Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 4 Mart 2017  Gösterim: 77.770  Cevap: 4

Röportaj nasıl yapılır, örnek verir misiniz?

ayshe
31 Mayıs 2011 20:19       Mesaj #1
ayshe - avatarı
Ziyaretçi
Röportajda giriş nasıl yapılır , nasıl başlanır , röportaj vurgusu nasıl olmalıdır?

EN İYİ CEVABI Safi verdi

Röportaj Nedir?


Bir olayı, bir yeri, bir eşyayı veya bir kuruluşu çeşitli yönleriyle tanıtmak amacıyla dergi, gazete veya görüntülü yayın organlarında sunulan konuşmalara röportaj (söyleşi) denir.
48772d1462999734 roportaj nedir roportaj1


Sponsorlu Bağlantılar
Söyleşide bir ön hazırlık olması gerekir. Tanıtmak istediğiniz şahıs, kurum veya çevrenin önceden planlanması ve incelenmesi gerekir.
Örneğin, bir kişiyi tanıtmak istiyorsak o kişi hakkında yeterli bilgiye sahip olmamız gerekir. Kişi hakkında yapılan inceleme ve araştırmalar neticesinde sorular o kişinin özelliklerini yansıtacak bir şekilde önceden hazırlanmalıdır. Her türlü sözlü ve yazılı kompozisyonda amaç gerekli bir unsurdur.
Röportajda da hazırlanan sorular amaca uygun olmalıdır. Konuşma yaptığımız şahsı sorularımızla kontrol etmek zorundayız. Eğer röportaj sırasında sorularla hâkimiyeti elimizden bırakırsak konuşma başka yönlere kayarak amacın dışına çıkılır.
Röportajlar genellikle en önemli unsurların yer aldığı, önemsiz soruların yayınlanmadığı türde yazılar olmalıdır. Önemli olan, önemli olanı, ilginç olanı vermektir.

Nasıl Başlanır?
O halde bir röportaj yapılıp bittikten sonra tüm notları önümüze koyup, “acaba en önemli kısımlar hangileri” diye düşünmekte yarar vardır. Bu işlem aslında röportaj sırasında da gerçekleştirilebilir. Yani röportaj sırasında kendi kendimize “hangi yanıtlar daha önemli” ve “yazmaya daha çok değer” diye sorabiliriz.
Bir bütün halinde bakıldığında röportaj yazısı “giriş + önemli sorular ve yanıtları + sonuç ifadesi” bölümlerinden oluşur. Röportaj yapılın kişinin kimliği ve konuyla ilgili verilecek diğer bilgiler ise genellikle röportaj ana metninin yanında ayrı kutular halinde sayfaya konulur.
Röportajda asıl olan ilk sorudan başlayarak ön önemli soruları arka arkaya sıralamak değildir. En önemli olan, sorduğumuz sorulara “yanıt alabilmek” ve bu yanıtları tüm taraflar için “yanlış anlaşılmaya neden olmayacak” bir biçimde yazabilmektir.
Bu nedenle, öncelikle genel sorulardan başlamak, karşımızdakinin bizi tanımasına ve açılmasına olanak vermek yararlı olacaktır. Bu şekilde bir başlangıçtan sonra daha özel ya da önemli sorular görüşmenin ortalarında yöneltilebilir ve kurulan iletişim ortamı içinde bu sorulara daha samimi yanıtlar alınabilir.

Giriş Sırasında
Kendi duygu ve düşüncelerimizi görüşmeye ortak etmemek önemli bir röportaj kuralıdır. Bir görüşme, asla bir tartışma değildir. Karşımızdakinden kendi görüşlerimiz doğrultusunda yanıtlar alabilmek, onu yönlendirerek istediğimiz sözcükleri duymaya çalışmak ise hiç değildir. Bu görüşme, karşımızdakinin görüşlerini alabilmek için bizim isteğimizle gerçekleşen bir görüşmedir.

Giriş Nasıl Yazılır?
Röportaj yazısının en önemli kısmı “giriş” kısmıdır. Bir haber için giriş cümlesi ne ise, bir röportaj için giriş kısmı da aynı şekilde önemlidir. Okura bu röportajı “gel oku” denilen girişin, röportajın tamamını okutturacak cazibeyi taşıması gerekir.
Örneğin; röportaj yapılan kişiyi tanımlayıcı bir giriş yapılabilir. Röportaj yapılan kişinin kim olduğu, hangi niteliklere, yeteneklere, özelliklere sahip olduğu, hangi olayları yaşadığı ya da hangi olaylara şahit olduğu anlatılarak röportaj sorularına bir geçiş sağlanabilir.
Burada bir noktanın da altı çizilebilir. Tanımlayıcı giriş, büyük ölçüde, o kişinin hayat öyküsü değildir.

DEVAMI Röportaj Nedir?
Son düzenleyen Safi; 4 Mart 2017 01:25


OnlinePowerTime
7 Mart 2012 16:31       Mesaj #2
OnlinePowerTime - avatarı
Ziyaretçi
AD:
SOYAD:
MESLEK:
MEZUNLUK:
FALANCA KONUDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ:
FALANCA NE OLABİLİR:
FALANCA GELECEKTE NASIL OLACAKTIR:

Vb.
Misafir
13 Kasım 2014 21:13       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Röportaj İnsanın başka bir bir konu hakkında soru sorulması dır sorular elazığ 15 parçadan oluşur birinci soru her zaman isim soyisim ve meslekten bağış touch 2 3 15 soruları ise her zaman kişinin hayat özellikleri b bilimine kurgusuna göre yazılır röportaj 1 kişi hayatını biyografisini ilgilendiren sorular sormaktır bu çok önemli bir yer kaplar
Misafir
20 Aralık 2014 16:45       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
RÖPORTAJ
• Merhaba Hocam, vaktiniz var mı? Sizinle röportaj yapabilir miyim?
• Hocam, ilk olarak kendiniz hakkında bizi biraz bilgilendirir misiniz?
• Bize biraz da hobilerinizi anlatır mısınız?
• Okul yaşamınızı bize özetler misiniz?
• Küçük yaşlardan beri hayaliniz neydi?
• Hedefinize varırken yaşadığınız zor durumlar nelerdir?
• Başarınız sizin hangi nitelikleriniz sayesinde olmuştur?
• Öğretmen olmayı neden seçtiniz? Neden Çocuk Gelişimi Öğretmenliği?
• Mesleğinizden memnun musunuz?
• Mesleğinizdeki ilk gününüzü bize anlatır mısınız? Ne hissettiğinizi açıklar mısınız?
• Öğrencilerinizin bu mesleği tercih etmesini ister misiniz? Neden?
• Sevdiğiniz renk nedir?
• Sevdiğiniz yemekler nelerdir?
• Uğurlu gün ve sayınız var mıdır?
• Sevmediğiniz şeyler nelerdir?
• Canınız sıkıldığında neler yaparsınız?
• Giyim konusunda daha çok hangi markaları tercih edersiniz?
• İlgilendiğiniz bir spor dalı var mıdır? Hangi spor dalı ile ilgileniyorsunuz?
• Peki ya sizce sizi özetleyen en iyi cümle nedir?
• Bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz hocam.
Son düzenleyen Safi; 11 Mayıs 2016 23:25
Safi tarafından gönderilmiş olan #5 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç