Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 14 Mart 2016  Gösterim: 50.653  Cevap: 2

Sele karşı alınacak önlemler nelerdir?

Misafir
20 Aralık 2011 19:03       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Sele karşı alınacak önlemler
EN İYİ CEVABI Safi verdi
SEL ÖNCESİNDE
 • Sel yataklarına yerleşmeyin, kamp kurmayın, otomobil park etmeyin. Bulunduğunuz noktanın sele maruz kalma riskini yetkililerden öğrenin. Sel sigortası yaptırın.
 • Bölgedeki sel uyarı işaretlerini ve yerel erken uyarı sistemlerini öğrenin.
 • Bina içinde ve dışında yüksek ve sel basma tehlikesinin az olduğu güvenli yerleri belirleyin.Gerektiğinde kullanmak üzere kum, kum torbaları, naylon, çivi, kontrplak, tahta vb. inşaat malzemelerini depo edin ve bir alet sandığını hazır bulundurun.
 • Binanızın kanalizasyon bağlantısına sel sularının gelmemesi ve lağımın geri basmaması için, bir çek-valf vanası yerleştirin.
 • Zemin katlarındaki elektrik tesisatını, makine vb. mekanik teçhizatı 100 yıllık sel su seviyesinin üzerinde bir yüksekliğe yerleştirin.
 • Acil durumlarda birbirinden ayrı düşen bireyler için haberleşme planı geliştirin.
 • Bölge dışından bir kişiyi “bağlantı kurulacak kişi” olarak belirleyin.
 • Binayı boşaltmanız gerektiği zaman nerelere gidebileceğinizi önceden belirleyin.
 • Sel anında binayı boşaltmak için plan ve tatbikatlar yapın. Tüm bireylerin acil durumda nasıl hareket edeceğinden emin olun. Kaçış yolunu bilin.
 • Aranabilecek polis, itfaiye vb. birimlerin telefon numaralarını görünür bir yere asın. Binadaki tüm bireylere nasıl ve ne zaman elektrik, gaz ve su vanalarının kapatılacağını öğretin.
 • Sigorta poliçesi vb. kıymetli evraklarınızı özel kasalara veya su geçirmez kaplara koyun.
 • Her yağmurda seli hatırlayın. Olası bir meteorolojik sel gözetleme ve uyarısı için hava durumu raporlarını ve haberleri takip edin.
SEL SIRASINDA
Bina içinde:
Sponsorlu Bağlantılar
Pilli radyodan hava durumu raporlarını ve haberleri takip etmeye devam edin. Sel çantanızı ve acil durumda kullanmak için hazırlandığınız malzemeleri yanınıza alın. Size bağımlı kişileri, engellileri ve hayvanları unutmayın. Gereksiz yere telefonu kullanmayın. Tüm elektrikli ev aletlerini, şalterleri ve vanaları kapatın. İstenildiğinde evden ayrılmaya ve belirtilen yere gitmeye hazır olun.

Son düzenleyen Safi; 14 Mart 2016 09:55


Safi tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
14 Mart 2016 10:02       Mesaj #3
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Sel ve su baskınlarına karşı alınması gereken önlemler
* Sel baskınları ve taşkınlardan korunmak için öncelikle doğal bitki örtüsünün, bilhassa da ormanların korunması gerekir. Çünkü ağaçlar yağmurun hızını keser ve yağmur sularının toprağa sızmasını sağlar. Bu şekilde sular toprağın yüzünde birikmez ve sel oluşumuna yol açmaz. Ek Olarak ağaç gövdeleri suyun yamaçtan aşağıya süratle akmasını önler.
* Suyun hızını kesmek amaçlı yamaçların teraslandırılması, akarsu yataklarına setler yapılması ve göletler kurulması sel baskınlarının yol açacağı zararları büyük ölçüde azaltır.
* Yerleşim yerleri sel bölgelerinin dışına çıkartılmalıdır.
* Akarsu yatakları temizlenmeli ve genişletilmelidir.
* Akarsular, barajlarla ve bentlerle kontrol altına alınmalıdır.


Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç