Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 22 Kasım 2017  Gösterim: 39.888  Cevap: 6

''Ağaç yaşken eğilir'' atasözüyle ilgili kompozisyon çalışması nasıl yapılır?

Misafir
24 Kasım 2010 15:05       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
''Ağaç yaşken eğilir'' atasözüyle ilgili kompozisyon çalışması nasıl yapılır?
EN İYİ CEVABI Misafir verdi
Atasözleri geçmişten günümüze süregelmiştir, onlar insanlara doğru yol gösterirler. Küçüklerle, büyüklerle, aileyle, dostlukla ilgili atasözleri vardır, onları hayatımızda kullanabiliriz. Mesela, "Ağaç yaşken eğilir" diye bir atasözü var.

Bu atasözü bence büyüklerin ve küçüklerin terbiyesiyle ilgili. Bir çocuk küçükken gelecekte onun nasıl bir insan olacağını bilmeyiz. Elbette, annelerle babalar kendi çocuğuna terbiye verirler. Onlar hiçbir zaman çocuğuna kötülük dilemezler, tam tersi iyi bir insan olmasına çalışırlar, çabalarlar. Bence çocuk küçükken öğretileri, bilgileri kolayca alabilirler. Terbiyeli, eğitimli insan hiçbir zaman, hiçbir yerde kendisini kaybetmez. Eğer çocuk kimseye itaat etmezse, kendisini yüksekte görürse, geleceğini düşünmezse kim bilir ne zaman yolunu kaybeder. İlk önce çocuklara anneleriyle babalarının bakmaları, ilgilenmeleri önemlidir, bu doğru, şu yanlış diye söylemeleri lazım. Sonra okuldaki öğretmenlerinin de eğitim vermesi önemli, çünkü çocuğun gününün yarısı okulda geçer, öğretmenleri davranışlarını bilirler. Çocuk büyüdükten sonra iyi terbiyesiyle hayatına ilginç bir şekilde devam edebilir, insanlarla ilişki kurmasını öğrenir. Kaba olsa, o zaman insanlar da ona öyle davranırlar. Çocuklara küçükken bir şeyi öğretmek kolaydır ama büyüklere zordur. Çünkü büyükler sadece kendisini dinlerler, başka insanlar bir şey söylese hoşlanmazlar ama çocuklar şirinler ve uysallar, her şeyi hemen anlarlar, kolayca öğrenirler ve alışırlar.
Sponsorlu Bağlantılar

Hepimiz bir zamanlar küçüktük, annelerimizle babalarımız bizi büyüttüler, okuttular, eğitim verdiler. Biz de bu aldığımız eğitimi gelecekte kendi çocuklarımıza verelim. Her şeyin doğrusunu öğretebilmemiz için önce kendimizin doğru olmamız gerekir. Alışkanlıkları ve aldığı eğitim sayesinde karakterleri şekillenir. Sağlam karakterli çocuklar yetiştirebilmek için çocuklara doğru eğitim vermek gerek. Doğrular daima doğrudur, yanlışlar da yanlıştır. Bunu iyice öğretmek gerek, ders verir gibi değil, yaşarken öğretelim ve kendimiz de iyi örnek olalım onlara. Onlar büyüklere bakarak aynılarını yaparlar, bunun için önce büyüklerin kendi hareketlerine dikkat etmeleri gerek.
Son düzenleyen Safi; 22 Kasım 2017 01:27

ener
24 Kasım 2010 15:26       Mesaj #2
ener - avatarı
Ziyaretçi
İnsan, en çok çocukken etkilenmeye açıktır. Bu nedenle eğitimine çocukken başlanmalıdır. Geciktikçe eğitimindeki güçlükler artar, beklenen sonuçlar tam alınamaz. Kimi eğitimciler, ilk beş yaşın çok önemli olduğunu, bu dönemde kazanılan alışkanlıkların sonradan kolayca değiştirilemeyeceği kanısındalar.
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 22 Kasım 2017 01:27
Misafir tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
2 Mart 2011 19:44       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bu atasözü çocukların eğitimi ile ilgilidir
Çocugunu kücükken güzel davranışlarla eğitirsen büyüyünce de aynı şeyleri sergiler ve öğrenir
Geleceğe faydalı örnek alınaması gereken iyi bir insan olur
Sonuç olarak cocuklarımızı güzel davranışlarla egitmeli yaptıgımız hareketlere dikkat etmeliyiz
Ne kadar iyi eğitirsen o kadar düzgün çocugun olur ...
Son düzenleyen Safi; 22 Kasım 2017 01:28
Misafir
12 Aralık 2012 20:16       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
insan en çok cocukken atkilenmeye açıktır Bu nedenle eğitimine çocukken başlanmalıdır beklenen sonuçlar tam alınamaz ilk beş yaşın çok önemli olduğunu bu dönemde kazanılan alışkanlıkların sonradan kolayca değiştirilemeyeceği konusundalar
Çocuklar mutlaka küçük yaşta eğitilmelidirler. Bu yaşlarda işlenmeye, her türlü bilgiyle donatılmaya elverişlidirler. Zaman geçip de büyüdükçe eğitilmeleri zorlaşır. Yaşlı insan kolay kolay eğitilmez. Onlar tıpkı kuru bir ağaç gibidirler. Eğilmezler, buna zorlanırlarsa kırılırlar. Bu sebeple onlara yeni bir davranış kazandırmak imkânsız gibidir.
insanlar büyüğünce küçükken öğrendiklerini uygularlar ama büyükken dünya meşgali altındayken zor öğrenirler
Misafir
10 Kasım 2013 12:33       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
çocuklar küçükken herşeyi algılarlar büyüklerinin sözünü dinlerler ve büyüdüklerinde de aynı davranışı selgilerler tabii yanlızca söz dinlemeleri değil iyi bir terbiye görmeleri ve düzenli bir eğitim almaları onları gelece iyi bir insan olarak hazırlar en önemlisi toplumda faydalı ve hoş görülen sevilen bir insan olurlar
Misafir
18 Mart 2014 03:15       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ağaç Yaşken Eğilir
İnsan, dünyanın en karmaşık yaratığıdır. Onu şekillendirebilmek, düşünce ve davranışlarına olumlu bir yön verebilmek için eğitimine küçük yaşta başlamalıdır.

Küçük yaşta bir çocuk, her türlü etkiye açıktır; verilen terbiyeyi direnç göstermeden kabullenir. Buna göre birtakım özellikler, alışkanlıklar edinir. Yakın çevresindeki gelenek ve görenekleri benimser. Karakter çizgileri ona göre oluşur.

Oysa, yetişkin bir kimseyi sonradan eğitmek, ona yön vermek çek zordur. Söz gelişi, çocuğun kolaylıkla kavradığı okuma-yazmayı bile yetişkin insan öğrenmede bir hayli güçlük çeker. Dolayısıyla, çocukların eğitimine zamanında gereken önemi vermek ve titiz bir özen göstermek bir ailenin giderek ulusların lehinedir.
Son düzenleyen Safi; 22 Kasım 2017 01:29
Hızlı Cevap
Mesaj:
paneli aç