Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 6 Temmuz 2018  Gösterim: 2.274  Cevap: 3

Bitkilerde aşılama yöntemini ilk kim bulmuştur?

Misafir
11 Aralık 2012 15:12       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bitkilerde aşılama yöntemini ilk kim bulmuştur?
EN İYİ CEVABI kompetankedi verdi
Bitki aşılarının tarihi oldukça eskilere dayanır. MÖ 1000'li yılların Çin kaynaklarında ağaç aşılamanın bilindiğine ve sanatsal amaçlar için kullanıldığına dair bilgiler var. Aristo'un yazılarında Antik Yunanistan'da aşılama konusunda önemli bir bilgi birikimi olduğundan bahsediliyor.


Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 6 Temmuz 2018 01:07

kompetankedi tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
14 Ağustos 2017 11:29       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Bir bitki, meyve veya sebze üzerinde en fazla çeşitlilik nerede mevcut ise aşıyı da oranın halkı bulmuş diyebiliriz.
Türkçedeki Aşı sözcüğünün ve türevlerinin incelenmesinden bu konuda dilimizin zengin olduğu anlaşılıyor. Elmanın, üzümün ve benzeri bitkilerin anavatanına bakmak gerekir.
26 Ekim 2017 01:11       Mesaj #4
yenibiyoloji - avatarı
Üye
Aşılama, özel bitki kısımlarının (anaç, kalem) uygun bir teknikle uygun koşullar altında birleştirilerek tek bir bitkiymiş gibi büyütülmesini sağlayan bir tekniktir. Aşılamada bitkinin üst kısmı KALEM olarak adlandırılırken, alt kısmı ANAÇ olarak adlandırılmaktadır. Bitkilerde aşılamanın tarihsel olarak orijininin bilinmemesine rağmen, ilk olarak M.Ö. 1560`lü yıllarda aşılamanın ağaçlar üzerinde Çinliler tarafından yapıldığıyla ilgili bilgiler bulunmaktadır. Helenizm çağında Aristo (M.Ö. 384-322) ve Tofrastus (M.Ö. 372-287) yazıtlarında aşılama ile ilgili dikkate alınması gereken önemli tecrübeleri ele almışlardır. Meyvelerde aşılama M.Ö. 2000 yıllarında Çinliler tarafından, hatta daha erken dönemlerde Mezopotamya’nın bilinen ilk kavimlerince kullanılan bir teknik iken , sebzecilikteki uygulamaları ise sadece 1920’li yıllara kadar uzanmaktadır. Sebzelerde ilk olarak aşılama Kore ve Japonya`da 1920`li yılların sonlarında karpuzun (Citrullus lanatus) su kabağı (Lagenaria siceraria) anacı üzerine Fusarium solgunluğuna karşı yapılmasıyla başlamış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Çin`de pirinç depolamada kullanılmak üzere 80 kg`lık kabaklar üretmek için, kabak bitkilerini demet aşı yöntemi kullanılarak birden fazla bitkinin birbiriyle aşılanması yapılmıştır. Aşı yerinin tutmasından sonra ise, üst kısımda kalem olarak tek bir bitki bırakıp diğerlerini kesmek suretiyle birden fazla sayıda köke sahip bitki elde edilmiştir. Japonya ve Kore’deki ilk denemelerden sonra aşı ile yapılan üretim alanları ve sebze türleri artmıştır
Hızlı Cevap
Mesaj:paneli aç