyuz. Bak işte sesi geliyor" Hoca hemen cevabı yapıştırır: "Ne yani şimdi kırk yıllık komşuna değil de kıl kuyruk eşeğin sözüne mi inanıyorsun?!" der.

Öğüt:İnsan yapmak istemediği bir iş karşısında çeşitli bahaneler uydurabilir.

Kedi Nerede


Alıntıdaki Ek 59060
Nasreddin hoca kasaptan iki okka et alır ve hanımına akşama pişirmesini tembihleyip gezmeye çıkar. Hoca gidince komşu kadınlar Hoca'nın hanımına misafirliğe gelirler. Hoca'nın hanımı da misafirlere ikram olsun diye eti pişirir ve afiyetle yerler. Hoca et hayaliyle eve gelir. Karısı üzgün bir şekilde Hoca'ya: "Hocam senin eti bizim kedi yedi." der. Hoca kediyi tutup tartar. Kedi tam iki okka gelince karısına döner ve: "Hanım bu bizim kedi ise benim aldığım iki okka et nerde; Bu benim aldığım iki okka et ise bizim kedi nerde?"

Öğüt: Hoca'nın hoşgörüsüne diyecek yoktur. Son derece affedici ve hoşgörülü bir insandır. Ama hiçbir zaman aptal yerine de konmak istemez. Yani herşeyin farkındadır. Hanımının sözlerine kanmadığını kendi esprili uslubuyla göstermiştir.

DEVAMI >>>> Nasreddin Hoca


Son düzenleyen Baturalp; 30 Kasım 2016 21:00


Baturalp tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç