Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 3 Ocak 2017  Gösterim: 22.183  Cevap: 3

Hz. Muhammed 20 yaşında hangi topluluğa üye olmuştur?

Misafir
28 Şubat 2011 20:28       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Peygamberimizin katıldığı topluluk nedir?
EN İYİ CEVABI perlina verdi

HILFU'L-FUDÛL CEMİYETİ:

Uzun süren Ficâr savaşı esnâsında Mekke'de âsâyiş bozulmuş, can ve mal güvenliği kalmamıştı. Özellikle dışarıdan mal getiren yabancıların malları yağmalanıyordu.

Vâil oğlu Âs, Mekke'ye gelen Yemen'li bir tâcirin bütün malını gasbetmiş, haksız olarak elinden almıştı. Yemen'li, Ebû Kubeys dağına çıkarak uğradığı haksızlığa karşı, bütün kabîleleri yardıma çağırdı. Yemenlinin bu feryâdı üzerine Peygamberimiz (s.a.s.)'in amcası Zübeyr, Kureyşin bütün ileri gelenlerini çağırdı. Hâşimoğulları, Zühreoğulları, Esedoğulları, Temimoğulları, Abdülluzzaoğulları, Zübeyrin dâvetine icâbet ederek, Beni Temîm'den Cüd'ân oğlu Abdullah'ın evinde toplandılar."Mekke'de zulmü önlemeğe yerli-yabancı hiç kimseye karşı haksızlık ettirmemeye" karar verdiler. Haksızlığa uğrayan kimselere yardım edeceklerine yemin ettiler. Yemenlinin hakkını Âs'tan alıp geri verdiler. Mekke'de âsâyişi yoluna koydular.
Sponsorlu Bağlantılar

DEVAMI >>>> Erdemliler Topluluğu ve Hz.Muhammed


Son düzenleyen perlina; 7 Kasım 2016 23:53


_AERYU_
16 Mart 2015 17:02       Mesaj #2
_AERYU_ - avatarı
Ziyaretçi
Hilfu'l-fudul (Erdemliler Topluluğu)-Peygamberimiz (s.a.s.) 20 yaşında iken bu toplantıda amcaları ile beraber üye olarak bulundu. Bu cemiyetin çalışmalarından son derece memnun kaldığını Peygamberliğinden sonra: "İslâm'da da böyle bir cemiyete çağrılsam, yine kabul ederim", sözleriyle ifâde etmiştir.

Alıntıdır!

perlina tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
3 Ocak 2017 18:43       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Hılful fudül asayişi güvenliği sağlamak icin özellikle dışardan mal getiren yabancıların malları çalınıyordu bu cemiyet bu yüzden kuruldu


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç