Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 19 Şubat 2017  Gösterim: 109.494  Cevap: 2

Osmanlı Devleti'nin son padişahı kimdir?

ALİ YASAR
19 Mart 2011 13:30       Mesaj #1
ALİ YASAR - avatarı
Ziyaretçi
Osmanlı Devleti'nin son padişahı kimdir?
EN İYİ CEVABI Baturalp verdi

Mehmed VI, tam adı MEHMED VAHÎDEDDÎN

Alıntıdaki Ek 61982

(d. 2 Şubat 1861, İstanbul - ö. 16 Mayıs 1926, San Remo, İtalya), son Osmanlı padişahı (1918-22).
Kurtuluş Savaşı’nın başarıya ulaşmasından sonra padişahlığına son verilmiştir.
Sponsorlu Bağlantılar

Abdülmecid’in oğludur. Annesi Gülustu Hanım’dır. Çocukluğu ve gençliği sarayda, kapalı bir ortamda geçti. İslami ilimler öğrendi. Yusuf İzzeddin Efendi’nin ölümü üzerine 1916’da veliaht ilan edildi. 4 Temmuz 1918’de ağabeyi V. Mehmed’in yerine tahta çıktı. Büyük ağabeyi olan II. Abdülhamid’in yolunu izleyerek hükümeti denetimine almaya çalıştı. Tahta çıkmasından birkaç ay sonra I. Dünya Savaşı, Osmanlı Devleti’nin de aralarında bulunduğu İttifak Devletlerinin yenilgisiyle sona erdi ve 30 Ekim 1918’de Osmanlı topraklarının İtilaf Devletlerince işgal edilmesini öngören Mondros Mütarekesi imzalandı. II. Meşrutiyet Döneminde, bazı aralıklar dışında Osmanlı Devleti’ni fiilen yönetmiş olan İttihat ve Terakki Fırkası’nın önde gelen yöneticilerinin bazıları mütarekenin ardından yurtdışna kaçtı, bazıları da tutuklandı. Başta İstanbul olmak üzere Osmanlı toprakları işgal edilmeye başladı. İtilaf Devletleri’ nin isteklerine boyun eğen VI. Mehmed, işgallere karşı çıkan Heyet-i Mebusan’ı, 21 Aralık 1918’de kapattı. Anadolu’da gelişen direniş hareketine karşı tutum takınarak Kurtuluş Savaşı’nı bastırmak için Kuva-yı İnzibatiye gibi birlikler kurdurdu ve direnişe karşı çıkan ayaklanmaları destekledi.

DEVAMI >>>> Osmanlı Padişahları - Sultan Mehmed Vahdettin


Son düzenleyen Baturalp; 19 Şubat 2017 00:47


10 Ocak 2013 19:16       Mesaj #2
mc idil şenay - avatarı
Üye
Otuzaltıncı Osmanlı Padişahı olan Vahidettin aynı zamanda son Osmanlı Padişahıdır. 1861 yılında doğan Vahidettin, Abdülhamit ve V. Mehmet (Mehmet Reşat)'in kardeşidir. 1918 yılında Beşinci Mehmet'in ölümü üzerine 57 yaşında tahta geçmeden önce,amcasının oğlu Veliaht Yusuf İzzettin Efendi'nin intiharıyla 1916 yılında veliaht olmuştu.

VI. Mehmet (Altıncı Mehmet) diye de anılan Vahidettin her şeyden önce şiddetli bir İttihat ve Terakki partisi düşmanıydı. İyi bir öğrenim yapmıştı. Zeki sayılırdı. Fakat korkak, içten pazarlıklı ve sinsiydi. Veliahtlığının büyük bir kısmını saray denilen süslü hapishanenin yüksek duvarları ardında geçirmişti. I. Dünya Savaşının Osmanlı Devleti için yenilgiyle sonuçlanması,bozgunun ülke çapındaki olumsuz tepkileri, İttihatçılar'in iktidarda kalmasına meydan bırakmamıştı. Sadrazam Talat Paşa gerçekçi davranarak istifa etti. İleri gelen İttihatçılar (başta Talat, Enver ve Cemal Paşalar olmak üzere) memleketi terkettiler. VI. Mehmet (yani Vahidettin) büyük ölçüde İttihatçı temizliğine girişti. İttihatçılar'a düşmanlığı, onu koyu bir İngiliz taraflısı yapmıştı. Eniştesi Damad Ferit Paşa'yi pek sevmezdi ama, sırf İngiliz tarafdarı tutumu yüzünden onu Sadrazam yaptı. Ferit Paşa'nın alçaklığı varan gafletine ortak oldu, ihanetlerinde işbirliğinden geri kalmadı. Bazı çevreler, Vahidettin'in Damat Ferit Paşa İngilizler'in istek ve etkisiyle sadrazam yaptığını, gene İngilizler'in zoru ve çaresizlik yüzünden ona uyduğunu ifade ederler. Fakat Vahidettin'in genel tutum ve tavrı, kendiliğinden bir seçme yapmış olduğunun, "Kara Sultan" diye anılmağa hak kazandığının kesin, tartışma kabul etmeyen belirtileridir.

1919 yılında İngiltere'nin "dünya egemenliği" diye tanımlanabilecek durumu, Vahidettin'i adeta büyülemişti. Anadolu'da başlayan Kurtuluş Savaşı'nın, Mustafa Kemal'in tutumunu zararlı,boşuna sayıyordu. Bu nedenle, Türk'ün Kurtuluş Savaşı'na ve bu soylu uğraşın öncüsü Mustafa Kemal'e karşı açık seçik düşmanca bir tavır takındı. I. Dünya Savaşı galiplerinin ağır, Türkün onuru ve gururu için leke niteliğindeki şartlarını benimsedi. Ferit Paşa Sevres(Sevr) Antlaşması'nı imzaladı.

(NOT: Vahidettin nedense bu antlaşmayı imzalamamıştır)

Anadolu'daki soylu ve kahramanca uğraşları zaferle sonuçlanınca, Türk Milleti de hürriyetten yoksun,bağımlı yaşayamayacağını bütün dünyaya kabul ettirmiş oldu. Kötü, ihanete varan bir yönetimin başındaki Vahidettin padişahlık sıfatı kaldırılınca büsbütün korktu. İngilizler'le anlaşarak, bir gece Dolmabahçe rıhtımından bir motora bindi ve açıkta demirli "Malaya" zırhlısına sığındı. İstanbul'dan kaçtı. İhanetinin, aldanışının hakkettirdiği cezayı, bedeli karşılamak, buna katlanmak, hesap vermek yürekliliğini de gösterememişti.
1926 yılında bir sığıntı gibi yaşadığı İtalya'da San Remo sahil kentinde öldü.
Son düzenleyen Baturalp; 19 Şubat 2017 00:44 Sebep: düzenlendi.
Baturalp tarafından gönderilmiş olan #3 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç