Arama

Japon balığının yaşı nasıl belli olur?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 18 Nisan 2018 Gösterim: 28.740 Cevap: 2
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
5 Şubat 2012       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Japon balığının yaşı nasıl belli olur?
EN İYİ CEVABI hayvan sever verdi
Bir yerde okumuştum.3-4 cm arası 5 aylık,11 cm ise 2,5 yaş olabilirmiş.Bazı balıklarda yaş pulların parlaklığına göre bazılarında ise pullardaki halkalarla hesaplanır.1 halka 1 yıl demektir.

Sponsorlu Bağlantılar
BAKINIZ Japon Balığı (Carassius auratus)
Son düzenleyen Safi; 18 Nisan 2018 20:51
FasT - avatarı
FasT
Ziyaretçi
5 Şubat 2012       Mesaj #2
FasT - avatarı
Ziyaretçi
En önemli ve yaygın olanı, pullar, otolitler (kulak taşları), operkulum (solungaç kapağı), omur, yüzgeç ışını ve diğer sert vücut parçalarıdır.
Bu yöntem sadece soğuk ve ılıman iklim balıklarında uygulanır, tropik (sürekli sıcak) iklim balıklarında uygulanamaz.
Sponsorlu Bağlantılar
Yöntemin esası kışın az beslenilen dönemde kemiksi parçalarda oluşan yaş halkalarının zayıf, yazın ise güçlü olmasına dayanır.
Deniz'in verdiği örnekte bu yaş halkaları net olarak görülebilmektedir. Tabii ki kendine özgü dikkat edilecek ayrıntıları vardır, fakat çıplak göz ile çoğu balıkların yaşı belirlenebilir.

İkinci yaygın yöntem Peterson yöntemidir. Bu yöntem bireysel tespitte değil, çok sayıda balığın yaşını bir hamlede tespitte kullanılır. ,
Bunun temeli de her yaş grubunun boy skalası üzerinde ayrı bir çan eğrisi gruplaşması yapmasına dayanmaktadır. Detaylı ve uzmanlık gerektiren bir yöntemdir. Her balıkta çalışmaz.

Böyle bir açıklama buldum Yardımcı Olur Sanırım.
hayvan sever - avatarı
hayvan sever
Ziyaretçi
16 Mart 2012       Mesaj #3
hayvan sever - avatarı
Ziyaretçi
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Bir yerde okumuştum.3-4 cm arası 5 aylık,11 cm ise 2,5 yaş olabilirmiş.Bazı balıklarda yaş pulların parlaklığına göre bazılarında ise pullardaki halkalarla hesaplanır.1 halka 1 yıl demektir.

BAKINIZ Japon Balığı (Carassius auratus)
Son düzenleyen Safi; 21 Nisan 2018 01:47