Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 15 Temmuz 2016  Gösterim: 29.624  Cevap: 1

Gözün görevleri nelerdir?

S_e_n_a
25 Aralık 2010 19:03       Mesaj #1
S_e_n_a - avatarı
Ziyaretçi
Gözün görevleri nelerdir?
EN İYİ CEVABI Safi verdi
GÖZ VE GÖZÜN ÖZELLİKLERİ
52908d1468596968 goz nedir gozun yapisi ve gorevleri goz1

Görme duyusu organımız gözdür. İnsanda iki göz Göz, görme duyu organımızdır ve insanın baş bölgesinde yer alır. Alın, elmacık ve burun kemikleri arasındaki göz çukuruna yerleşmiştir. Dışarıdan bakıldığında, görme işini gerçekleştiren göz yuvarlağı ve yardımcı organlardan oluştuğu görülür.
Sponsorlu Bağlantılar

Göze yardımcı organlar; kaşlar, kirpikler, göz kapakları, gözyaşı bezleri ve göz kaslarıdır. Kaşlar, gözü alından süzülen terlerden korur. Kirpikler ve göz kapakları göze yabancı maddelerin kaçmasını engeller. Gözyaşı bezleri, gözyaşı salgıları ile gözün dış yüzeyinin kurumasını önler. Gözü hareket ettiren üç çift kırmızı kas, gözü sağa, sola, yukarı ve aşağı hareket ettirir.

Gözün şeffaf ön yüzeyi olan korneanın sinirlerinin tahriş olmasını engellemek ve gözün net, rahat görüşünü sağlamaktır. Gözün ön tabakasını kaplayarak pürüzsüz hale getiren gözyaşı, gözün oksijen almasını ve beslenmesini sağlar. Dışarıdan gelen hastalıklara karşı gözün savunma bariyeri konumundadır ve yabancı maddelerin göze teması durumunda gözü yıkayıp, temizler.

DEVAMI Göz Nedir? Gözün Yapısı ve Görevleri

Son düzenleyen Safi; 15 Temmuz 2016 17:16


Safi tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç