Arama

Ticaret meslek lisesi iletişim programı mülakatlarında ne tür sorular sorulur?

En İyi Cevap Var Güncelleme: 13 Ağustos 2013 Gösterim: 1.847 Cevap: 1
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
13 Ağustos 2013       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Ticaret meslek lisesi iletişim programı mülakatlarında ne tür sorular sorulur?
İletişim programı mülakat soruları nedir?

ticaret meslek lisesinde mülakata girme hakkı kazandım ama sorular nasıl olur hiç bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz
EN İYİ CEVABI SaKLI verdi
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

ticaret meslek lisesinde mülakata girme hakkı kazandım ama sorular nasıl olur hiç bilmiyorum bana yardımcı olurmusunuz

Meslek Liseleri Mülâkat Esasları
-1-
Sponsorlu Bağlantılar
ANADOLU OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSELERİ, ANADOLU İLETİŞİM MESLEK LİSELERİ VE ANADOLU KIZ MESLEK/ANADOLU MESLEK LİSELERİNİN BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK ALANI, EĞLENCE HİZMETLERİ ALANI, HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ ALANI, KONAKLAMA VE SEYAHAT HİZMETLERİ ALANI İLE YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ ALANINA ALINACAK ÖĞRENCİLERE UYGULANACAK MÜLÂKAT ESASLARI

a) MÜLÂKAT KOMİSYONUNUN OLUŞUMU
Mülâkat komisyonu; okul müdürünün başkanlığında, koordinatör müdür yardımcısı, varsa meslekî rehberlik şefi/rehber öğretmen, alan/bölüm öğretmenleri, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni, doktor ve sektör temsilcisinden oluşur.

b) MÜLÂKAT DEĞERLENDİRME ESASLARI

b.1. Giriş Sınavı Başarı Puanı
Mülâkata çağırılan öğrencilerin, Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavından aldıkları puanlar en yüksekten en düşüğe doğru sıralanır. Bu sıralama sonunda, en yüksek puandan başlanarak, puan tam sayısı esas alınmak suretiyle geriye doğru 10 puan grubu oluşturulur. Her grubun puan değeri 2 olup en yüksek puan grubuna 20, en düşük puan grubuna da 2 puan takdir edilerek mülâkat değerlendirme puanı bulunur.
Aşağıdaki tabloda örnek bir değerlendirme görülmektedir.

SIRA NO
ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SINAV PUANI
PUAN DEĞERİ
1-400–376 (20)
2-375–352 (18)
3-351–328 (16)
4-327–304 (14)
5-303–280 (12)
6-279–256 (10)
7-255–232 (8)
8-231–208 (6)
9-207–184 (4)
10-183–160 (2)

b.2. Diploma Başarı Puanı

DİPLOMA NOTU
PUAN DEĞERİ

2,00– 2,99
3,00– 3,49
3,50– 3,99
4,00– 4,49
4,50– 5,00

1
5
10
15
20

b.3. Fiziksel Görünüş
§ Yürüyüşünün düzgün olup olmadığına bakılır.
§ Doğru duruş; adaylarda bedensel hareket ve çalışmaları ile çok ileri derecede görünüşü bozacak kadar şekil bozukluğu olup olmadığına bakılır.
§ Görme; görme engelinin ve renk körlüğünün bulunmaması gerekir.
§ Konuşmayı bozan her hangi bir engeli bulunmaması gerekir.
§ Adaylarda aranılacak ve bulunması gereken diğer özellikler komisyonda bulunan doktor tarafından tespit edilerek uygulanır.

*Fiziksel görünüş 30 puan üzerinden değerlendirilecektir.

b.4. Mesleki İlgi ve Mesleğe Yatkınlığı
Öğrencinin mesleğe yatkınlığı ve alana ilgisi 10 puan üzerinden değerlendirilir.

b.5. Anlama-Kavrama ve İfade Yeteneği
Öğrencinin anlama-kavrama yeteneği ile ifade etme ve iletişim becerisi 10 puan üzerinden değerlendirilir.

b.6. Özel Yetenek
Öğrencinin alanında kullanabileceği özel yeteneği varsa (halk oyunları, enstrüman çalabilme, vb.) 10 puanla değerlendirilir.

b.7. Değerlendirme:
Komisyon üyelerinin verdiği puanların aritmetik ortalaması alınarak; öğrencinin mülâkat puanı bulunur. Ancak mülakat/mülakat ve beden yeterliliği sonucuna göre sağlığının meslek alanında görev yapmaya uygun olmadığı doktor tarafından tespit edilenler başarı puanı ne olursa olsun ilgili alana kayıt hakkı kazanamazlar.

NOT:
2007 Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına girmeyen adaylar; Anadolu İmam Hatip Liseleri, Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ve Sağlık Meslek Liseleri dışında ön kayıtla öğrenci alan okullara kayıt yaptırabilecektir.

Kaynak: Rehberliksitesi

Son düzenleyen SaKLI; 13 Ağustos 2013 12:34
SaKLI - avatarı
SaKLI
VIP VIP Üye
13 Ağustos 2013       Mesaj #2
SaKLI - avatarı
VIP VIP Üye
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Meslek Liseleri Mülâkat Esasları
-1-
Sponsorlu Bağlantılar
ANADOLU OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSELERİ, ANADOLU İLETİŞİM MESLEK LİSELERİ VE ANADOLU KIZ MESLEK/ANADOLU MESLEK LİSELERİNİN BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK ALANI, EĞLENCE HİZMETLERİ ALANI, HALKLA İLİŞKİLER VE ORGANİZASYON HİZMETLERİ ALANI, KONAKLAMA VE SEYAHAT HİZMETLERİ ALANI İLE YİYECEK İÇECEK HİZMETLERİ ALANINA ALINACAK ÖĞRENCİLERE UYGULANACAK MÜLÂKAT ESASLARI

a) MÜLÂKAT KOMİSYONUNUN OLUŞUMU
Mülâkat komisyonu; okul müdürünün başkanlığında, koordinatör müdür yardımcısı, varsa meslekî rehberlik şefi/rehber öğretmen, alan/bölüm öğretmenleri, Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni, doktor ve sektör temsilcisinden oluşur.

b) MÜLÂKAT DEĞERLENDİRME ESASLARI

b.1. Giriş Sınavı Başarı Puanı
Mülâkata çağırılan öğrencilerin, Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavından aldıkları puanlar en yüksekten en düşüğe doğru sıralanır. Bu sıralama sonunda, en yüksek puandan başlanarak, puan tam sayısı esas alınmak suretiyle geriye doğru 10 puan grubu oluşturulur. Her grubun puan değeri 2 olup en yüksek puan grubuna 20, en düşük puan grubuna da 2 puan takdir edilerek mülâkat değerlendirme puanı bulunur.
Aşağıdaki tabloda örnek bir değerlendirme görülmektedir.

SIRA NO
ORTA ÖĞRETİM KURUMLARI ÖĞRENCİ SEÇME VE YERLEŞTİRME SINAV PUANI
PUAN DEĞERİ
1-400–376 (20)
2-375–352 (18)
3-351–328 (16)
4-327–304 (14)
5-303–280 (12)
6-279–256 (10)
7-255–232 (8)
8-231–208 (6)
9-207–184 (4)
10-183–160 (2)

b.2. Diploma Başarı Puanı

DİPLOMA NOTU
PUAN DEĞERİ

2,00– 2,99
3,00– 3,49
3,50– 3,99
4,00– 4,49
4,50– 5,00

1
5
10
15
20

b.3. Fiziksel Görünüş
§ Yürüyüşünün düzgün olup olmadığına bakılır.
§ Doğru duruş; adaylarda bedensel hareket ve çalışmaları ile çok ileri derecede görünüşü bozacak kadar şekil bozukluğu olup olmadığına bakılır.
§ Görme; görme engelinin ve renk körlüğünün bulunmaması gerekir.
§ Konuşmayı bozan her hangi bir engeli bulunmaması gerekir.
§ Adaylarda aranılacak ve bulunması gereken diğer özellikler komisyonda bulunan doktor tarafından tespit edilerek uygulanır.

*Fiziksel görünüş 30 puan üzerinden değerlendirilecektir.

b.4. Mesleki İlgi ve Mesleğe Yatkınlığı
Öğrencinin mesleğe yatkınlığı ve alana ilgisi 10 puan üzerinden değerlendirilir.

b.5. Anlama-Kavrama ve İfade Yeteneği
Öğrencinin anlama-kavrama yeteneği ile ifade etme ve iletişim becerisi 10 puan üzerinden değerlendirilir.

b.6. Özel Yetenek
Öğrencinin alanında kullanabileceği özel yeteneği varsa (halk oyunları, enstrüman çalabilme, vb.) 10 puanla değerlendirilir.

b.7. Değerlendirme:
Komisyon üyelerinin verdiği puanların aritmetik ortalaması alınarak; öğrencinin mülâkat puanı bulunur. Ancak mülakat/mülakat ve beden yeterliliği sonucuna göre sağlığının meslek alanında görev yapmaya uygun olmadığı doktor tarafından tespit edilenler başarı puanı ne olursa olsun ilgili alana kayıt hakkı kazanamazlar.

NOT:
2007 Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına girmeyen adaylar; Anadolu İmam Hatip Liseleri, Anadolu Sağlık Meslek Lisesi ve Sağlık Meslek Liseleri dışında ön kayıtla öğrenci alan okullara kayıt yaptırabilecektir.

Kaynak: Rehberliksitesi

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.
..