Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Şubat 2016  Gösterim: 22.491  Cevap: 8

Güneş battıktan sonra Ay'ı neden daha net görebiliriz?

Misafir
20 Şubat 2011 13:59       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Güneş battıktan sonra Ay'ı neden daha net görebiliriz?EN İYİ CEVABI Gamex Luisian verdi
Güneş batınca etraf karanlık olur ve güneşin verdiği enerji azalır.Etraf karanlık olunca ise ay az enerji verdiğinden daha net gözükür.Eğer çok enerji verseydi Güneş ile Ay'ı ayırt edemezdik.
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 18 Şubat 2016 21:42


Misafir
27 Şubat 2011 12:55       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ay dünyamıza çok yakın olduğundan gökyüzünde görüntü olarak yıldızlardan çok büyük görünür. Eğer konumuna göre güneşten iyi ışık alabilirse gündüzleri de gökyüzünde rahatlıkla görünebilir. Ayın yüzeyi bir asfalt yol yüzeyi gibi yansıtıcıdır. Koyu renktedir ama tam siyah da değildir. Biz gökyüzünde aya baktığımızda sadece onun güneşten yansıttığı ışığı görüyoruz. Güneş kadar ışık saçmıyor ama yine de gökyüzündeki en parlak yıldızdan 100.000 kat daha fazla ışık yansıtabiliyor.
Misafir
7 Şubat 2012 19:10       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
güneşin ışıkları ayınkinden daha parlak aslında güneş gökyüzünde iken ay da gökyüzünde ama güneşin ışıkları daha parlak olduğu için ay gözükmüyor unutmayalım!!!!!!!!! güneş aya ışık verendir Msn Happy Msn Grin
Gamex Luisian tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Zeynep98765
27 Şubat 2012 14:25       Mesaj #5
Zeynep98765 - avatarı
Ziyaretçi
Güneş battıktan sonra Ay'ı daha net görüyoruz çünkü Ay ısğını Güneş'ten alır . Güneş normal halinde çok fazla ışık yayar bu nedenle gözümüz bozulur ama ay ışık kaynağı olmadığı için ışığını Güneş'ten alır. Bu yüzden ay az ışık yayar ama Güneş çıplak olduğundan fazla ışık yayar.
Son düzenleyen Safi; 27 Mayıs 2016 23:11
15 Şubat 2013 13:24       Mesaj #6
_EKSELANS_ - avatarı
Üye
Geceleri gökyüzünde parlayan Ay, tüm güzelliği ile hepimizin ilgisini çeker. Bu güzelliğin yanında, aklımıza Ay ile ilgili bir çok soru da gelir. Hakkında her şeyi bilmek ve öğrenmek isteriz. Kendimize en çok sorduğumuz sorulardan biri de “Ay neden parlar?” oluyordur, şüphesiz.

Güneş’i büyük bir ampul, Ay’ı da büyük bir ayna olarak düşünün. Bazı durumlarda ampulün ışığını doğrudan görmesek bile, aynadan yansıyan ışığını görebiliriz. Aynı mantık aslında uzayda da geçerlidir.

Ay, Güneş’in etrafında dönen bir gökcismidir. Dolayısıyla bir yıldız olan, Güneş gibi kendiliğinden ışık yaymaz. Ancak Ay’ın etrafında kalın bir toz tabakası vardır ve bu toz Güneş ışığını çok iyi yansıtır. Yani Ay, ayna görevini görmektedir.

Bu yüzden, Dünya’dan akşamları gökyüzüne baktığımızda Ay’ın parladığı izlenimine kapılırız. Aslında gördüğümüz, Güneş ışınlarının yansımasıdır.


Son düzenleyen Safi; 5 Şubat 2016 02:03
Misafir
18 Şubat 2013 08:48       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
güneş aydan daha parlaktır.bu yüzden güneş varken ayı göremeyiz.ama güneş batınca güneş ışınları kaybolur.ama ay güneşten enerji almayı ve yansıtmayı sürdürür.bu yüzden ayı geceleri daha rahat görebiliyoruz.gündüzleri güneş ışınları bunu engelliyor.
Misafir
28 Şubat 2013 20:15       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
gökyizü genellikle mavi dir ama dünyanın dışı karanlıktır yani gökyüzüyle dünyanın dışını karıştırmayın ben size birşey anlatacam dünyanın dışında kara delik vardır bu karadelik herşeyi yutar astıranotları oraya gittiklerinde orada nefes alamazlar ama onların kafasında oksijen vardır GÜNEŞdğnyadan çok bğyğk ben bukadar anlattım yarın başka birtane anlatacam ama önce bunla
Son düzenleyen Safi; 5 Şubat 2016 02:00
Misafir
3 Nisan 2013 10:27       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
ay dünyamıza çok yakın olduğundan gök yüzünde görüntüsü olarak ,yıldızlardan çok büyük gözükür.


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç