Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Ekim 2017  Gösterim: 105.138  Cevap: 4

Orta Asya'da İslamiyeti kabul eden ilk Türk devleti hangisidir?

mervenur245
23 Mart 2009 22:57       Mesaj #1
mervenur245 - avatarı
Ziyaretçi
Orta Asya'da islamiyeti kabul eden ilk Türk devleti hangisidir?
EN İYİ CEVABI perlina verdi
58184d1479390417 buyuk turk devletleri karahanlilar karahanlilar2

Karahanlılar Devleti (840–1212)


Doğu ve Batı Türkistan'da egemenlik kurmuş olan Karahanlılar aynı zamanda İslam dinini kabul eden ilk Türk hanedanıdır.Karahanlılar aslında Karluk soyundandır.

Sponsorlu Bağlantılar
Karahanlılar, daha önceki Türk devletlerinden farklı olarak, hükümdarların ve halkının çoğunluğunun Müslümanlığı seçtiği ilk Türk devletidir. Bu sebeple Türk tarihi içerisinde Karahanlıların özel bir yeri ve önemi vardır. Hâkaniye ve İlig-Hanlar adlarıyla da anılan Karahanlı Devleti, başta Karluklar olmak üzere Çiğil, Yağma ve Tuhsı gibi Türk Boylarına dayanıyordu.

Kadir Han 893'te başkenti Kaşgar'a nakletti. Bu dönemde yeğeni Satuk Buğra Han Müslümanlarla temas kurdu ve Karahanlı Devleti'nin başına geçince de İslâmiyet'i resmî din olarak kabul etti (920). Bu tarihten sonra Abdülkerim Satuk Buğra han adıyla anıldı...

DEVAMI ==> Karahanlılar


Son düzenleyen perlina; 6 Mart 2017 20:33


temas4
6 Nisan 2010 21:46       Mesaj #2
temas4 - avatarı
Ziyaretçi
İslamiyeti Kabul Eden İlk Türk Devleti: İtil Bulgarları'dır.

İslamiyeti Kabul Eden İlk Türk Boyu: Karluk Boyu'dur

İslamiyeti Kabul Eden İlk Türk Hükümdarları: Saltuk Buğrahan ve Abdülkerim'dir

İslamiyeti Kabul Eden İlk Türk Devleti Mısırda Tolunoğullar'ıdır

İslamiyeti Kabul Eden İlk Türk Devleti OrtaAsya'da Karahanlılar'dır
Son düzenleyen perlina; 18 Şubat 2017 13:08
Daisy-BT
22 Eylül 2010 08:38       Mesaj #3
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Hicret'le (M.S. 632) yılında başlayan İslamiyet hızla yayılmış, Müslümanlar 712'de Taşkent'e varmışlar. 751'de Çin ordusunu yenerek Orta Asya'da İslamlaşma sürecini fiilen başlatmışlardır. Bu tarih, Uygur devletinin kuruluş yıllandır. Bu tarihlerde, İslam güçleri Türklerle ilişkiye girmişlerdir.

İlk müttefik Türk ve İslam orduları ile Çin ordusu arasında yapılan meydan savaşı. 751 yılında bugünkü Kırgızistan sınırları civarında Abbasiler ve müttefiki olan Karluklar ile Çinliler arasında yapılan muharebedir. İslamiyet'i henüz kabul etmeyen Türklerin, Orta Asya’da İslâm dînini tanıtıp yayan Araplarla birlikte, Çinlilere karşı, Talas’ta yaptıkları bu savaş, sebep ve sonuçları bakımından çok önemlidir.

Karluklar, Talas Zaferinden on beş yıl sonra, 766 tarihinde, Tanrı Dağları batısında ve Çu Irmağı boylarında müstakil Türk devleti kurdular. Türkistan’daki Kamlık (Şamanlık), Buda ve Mani dinlerindeki yerli ve göçebe Türklerle Müslümanlar arasında, serbest ticaret, dostluk ve iyi münasebetler başladı. Türkler, Müslümanlarla tanışıp, İslam dînini yakından tanıyarak İslamiyet'i benimsemeye başladılar.
Son düzenleyen perlina; 18 Şubat 2017 12:58
perlina tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç