Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 26 Ocak 2015  Gösterim: 75.847  Cevap: 5

Şanlıurfa'ya şanlı unvanı ne zaman, kim tarafından ve neden verilmiştir?

Misafir
21 Aralık 2010 11:06       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Şanlıurfa'ya şanlı unvanı ne zaman kim tarafından ve neden verilmiştir?

EN İYİ CEVABI _Yağmur_ verdi
Neden "Şanlı" Adı Verildi?

• (1988 tarihli Urfa İl Yıllığından kısaltılarak alınmıştır. Köşeli parantezler tarafımızdan eklenmiştir.)
Sponsorlu Bağlantılar
Birinci Dünya Savaşının bitiminden sonra bir süre bir İngiliz garnizonu barındıran Urfa, 30-31 Ekim 1919 tarihinde Fransızlar tarafından işgal edilir. İşgal kuvveti 100 kadar Fransız, ve daha çok sayıda Müslüman sömürge askerinden oluşmuştur.

İşgalden sonra şehirde Müdafaa-yı Hukuk Cemiyeti örgütlenir ve ayaklanma hazırlığına girişir. 29 Aralık'ta Urfa'ya atanan Jandarma Komutanı Yüzbaşı Ali Saip Bey Siverek'e giderek buradaki aşiretlerin desteğini sağlar. Aşiret kuvvetlerinden oluşan bir birliğin başında 7 Şubat 1920'de Urfa yakınlarındaki Karaköprü köyüne gelir. Fransızlara şehri 24 saat içinde boşaltmaları için gönderilen ültimatom kabul edilmeyince Müdafaa-yı Hukuk Cemiyeti milisleri ile birlikte şehri işgal eder ve Fransızları yerleştikleri binalarda kuşatır. Suruç ve Akçakale'nin aşiretlerinin de katılmasıyla düşman kuvvetlerinin çok üzerinde bir kuvvet oluşmasına rağmen, savaşanların düzenli birlik disiplininden uzak olmaları nedeniyle kuşatma uzar ve çok kayıp verilir.

Kuşatmanın uzaması her iki tarafı da yıpratır ve karamsarlığa düşmelerine yol açar. Urfalılar sık sık resmi kuruluşlardan düzenli askeri birlik gönderilmesini ister, ancak düzenli birlik göndermenin Fransa'ya savaş ilanı anlamına geleceğini düşünen [Ankara] hükümet[i] buna yanaşmaz.

Erzaklarını tüketen ve artık katırlarını kesip yemeye başlamış olan Fransızlar bekledikleri yardım da gelmeyince Urfa'dan şerefle ayrılmanın yollarını aramaya başlarlar. Arabuluculuk için şehirdeki Ermenilerden yardım isterlerse de Ermeniler bu konuda aracı olmayı reddederler. Bunun üzerine Fransızlar Amerikan yetimevi yöneticisi Miss Holmes'le bağlantı kurarlar. Müdafaa-yı Hukuk Cemiyeti ile yapılan görüşmelerden sonra birtakım şartlara bağlı olarak şehri terketmeyi kabul ederler. Buna göre şehirdeki Ermenilerin can güvenliği sağlanacak, Urfa'da ölen Fransızların mezarlarına saygı gösterilecek, ağırlıkların taşınması için yük arabaları ve deve verilecek, esirler iade edilecek ve Urfa eşrafından 10 kişi gidecekleri yere kadar Fransızlara eşlik edecektir.

11 Nisan günü Fransızlar eşraftan on kişi yerine bir teğmen komutasındaki on jandarma eri eşliğinde Suruç yolundan Carablus'a doğru hareket eder. Ancak Fransızların şehri terketmesi Müdafaa-yı Hukuk Cemiyeti içinde tartışmalara yol açar. Ali Saip Bey önderliğinde bir kesim, Fransızların şartlarının kabulünü içlerine sindirememiştir. Fransızların geçeceği yol üzerinde Şebeke Boğazında pusu kuran milis ve aşiret kuvvetleri geceleyin Fransızlara saldırır. Üç saat süren çatışma sonunda Fransızlar 296 ölü ve 67 yaralı verir. 140 kadar Fransız da esir edilerek Urfa'ya getirilir.

Urfa'nın kaderini belirleyen bu çatışma nedeniyle yıllar sonra TBMM kararıyla Urfa'ya "Şanlı" unvanı verilmiştir.

_Yağmur_ tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
26 Aralık 2012 15:21       Mesaj #3
nicely - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
elifsu adlı kullanıcıdan alıntı

Şanlıurfa'ya şanlı unvanı ne zaman kim tarafından ve neden verilmiştir?

Kurtuluş Savaşı'nda İngilizlerin çekilmesi üzerine 30 Ekim 1919'da Fransızlar Urfa'yı işgal ettiler. Burada da Ermenilerle işbirliği yaparak halkın mal, can güvenliğini tehdit etmeye başladılar. Bunun üzerine halk, Urfa Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti altında işgalcilerle mücadeleye girişti. Ali Saip Bey önderliğinde halktan kuvvet toplandı. Fransızlara 24 saat içinde şehri terk etmeleri uyarısında bulunuldu. Bu isteğe olumsuz cevap gelince Urfalılar ile Fransızlar arasında çarpışmalar başladı. Halkın gösterdiği direniş sonucu 11 Nisan 1920'de Fransızlar şehri terk etmeye başladılar.
11 Nisan günü Fransızlar eşraftan on kişi yerine bir teğmen komutasındaki on jandarma eri eşliğinde Suruç yolundan Carablus'a doğru hareket eder. Ancak Fransızların şehri terketmesi Müdafaa-yı Hukuk Cemiyeti içinde tartışmalara yol açar. Ali Saip Bey önderliğinde bir kesim, Fransızların şartlarının kabulünü içlerine sindirememiştir. Fransızların geçeceği yol üzerinde Şebeke Boğazı'nda pusu kuran milis ve aşiret kuvvetleri geceleyin Fransızlara saldırır. Üç saat süren çatışma sonunda Fransızlar 296 ölü ve 67 yaralı verir. 140 kadar Fransız da esir edilerek Urfa'ya getirilir.
Urfa'nın kaderini belirleyen bu çatışma 1984 yılında TBMM kararıyla Urfa'ya "Şanlı" unvanı verilmiştir.
Urfa'ya halkının milli mücadelede gösterdiği kahramanlıklardan dolayı 12 Haziran 1984'te ŞANLI ünvanı verildi.
Misafir
16 Aralık 2013 15:51       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
M.KEMAL ATATÜRK
Misafir
16 Aralık 2013 16:34       Mesaj #5
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kendi milleti (kuvay-i milliye ) urfa ,antep,maraş gibi yerlerde savaşmıştır.bu yüzden o yerlere şanlı,gazive kahraman ünvanları verilmiştir.
Misafir
26 Ocak 2015 01:06       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sayin MUSTAFA KEMAL ATATÜRK VERMISTIR... o bu su deqil sadece MUSTAFA KEMAL ATATÜRK ANLADINIZ MI


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç