Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 16 Mart 2017  Gösterim: 101.954  Cevap: 3

Yazıyı ilk kimler bulmuştur?

Misafir
4 Aralık 2009 10:07       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İlk yazıyı kim bulmuştur? Yazı ilk olarak ne zaman kullanılmaya başlanmıştır?
EN İYİ CEVABI Baturalp verdi
Alıntıdaki Ek 62729
Yazının İ.Ö. 4. binyılda yontmataş (paleolitik) devrinde ortaya çıktığı sanılmaktadır. Giderek bilgi ve ihtiyaç çoğaldıkça eşya ve kavramları ifade eden resimyazılar (ideogramlar) da pratikleşmeye başladı.

Resim yazının gelişme gösterdiği kavimler arasında Mısırlılar, Sümerler, Asur ve Kaldeliler, Çinliler ve Amerika'daki İnkalar ile Aztekler sayılabilir. Mısır ve Mezopotamya uygarlıklarındaki resimyazıların tarihi İ.Ö. 3000 yıllarına kadar inmektedir.
Sponsorlu Bağlantılar

DEVAMI >>>> Yazı - Yazının Bulunuşu ve Gelişimi


Son düzenleyen perlina; 9 Mart 2017 20:50


_KleopatrA_
4 Aralık 2009 12:02       Mesaj #2
_KleopatrA_ - avatarı
Ziyaretçi
Sümerler yazıyı ilk bulan uygarlıktır. Tapınaklarda mallarını depoladıkları odaların kapılarına, ne tür ürün olduğunu gösteren işaretler koymuşlar ve bu işaretler geliştirilerek bir yazı diline dönüştürülmüştür. Çivi yazısı olarak adlandırılan Sümer yazısı yumuşak kil tabletler üzerine metal parçalarının bastırılmasıyla yazılır ve sonra bu tabletler fırınlanarak sertleştirilirdi.
Son düzenleyen Baturalp; 16 Mart 2017 01:14
ÖĞRENCİ
31 Mart 2014 20:10       Mesaj #3
ÖĞRENCİ - avatarı
Ziyaretçi
Yazı ilk insanlar olan sümerler tarafından milattan önce Mezopotamya uygarlıklarında bulunmuş ve dünya medeniyet yolunda ilk adımı bilmeselerde büyük bir başarıyla atmışlardır.İlk olarak fırınlarda pişirdikleri kil tabletler üzerinde yazmış oldukları bu yazılar dünyanın ilk yazıları ve medeniyet yolunun ilk adımı olmuştur.Sümerlerin bilmeyerek attıkları bu devasa adım ilk olarak mısır uygarlıkları tarafından benimsenmiş ve hızla yayılmıştır.Yiyecek ve gıda depolanması için kulandıkları veya kendi inandıkları tanrı güneş ay ekmek insan bıçak vb. temsili resimlerini çizerek bunları zamanla yazıya dönüştürmüşlerdir.
Baturalp tarafından gönderilmiş olan #4 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç