Arama

Burdur'un nüfusunun az olmasının sebepleri nelerdir?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 8 Kasım 2013 Gösterim: 11.685 Cevap: 13
azados - avatarı
azados
Ziyaretçi
22 Ekim 2011       Mesaj #1
azados - avatarı
Ziyaretçi
Burdur'un nüfusunun az olma sebepleri nelerdir?
EN İYİ CEVABI _Yağmur_ verdi
Burdur'un nüfusunun az olmasının sebepleri nelerdir?
MsXLabs.org
Sponsorlu Bağlantılar

Burdur ülkemizin en küçük illerinden biri olup nüfus yoğunluğu bakımından çok düşük değerlere sahiptir. Burdurun nüfusunun az olmasının başlıca nedenleri ulaşım ağlarına olan uzaklığı, ticaretin gelişmemiş olması ve tarıma elverişli toprakların çok az olmasıdır. Bu şehir özellikle 1995-1997 yılları arasında Ege ve Akdenizin büyük illerine göç vermiştir.

Burdurda tarımsal faaliyetler elverişsiz topraklar nedeniyle oldukça az olup nüfus genellikle şehir merkezinde toplanmıştır. Toros dağları gibi dağları bölgesinde barındıran şehir çok eski geçmişe sahip bir yerleşim yeridir. Son yıllarda Burdurun ulaşım ağı düzeltilse de geçmişte yapılan göçler ve sanayileşmeme nedeniyle şehir nüfusu bir hayli azalmıştır.

Toprakların kullanılmasına başlanmasına karşın tarım faaliyetleri ne yazık ki bu şehir ve kasabalarında durma noktasına gelmiştir. Sanayileşmeye elverişsiz toprakları ve sanayi ürünlerinin dış pazara, şehirlere gönderilememe durumu nedeniyle bu kentte ticari faaliyetler oldukça az olmuştur. Bu nedenle geçmiş yıllarda Burdur ili nüfus olarak oldukça azalmış ve büyük göçler vermiştir.

Kısaca Burdur'un nüfusunun az olmasının nedenleri

  • Tarıma elverişli toprakların az olması
  • Sanayileşme için gerekli arazilerin olmaması
  • Ulaşım şebekesinin son yıllara kadar yapılamaması
  • Burdurun coğrafi konumu nedeniyle dağlık bir yapıya sahip olması

Son düzenleyen _Yağmur_; 8 Kasım 2013 09:25 Sebep: soru düzenlendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
25 Ekim 2011       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
evet. bana da burdur ile ilgili bilgi lazım. lütfennn !!!!!!!!!!!
Sponsorlu Bağlantılar
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
9 Ekim 2012       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

burdur nufusu neden az ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

burdur hakkında hç bilgi bulamyom barı siz çok ii bir site olarak bunn hakkında bilgi verin
wolfmann - avatarı
wolfmann
VIP VIP Üye
10 Ekim 2012       Mesaj #4
wolfmann - avatarı
VIP VIP Üye
Alıntı
duygu adlı kullanıcıdan alıntı

burdur un nufusu neden azdir ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum


Burdur
Burdur Akdeniz Bölgesi'nin Antalya Bölümü'nün iç kesiminde, Ege bölgesine komşu bir ilimizdir.. Burdur il toprakları, Batı Toros sıralarına kabaca uygun olarak, kuzeydoğuda göller yöresinden, güneybatıda da Teke yarımadasının iç kesimlerine değin 6887 km2'lik (göller hariç) bir alanda uzanır. Birbirine koşut dağ sıraları ile bunlar arasındaki yüksek platolar ve bazıları göllerle kaplı tektonik kökenli çukur alanlar, engebeliğin ana çizgilerini oluştururlar. Karmaşık bir yapısı olan bu dağların başlıcaları, Burdur'un batı sınırındaki Söğüt dağı (1831 m) ve Güre dağı (2030 m), Doğu sınırındaki Katrancı dağı’dır (2328 m). Kireçtaşlarının önemli yer tuttuğu Burdurl topraklarında, çeşitli karstik şekiller (dolinler, polyeler, düdenler, mağaralar) çokça görülür. Bunların bir bölümü (İnsuyu mağarası) turistik değer de taşır. Göl açısından da zengin olan Burdur'da, faylarla sınırlanmış bir çukurda yer alan derin Burdur gölü ile onun güneybatısındaki Salda, Yarışlı gölleri ve karstik kökenli Kestel, Söğüt ve Gölhisar gölleri vardır. Bu göller, Gölhisar dışında yüzeysel gideğenden yoksundur. Karstik olanların sularını kenarlarındaki ve tabanlarındaki düdenler boşaltır. Bunların tıkandığı ya da yağışların fazla olduğu dönemlerde göl alanları genişler; bunun tersi durumlarda da sular çekilir ve göl tabanları ortaya çıkar. Bu göllerin bir bölümünde taşkınları önleyecek düzenlemeler yapılmıştır.


Burdur ilinde, karasal etkilerle ve yükselti nedeniyle az çok değişikliğe uğramış bir Akdeniz iklimi egemendir. Yazlar sıcak, kışlar oldukça soğuktur (Burdur’da temmuz ortalaması 24 oC, ocak ortalaması 1,6 oC). Yağışlar çoğunlukla kışın düşer, ancak özellikle dağlar arasındaki çukur alanlar, 500 mm'nin altında yağış alırlar ve bozkırımsı bir görünümleri vardır. Aynı nedenlerle az yer tutan ormanlar da (yaklaşık olarak. % 14), daha çok dağlar üzerinde görülür. Başlıca orman ağaçları ilin kuzey ve batı kesimlerinde karaçam, güney ve güneydoğu kesimlerinde kızılçam, meşe ve daha az yaygın olarak da en güneyde sedirdir.Tarihöncesi’nden beri yerleşim alanı olmasına ve il sınırları içinde birçok antik kent bulunmasına karşılık, günümüzde Burdur nüfus yoğunluğu (37,2/km2) ve nüfus artış oranı (yılda %0 0,74), Türkiye ortalamalarının (sıra ile 87/km2, % 18,3) altında olan az nüfuslanmış bir ilimizdir. Bu durum, geçim kaynakları çoğu yörelerinde kısıtlı olan Burdur'dan, komşu illere, özellikle Akdeniz ve Ege bölgelerinde yer alan illere, yönelen iç göçlerle ilgilidir. Bunun sonucunda kimi ilçelerin nüfuslarında 1985-1997 yılları arasında azalma olmuştur. Kentleşme önceki dönemlere nazaran artmış olsa da (1990 - 2000 yılları arasında %o 8'lik bir artış vardır) kentte yaşayan nüfus genel nüfusun ancak % 54,48 (139 837 kişi) kadarlık bir kısmını oluşturmaktadır. Bunlarda Burdur ve Bucak dışında, genellikle nüfusları 400 ile 10000 arasında değişen ilçe merkezleridir. Burdur'un kırsal kesimlerindeki nüfus % 7,32 oranında bir azalma göstererek 125 787'den (1990) 116 906 kişiye düşmüştür (2000)


Burdur ilinde tarıma elverişli topraklar sınırlıdır (% 26 dolayında) ve tarım ürünleri de tür açısından çeşitlilik göstermez. Ürünler arasında en geniş yeri tahıl (% 90’dan çok; başta buğday, onun ardından arpa) tutar. Şekerpancarı, tütün, anason, yerfıstığı, üzüm ve gülyağı üretimi için yetiştirilen gül (Kuzey kesiminde) öteki önemli ürünler arasındadır. Burdur'un özellikle güney yarısında kırsal nüfusun başlıca uğraşı ve gelir kaynağı, hayvancılık ve hayvan ürünleridir. Daha çok küçükbaş hayvan (en çok keçi, az sayıda koyun) beslenir. Sanayi fazla gelişmemiştir. Başlıca sanayi kolları besin (şeker, et kombinası, sütlü maddeler yapımı, un fabrikaları), dokuma ile bazı geleneksel el sanatlarıdır (halıcılık, dericilik, bakırcılık). Burdur, jeolojik yapısı nedeniyle krom yatakları yönünden zengindir (Manastır, Niyazlar, Horozköy, Tavşanlı, Tefenni, Söğüt, Müslümler, Hayriye yöreleri); bunların bazıları işletilmektedir.

Burdur, uzun süre çevresiyle bağlantısını sağlayan yolların yetersiz oluşunun sıkıntısını çekmiş, sapa kalmış bir ildir; ancak günümüzde bu durum büyük ölçüde düzelmiştir. İl merkezi 1936’da bir şube hattıyla demiryolu ağına, düzgün karayollarıyla da Ege bölgesine ve Çeltikçi beli üzerinden Antalya’ya bağlanmış, ilçeleriyle de bağlantısı sağlanmıştır.


Burdur-Varbak.com

ฬ๏lŦ๓@ภภ ®
jungle - avatarı
jungle
Ziyaretçi
31 Ekim 2012       Mesaj #5
jungle - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı

burdur un nufusu neden azdir ile ilgili daha fazla bilgi istiyorum

talebimin en kısa sürede gerçekleşmesini arz ederim.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
31 Ekim 2012       Mesaj #6
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Burdur
Burdur Akdeniz Bölgesi'nin Antalya Bölümü'nün iç kesiminde, Ege bölgesine komşu bir ilimizdir.. Burdur il toprakları, Batı Toros sıralarına kabaca uygun olarak, kuzeydoğuda göller yöresinden, güneybatıda da Teke yarımadasının iç kesimlerine değin 6887 km2'lik (göller hariç) bir alanda uzanır. Birbirine koşut dağ sıraları ile bunlar arasındaki yüksek platolar ve bazıları göllerle kaplı tektonik kökenli çukur alanlar, engebeliğin ana çizgilerini oluştururlar. Karmaşık bir yapısı olan bu dağların başlıcaları, Burdur'un batı sınırındaki Söğüt dağı (1831 m) ve Güre dağı (2030 m), Doğu sınırındaki Katrancı dağı’dır (2328 m). Kireçtaşlarının önemli yer tuttuğu Burdurl topraklarında, çeşitli karstik şekiller (dolinler, polyeler, düdenler, mağaralar) çokça görülür. Bunların bir bölümü (İnsuyu mağarası) turistik değer de taşır. Göl açısından da zengin olan Burdur'da, faylarla sınırlanmış bir çukurda yer alan derin Burdur gölü ile onun güneybatısındaki Salda, Yarışlı gölleri ve karstik kökenli Kestel, Söğüt ve Gölhisar gölleri vardır. Bu göller, Gölhisar dışında yüzeysel gideğenden yoksundur. Karstik olanların sularını kenarlarındaki ve tabanlarındaki düdenler boşaltır. Bunların tıkandığı ya da yağışların fazla olduğu dönemlerde göl alanları genişler; bunun tersi durumlarda da sular çekilir ve göl tabanları ortaya çıkar. Bu göllerin bir bölümünde taşkınları önleyecek düzenlemeler yapılmıştır inşaallah yardımcı olabılmısımdır arkadaslar Msn Happy Msn Wink Msn Grin
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
1 Kasım 2012       Mesaj #7
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Burdur'da nüfus azdır çünkü Burdur'da sanayi gelişmemiştir.İnsanların yapacakları iş seçenekleri azdır.Ulaşımda tren ve deniz ulaşımı da yoktur.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
22 Kasım 2012       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
burdurun nüfusunun sebebi nedirr arkdaslar acill cvp lütfeennnn Msn Sad yardımcı olmanızı istiyorumm
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
21 Ekim 2013       Mesaj #9
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

burdur hakkında hç bilgi bulamyom barı siz çok ii bir site olarak bunn hakkında bilgi verin

iklim ve yüz şekillerinden dolayı
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
23 Ekim 2013       Mesaj #10
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
lütfen burdurun nüfusunun neden az olduğunu öğrenebilirmiyimm acil 1 gün için de sanayisi gelişmişmi vb şeyler istiyorum

Benzer Konular

7 Ekim 2017 / Misafir Cevaplanmış
1 Ocak 2013 / Misafir Soru-Cevap
3 Ocak 2015 / Ziyaretçi Soru-Cevap
31 Aralık 2013 / Misafir Soru-Cevap
6 Ekim 2011 / Misafir Cevaplanmış