Arama

Tüketici Hakları Hakem Heyeti'ne başvurdum, cevaplanma süresi nedir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 3 Aralık 2018 Gösterim: 67.505 Cevap: 11
GaribanCocuk - avatarı
GaribanCocuk
Ziyaretçi
10 Ekim 2011       Mesaj #1
GaribanCocuk - avatarı
Ziyaretçi
Yaklaşık 2 ay önce aldığımız Rositell Dr. Tens adlı saçma sapan bir aleti ertesi gün iade etmek istedik, ama adamlar uyanık çıktı ve bizebeklememizi söyledi ve 2-3 hafta oyaladılar. Yani yasal olan 7 günü doldurdular. Sonra biraz araştırdık ve sözleşme yoktu, bunun için bile satışı iptal edebilirmişiz. Biz de hemen hakem heyetine sözleşme olmadığı için satışın iptalini, paramızın aidesini istedik. Hakem Heyetine başvuralı 25 gün oldu ve hala bir cevap yok. Hakem heyetine gidip durumu sorduğumda merak etme bekle, biz haber gelirse sana ulaşrız diyorlar. Yani bu işin belli bir süresi yok mu? Satıcı firmanın hakem heyetine dilekçe tarihindne itibaren belli bir sürede dönüş yapma zorunluluğu yok mu?

Neyse sanayi bakanlığının 175 numaralı Tüketici Haklarını aradım aynen durumu anlattım orda da BEKLE dediler... Eee ne kadar bekleyecem dedim ve bana ne dese beğenirsiniz, "satıcı ne zaman dönerse o zamana kadar bekle, belki bir yıl, ürünü kenara koy bekle" dedi resmen!!!

Ürün 600TL lik beş para etmez bir ürün. Kapıda satışla yağlayıp ballayıp satmışlar işte Msn Grin yani doğrudan mağdur duruma düştük...

Bu konuda bilgisi olan varsa yardımalrınıız bekliyorum...
EN İYİ CEVABI SaKLI verdi
Tüketici hakem heyeti 3 ay içinde başvuruları sonlandırmak zorundadır.

Sponsorlu Bağlantılar
Hakem Heyetlerine yapılan başvurular, başvuru tarih ve sırasına göre en geç 3 ay içinde karara bağlanır.
Kararlar, alındığı tarihten itibaren 5 gün içinde taraflara yazılı olarak bildirilir.
Hakem Heyeti kararlarının taraf ve sonuçlarını gösterir listeler, İllerde İl Müdürlükleri, İlçelerde Kaymakamlıklarda duyuru panolarında aylık olarak ilan edilir.
hakem heyetlerinin aldığı karar bağlayıcıdır.
Hakem heyetinin lehinize verdiği karara satıcı veya sağlayıcının uymaması durumunda İcra Müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.
Hakem heyeti kararı, aleyhinize çıktıysa 15 gün içinde Tüketici Mahkemesine itiraz edebilirsiniz. İtirazı görüşen Tüketici Mahkemesinin kararı kesindir.
Şikayet konusu olan hizmetin değeri 724.99 YTL’nin üstünde ve 1.892,63 YTL.’nin altında ise Hakem Heyetlerine başvurulabileceği gibi, Tüketici Mahkemelerine de başvurulabilir.
Ancak bu durumda, Hakem Heyetlerinin kararı delil niteliğinde olup, bağlayıcı değildir. Lehinize olan heyet kararına karşı tarafın uymaması halinde Tüketici Mahkemesine başvurmanız gerekecektir.
SaKLI - avatarı
SaKLI
VIP VIP Üye
11 Ekim 2011       Mesaj #2
SaKLI - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.

Sponsorlu Bağlantılar
Hakem Heyetlerine yapılan başvurular, başvuru tarih ve sırasına göre en geç 3 ay içinde karara bağlanır.
Kararlar, alındığı tarihten itibaren 5 gün içinde taraflara yazılı olarak bildirilir.
Hakem Heyeti kararlarının taraf ve sonuçlarını gösterir listeler, İllerde İl Müdürlükleri, İlçelerde Kaymakamlıklarda duyuru panolarında aylık olarak ilan edilir.
Hakem heyetinin lehinize verdiği karara satıcı veya sağlayıcının uymaması durumunda İcra Müdürlüğüne müracaat edebilirsiniz.
Hakem heyeti kararı, aleyhinize çıktıysa 15 gün içinde Tüketici Mahkemesine itiraz edebilirsiniz. İtirazı görüşen Tüketici Mahkemesinin kararı kesindir.
Şikayet konusu olan hizmetin değeri 724.99 YTL’nin üstünde ve 1.892,63 YTL.’nin altında ise Hakem Heyetlerine başvurulabileceği gibi, Tüketici Mahkemelerine de başvurulabilir.
Ancak bu durumda, Hakem Heyetlerinin kararı delil niteliğinde olup, bağlayıcı değildir. Lehinize olan heyet kararına karşı tarafın uymaması halinde Tüketici Mahkemesine başvurmanız gerekecektir.
..
rasim535 - avatarı
rasim535
Ziyaretçi
2 Nisan 2015       Mesaj #3
rasim535 - avatarı
Ziyaretçi
27 Kasım 2014 PERŞEMBE
Resmî Gazete Sayı : 29188
Karar süresi

MADDE 23 – (1) Tüketici hakem heyetine yapılan başvurular, başvuru tarih ve sırasına göre en geç altı ay içinde görüşülür ve karara bağlanır. Yapılan başvurunun niteliği, başvuru konusu, mal veya hizmetin özelliği gibi hususlar dikkate alınarak, karar süresi en fazla altı ay daha uzatılabilir.

(2) Tarafların ivedi inceleme talebinde bulunması ve bu talebin başkan tarafından uygun görülmesi halinde başvuru, tüketici hakem heyetince öncelikle gündeme alınarak sonuçlandırılır.

(3) Türkiye’de ikametgahı bulunmayan yabancı uyruklu tüketicilerin uyuşmazlıkları için ikinci fıkra hükümleri uygulanır.
yakup tutuş - avatarı
yakup tutuş
Ziyaretçi
19 Mayıs 2015       Mesaj #4
yakup tutuş - avatarı
Ziyaretçi
hocam siz 3 ay diyorsunuzda benim 1 yhıl oldu gecen gidipte sorduğum ist.bahçelievler tüketici hakem heyetımdeki memur 2 yılda ancak sonuçlanır dıyor bilyorum hangisi ydoğru
Alıntı
SaKLI adlı kullanıcıdan alıntı

Misafir 38 - avatarı
Misafir 38
Ziyaretçi
20 Haziran 2015       Mesaj #5
Misafir 38 - avatarı
Ziyaretçi
merhaba ben vatan competer dan 11.10.2013 tarihine 2.100 tl değerinde telefon almıştım...telefonun camerası iyi çekmiyordu ve donup şarjı bitene kadar birşey yapamıyordum ısınıyordu...garantiye gönderdim bana telefonumun ekranı kırık die msj geldi para talep edildi itiraz ettim ve tekrar gönderdim bu sefer ana kartında sıkıntı var dediler nerdeyse telefon bedeli kadar ücret talep ettiler red ettim ve tüketici hakem heyetine şikayet ettim...fakat aynı zamanda zaman aşımınada uğramıştı...hakem heyetindeki memur zaman aşımından şikayet edelim daha çabuk sonuçlanır bilir kişiyle flan uzamaz dedi öle şikayet ettim...sonra benim lehime sonuçlandı fakat firma itiraz etti...şimdi mshkemeye taşındığını sölediler uyap üzerinden takip etmem gerektiğini sölediler..sizce nasıl sonuçlanır...bu arada ben para iadesi istedim...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
2 Ekim 2015       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Telefonu teslim etmek zorunda degilsin
karayel06 - avatarı
karayel06
Ziyaretçi
19 Kasım 2015       Mesaj #7
karayel06 - avatarı
Ziyaretçi
Merhabalar bir konu hakkında size danışmak istiyorum bilgili arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim...

2014 tarihinde vatan bilgisayardan Samsung Galaxy Note 2 Almıştım. Yani 1 sene oldu alalı. Bu aralar telefonun ekranında gölgelendirmeler meydana geldi ve vatan bilgisayara garantiye götürdüm verdim. 60 gün oldu telefondan haber yok ama bilgilendirme msjı atıyorlar hala devam etmektedir diye . bende 20 günü aştığı için tüketici hakem heyetine onların verdiği teslim fişiyle bide faturamla başvurdum. bedel iadesi talep ettim. sonuç ne olur ve ya bana ne zaman haber verirler yardımcı olursanız çok sevinirim...
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
28 Aralık 2016       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
15.11.2016 tarihinden evimden alınan telefonum Samsung glaxs S6 gold mavi led yanıyor acılmıyordu. Turkcell platinyumlu olduğum için evden aldılar. 605 tl ekran bedeli cıkardılar telefonun ekranımda ciZik yoktu. 26.11.2016 tarihinde parayı ödeyebildim. 14.12.2016 da telefonunuz haZır getirelim dediler. Kabul etmedim yasal işlemde bulunucaZ dedim. İl hakem heyetine başvuru yaptım bu gün. 4 ay süreceğini söyledi işlemin haberiniz olsun. İlk başta servis veya ihracatcı firmayı arayıp anlaşmaya çalışın.. ben yandım siz yanmayın cok uzun sürüyor ama hakkınızı alırsınız.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Mayıs 2018       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
kredi kartı kart aidatı altında alınan kart üçretimin iadesi için Tüketici hakem heyetine başvurdum 3 aydır bekliyorum top bir o kalede bir bu kalede açıkcası hangi banka kurum firma magaza olursa olsun ne devleti takıyor ne ne Tüketici hakem heyetini iş mahkemeleri de öyle devlet seni caydırmak için davandan oraya git buraya git alacagın üçret i zaten masrafta harcıyorsun avukata bir soru dilekçe yazdırmak 400 600 lira notere git onaylat 1000 tl yani Tüketici hakem heyeti işini ciddi yapsa zaten belgesi oldugu halde 3 ay milleti magdur etmesini anlamıyorum herkeş birbirinin sırtından rant saglıyor olan vatandaşa oluyor
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
12 Ekim 2018       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ben huawei mate 10 lite aldım 1 ay da batarya şişmesi oldu telefon yamuldu benden 800 lira bi masraf istediler bende şimdi tuketici haklarına şikayette bulunucam ben düştüm siz düşmeyin sakın huawei almayın