Arama

Kadir ne anlama gelir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 11 Haziran 2018 Gösterim: 5.280 Cevap: 1
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Ekim 2010       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kadir ne anlama gelir?
EN İYİ CEVABI Safi verdi
KADİR
66726d1528670088 kadir nedir kadir

Sponsorlu Bağlantılar
-dri a. (ar. kudretten kadr).
1. Değer, kıymet.
2. Gökbil. Bir yıldızın parlaklık bakımından bulunduğu basamak.
3. Esk. Onur, şeref, haysiyet.
4. Esk. Rütbe, aşama.
5. Kadir gecesi ya da Leylei kadir - KADİR GECESİ. ll Kadir gecesi doğmuş - ANASl KADİR GECESİ DOĞURMUŞ. ll (Bir kimsenin, bir şeyin) kadrini bilmek, bir kimsenin yaptıklarını takdir etmek, ona değer vermek: O kadar çalıştım, ama kadrimi bilmediler; bir şeyin değerini anlamak: Bu işin kadrini bil, iyi çalış.

—Esk. Kadr-aşina, kadr-dan, değerbilir. ll Kadr-bahş, değer veren. ll Kadr-şinas -KADİRŞİNAS. ll Kadr û kıymet, itibar ve değer: "Beni tedriç ile kem tutmanız yakut olan taşdan / Boyandıkça ciğer kaniyle kadr û kıymetim artar" (Fuzuli, XVI. yy.).

DEVAMI Kadir Nedir?
Son düzenleyen Safi; 11 Haziran 2018 01:29
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
11 Haziran 2018       Mesaj #2
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
KADİR
66726d1528670088 kadir nedir kadir

Sponsorlu Bağlantılar
-dri a. (ar. kudretten kadr).
1. Değer, kıymet.
2. Gökbil. Bir yıldızın parlaklık bakımından bulunduğu basamak.
3. Esk. Onur, şeref, haysiyet.
4. Esk. Rütbe, aşama.
5. Kadir gecesi ya da Leylei kadir - KADİR GECESİ. ll Kadir gecesi doğmuş - ANASl KADİR GECESİ DOĞURMUŞ. ll (Bir kimsenin, bir şeyin) kadrini bilmek, bir kimsenin yaptıklarını takdir etmek, ona değer vermek: O kadar çalıştım, ama kadrimi bilmediler; bir şeyin değerini anlamak: Bu işin kadrini bil, iyi çalış.

—Esk. Kadr-aşina, kadr-dan, değerbilir. ll Kadr-bahş, değer veren. ll Kadr-şinas -KADİRŞİNAS. ll Kadr û kıymet, itibar ve değer: "Beni tedriç ile kem tutmanız yakut olan taşdan / Boyandıkça ciğer kaniyle kadr û kıymetim artar" (Fuzuli, XVI. yy.).

DEVAMI Kadir Nedir?
SİLENTİUM EST AURUM