Arama

Meslek lisesi mezunları doktor olabilir mi?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 24 Nisan 2018 Gösterim: 22.383 Cevap: 5
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Temmuz 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Meslek lisesi mezunları doktor olabilir mi?
EN İYİ CEVABI QATİL_benn verdi
Doktorluk için tıp fakültesi okunması gerekiyor,en son bilindigi üzere katsayı sorununun kalkmasıyla artık meslek liseleride kendi bölümleri dışında istedikleri bölüme bir sorun yaşamadan kazanabilmekte. Sınav sistemine gelecek olursak ilk önce ygs sınavında 180 barajı geçilmeli (ne kadar cok puan alınırsa okadar iyi çünkü ygs sınavının %30u alınıp lys sınavına katılıyor) ygs sınavı geçildikten sonraysa lys sınavına girmeye hak kazanılıyor ve bu sınavda MF denilen matematik-fen sınavlarına girilmesi gerekiyor,lys sayısal öğrencileri için ; mf1,mf2,mf3,mf4,mf5 olarak alt dallara ayrılıyor tıp okuyabilmek için mf3 puanının yüksek olması gerekli mf3 puanı hesaplanırken biyoloji esas alınıyor. Dershaneye gidilmesi durumunda dershane eğitimi sayısal ogrencilerine gerekli dersleri programlastiriyor eğer dershaneye gidilmiyorsa ağırlıklı olarak calisilmasi gereken dersler
Ygs icin;
Sponsorlu Bağlantılar
Türkçe Temel matematik,geometri(ozellikle 3genkonusu),fizik,kimya,biyoloji
Lys için ;
Matematik-geometri,Biyoloji,kimya,fizik
Son düzenleyen Safi; 27 Mayıs 2017 00:03
The Eniqmatic - avatarı
The Eniqmatic
Ziyaretçi
13 Ekim 2011       Mesaj #2
The Eniqmatic - avatarı
Ziyaretçi
Sağlık meslek liseleri puan ile alım yapıyor.Kız meslek lisesinden sağlığa geçmeniz için puanınızın yetmesi ve kontejanda açık kalması gerek.Kız meslek lisesinden doktor olabilirsiniz fakat meslek lisesi Lise 2.sınıftan sonra meslek derslerine yoğunlaştığı için diğer derslerden geri kalıyorsunuz.Bu bakımdan tıp kazanmak biraz zor gözüküyor.

Sponsorlu Bağlantılar
6.sınıfta 425 7.sınıfta 433 8.sınıfta 481 alman gayet iyi.Anadolu liselerini tercih edip, çalışır dershane yardımı da alırsan tıp kazanman , meslek lisesine göre daha kolay olacaktır.
Son düzenleyen Safi; 27 Mayıs 2017 00:04
ERCÜMENT70 - avatarı
ERCÜMENT70
Ziyaretçi
4 Mart 2014       Mesaj #3
ERCÜMENT70 - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
The Eniqmatic adlı kullanıcıdan alıntı

Sağlık meslek liseleri puan ile alım yapıyor.Kız meslek lisesinden sağlığa geçmeniz için puanınızın yetmesi ve kontejanda açık kalması gerek.Kız meslek lisesinden doktor olabilirsiniz fakat meslek lisesi Lise 2.sınıftan sonra meslek derslerine yoğunlaştığı için diğer derslerden geri kalıyorsunuz.Bu bakımdan tıp kazanmak biraz zor gözüküyor.

6.sınıfta 425 7.sınıfta 433 8.sınıfta 481 alman gayet iyi.Anadolu liselerini tercih edip, çalışır dershane yardımı da alırsan tıp kazanman , meslek lisesine göre daha kolay olacaktır.

BEN ŞU AN 44 YAŞINDA Bİ HEKİMİM. 1986 TİCARET MESLEK LİSESİ MEZUNUYUM. SİSTEM OLARAK ÜNİVERSİTE SINAVINDA Bİ DEĞİŞİKLİK OLDU MU BİLMİYORUM. AMA SÖYLEMEK İSTEDİĞİM ŞU: MEZUN OLDUĞUMDA FİZİK, KİMYA, BİYOLOJİ HATTA MATEMATİK ADINA ÖYS İÇİN ZERRE KADAR BİLGİM YOKTU. AMA MEZUN OLDUKTAN SONRA 1 YIL DERSANEYE GİTMİŞTİM VE BELKİ HERŞEYİ YENİ GÖRÜYOR OLMAK BENİ ÇOK HEYECANLI VE ŞEVKLİ YAPMIŞTI, BELKİ HOCALARIMIZ DA ÇOK İYİYDİ VEYA BEN DE ÇOK AZİMLİYDİM VE OLDU SONUÇ OLARAK TIP. O ZAMAN HACETTEPE TIP 520 FEN PUANI İLE ALMIŞTI EN DÜŞÜK BEN İSE EN AZ 469 PUANLA ALAN AKDENİZ TIPA 476 PUANLA GİRMİŞTİM. SİZ DE YAPABİLİRSİNİZ ASLA VAZGEÇMEYİN. ÜSTELİK YILLAR SONRA İHTİSAS YAPTIĞIM ZAMAN ASİSTANKEN TANIŞTIĞIM Bİ BAYAN ASİSTAN ARKADAŞIN DA TİCARET LİSESİ MEZUNU OLDUĞUNU GÖRDÜM.
ihsan66 - avatarı
ihsan66
Ziyaretçi
10 Temmuz 2015       Mesaj #4
ihsan66 - avatarı
Ziyaretçi
Arkadaslar ben meslek lisesi mezunuyum bu sene mezun oldum ve aklımı başıma aldım doktor olmak istiyorum olabilirmiyim bana lütfen açıklamalı şekilde cevap verirseniz sevinirim. Dalga geçecek arkadaslar lütfen yazmayın çünkü bu benim gelecekteki hayatım hayatla dalga geçilmeyeceğine inanıyorum...
QATİL_benn - avatarı
QATİL_benn
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2015       Mesaj #5
QATİL_benn - avatarı
Kayıtlı Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Doktorluk için tıp fakültesi okunması gerekiyor,en son bilindigi üzere katsayı sorununun kalkmasıyla artık meslek liseleride kendi bölümleri dışında istedikleri bölüme bir sorun yaşamadan kazanabilmekte. Sınav sistemine gelecek olursak ilk önce ygs sınavında 180 barajı geçilmeli (ne kadar cok puan alınırsa okadar iyi çünkü ygs sınavının %30u alınıp lys sınavına katılıyor) ygs sınavı geçildikten sonraysa lys sınavına girmeye hak kazanılıyor ve bu sınavda MF denilen matematik-fen sınavlarına girilmesi gerekiyor,lys sayısal öğrencileri için ; mf1,mf2,mf3,mf4,mf5 olarak alt dallara ayrılıyor tıp okuyabilmek için mf3 puanının yüksek olması gerekli mf3 puanı hesaplanırken biyoloji esas alınıyor. Dershaneye gidilmesi durumunda dershane eğitimi sayısal ogrencilerine gerekli dersleri programlastiriyor eğer dershaneye gidilmiyorsa ağırlıklı olarak calisilmasi gereken dersler
Ygs icin;
Türkçe Temel matematik,geometri(ozellikle 3genkonusu),fizik,kimya,biyoloji
Lys için ;
Matematik-geometri,Biyoloji,kimya,fizik
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
24 Nisan 2018       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bende suan ticarette okuyorum ve dershaneyede gidiyorum baska neler yapabilirim cocuk doktoru olmak icin