Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Haziran 2016  Gösterim: 46.461  Cevap: 4

Mutasyon ve modifikasyona örnek verir misiniz?

psypsy
8 Kasım 2010 16:59       Mesaj #1
psypsy - avatarı
Ziyaretçi
Mutasyon ve modifikasyona örnek verir misiniz?
EN İYİ CEVABI Safi verdi
Mutasyon
DNA dizilimindeki bu değişiklik, farklı genetik özelliklerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bazen, hücre bölünmesi sırasında kromozomların sayısında artma ya da azalma şeklinde değişiklikler de olabilir. DNA dizilimindeki ve kromozomlardaki değişiklikler mutasyon olarak adlandırılır.
Radyasyon , bazı kimyasal maddeler , ilaçlar ve güneş ışığı mutasyona sebep olabilir: Örneğin, gebelik döneminin ilk aylarında röntgen filmi çektirmek bebekte mutasyona, dolayısıyla gelişim bozukluklarına sebep olabilir.
Sponsorlu Bağlantılar
Mutasyonlar,
 • Hem vücut hem de üreme hücrelerinde oluşabilir.
 • Üreme hücrelerinde görülen mutasyonlar dölden döle geçme özelliğine sahiptir.
 • Vücut hücrelerinde görülen mutasyonlar ise ancak eşeysiz üreme gösteren canlılarda dölden döle geçebilir.
 • Mutasyonların etkileri olumlu veya olumsuz olabilir. Örneğin bitki üreme hücrelerinde görülen mutasyon sonucu bitkilerin büyüklüğü ya da tohumlarının sayısında değişiklik oluşabilir.
 • Diğer taraftan zararlı mutasyonlar da vardır. insanların genlerinde meydana gelen bazı mutasyonlar farklı hastalıkların ve genetik bozuklukların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Örneğin; hemofili, orak hücreli anemi, albinoluk, alti parmaklılık, Down sendromu gibi rahatsızlıklar, mutasyon sonucu ortaya çıkmıştır.
 • Ayni şekilde, bazı mutasyonların kansere sebep olduğu da bilinmektedir.
 • Renk pigmentlerinin olmaması(albinizim), çok parmaklılık down sendromu, hemofili, orak hücre anemisi ve kanser insanlarda görülen mutasyonlara örnektir.
 • Tavuk ve kuzularda görülen kısa bacaklılık, keçilerde dört boynuzlulukve albinizim hayvanlarda görülen mutasyonlara örnektir.
 • Tohumu bol, daha iri ve lezzetli veya şekli değişmiş, meyve ve sebzeler bitkilerde mutasyona örnektir.
 • Mutasyonlar nesilden nesile aktarılarak çok uzun sürenin sonunda yeni türlerin oluşmasına sebep olabilir.(Van kedisi)
DEVAMI DNA (Deoksiribo Nükleik Asit)

Modifikasyona Örnekler;
 • Çuha çiçeği ortam sıcaklığı 15-25 oC arasındaki bir ortamda yetiştirilirse çiçeklerin rengi kırmızı, 25-35 oC arasındaki bir ortamda yetiştirilirse çiçeklerinin rengi beyaz olur. Kırmızı çiçekli çuha çiçeği 25-30 oC de tutulursa beyaz çiçek açar, 15-20 oC de tutulursa kırmızı çiçek açar.
 • Ari ve karıncalarda larvaların beslenme koşulları değiştiğinde vücut şekilleri ve davranışları değişir. Ari larvaları çiçek tozuyla beslendiğinde isçi arılar, ari sütüyle beslendiğinde ise kraliçe ari oluşur.
 • Spor yapan kişilerde kasların gelişmesi, yazın güneşli günlerde teninizin bronzlaşması da modifikasyona örnektir.
 • Tek yumurta ikizlerinde genetik yapı aynidir. Bu ikizler farklı çevre şartlarında yetiştiklerinde farklı özellikler gösterirler.Bu modifikasyona örnektir.
 • Sirke sineği yüksek sıcaklarda kıvrık kanatlı, düşük sıcaklıklarda düz kanatlı olur.
 • Döllenmiş yumurtadan çıkan arı larvaları, arı sütü ile beslenirse iri kısır olmayan arılar, çiçek tozları ile beslenirse küçük kısır arılar oluşur.
 • Yazın bronzlaşmış kişiler kışın güneş almayınca tekrar eski deri renklerine geri gelirler.
DEVAMI Modifikasyon Nedir?


Son düzenleyen Safi; 15 Haziran 2016 05:15


kelly kelly
8 Kasım 2010 17:04       Mesaj #2
kelly kelly - avatarı
Ziyaretçi
Değişinim ya da mutasyon, canlının genetik bilgisinde meydana gelen ve kuşaktan kuşağa aktarılan kalıtsal değişmelerdir.
Bireyin,kalıtsal özelliklerinin ortaya çıkmasını sağlayan genetik şifre, herhangi bir nedenden dolayı (X ışını, radyasyon, ultraviyole, bazı ilaç ve kimyasallar, ani sıcaklık değişimleri vb. maddelerle) bozulabilir. Bu durumda DNA’nın sentezlediği protein veya enzim bozulur. Böylece canlının, proteinden dolayı yapısı, enzimlerinden dolayı metabolizması değişebilir. Bir gen mutasyona uğradıktan sonra kararlı hale gelir ve tekrar eski haline dönmek için herhangi bir eğilim göstermez.
Mutasyonlar, kalıtsal materyalin normal kombinasyonunu değiştirmeyen, kalıtsal yapıda meydana gelen bütün değişikliklerdir. Mutasyon terimi genel olarak,
 • Kromozom yapısının değişmesini,
 • Kromozom sayısının değişmesini,
 • Genlerdeki değişiklikleri kapsar.
weird deformed animals 14

weird deformed animals 03
Son düzenleyen Safi; 15 Haziran 2016 05:14
13 Ekim 2012 12:05       Mesaj #3
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!
Alıntı
captian61 adlı kullanıcıdan alıntı

bu dedikleriniz mutasyonmu? modifikasyonmu?

Mutasyon;genlerde meydana gelen kalıtsal değişimlerdir.Modifikasyon ise çevrenin canlılar üzerindeki etkisidir.Başka bir deyişle canlının bulunduğu çevrenin etkisiyle bazı özelliklerinin değişime uğramasıdır.Yukarıdaki örnekler modifikasyon örneğidir.Dikkatli okursanız modifikasyon örneği oldukları da belirtilmiş zaten.
30 Ekim 2012 09:01       Mesaj #4
nötrino - avatarı
VIP SiNiRLi-RUTİNE AYKIRI!
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Hemofili hastalığı mutasyona örnek midir?

Hemofili hastalığı kanın pıhtılaşamaması ya da pıhtılaşmasının gecikmesi nedeniyle ortaya çıkan bir kan hastalığıdır.Bu hastalığın 2 çeşidi bulunur.Hemofili A ve Hemofili B.Kanın pıhtılaşması için gereken ara basamaklardan faktör 8 geninde oluşan bozukluk Hemofili A ve faktör 9 geninde oluşan bozukluk da Hemofili B hastalığına neden oluyordur.Kısaca hemofili hastalığı gen içerisindeki mutasyonlardan kaynaklanan bir hastalıktır.
Safi tarafından gönderilmiş olan #5 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç