Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 12 Mart 2018  Gösterim: 14.934  Cevap: 2

Kelebekler nasıl çoğalırlar?

Misafir
25 Ekim 2013 19:36       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kelebeklerin döllenme şekilleri nasıldır, nasıl çoğalırlar?
EN İYİ CEVABI ThinkerBeLL verdi
Kelebeklerin döllenme şekli ve çoğalması
Kelebeklerde çoğalma yumurta ile olur. Erkek ve dişi iki kelebeğin çiftleşmesi ile başlayan bu süreç, dişinin yumurtalarının döllenmesini sağlar. Doğadaki diğer bir çok türde olduğu gibi, gerçek çiftleşmenin öncesinde bir kur yapma evresi vardır. Bazı kelebekler helezon çizerek uçar, bazen dişi kanatları ile belli bir konumda yatar. Herhangi bir kur yapma hareketi (insanlarda olduğu gibi) olası eşin uygunluğunu keşfetmek amacı ile yapılır. Bu sürecin bir parçası, dişinin önceden döllenip döllenmediğini anlamaya yöneliktir. Dişi uygun olmadığını göstermek amacıyla bir feromon (kimyasal bir madde) salgılar ya da alışılagelmiş çiftleşme hareketlerini tekrarlamaz. Dişi ve erkek uygun olduklarını anladıklarında çiftleşme başlar. Kelebekler bir süre için eşleşmiş konumlarını korurlar. Bazen kısa bir süre bazen de daha uzun bir süre için bir arada kalırlar. Çiftleşme sırasında ikilinin beraber uçması alışılmadık bir durum değildir. Çiftleşme gerçekleştiğinde, dişinin yumurtalarının döllenmesi ile sonuçlanan bir süreç gerçekleşir. Ardından, dişi yumurta bırakmaya hazır hale gelir.

Sponsorlu Bağlantılar
Dişi kelebekler, yumurtalarını tek tek veya gruplar halinde ağaç kabukları veya yapraklar üzerine yapıştırarak bırakırlar. Bazıları da üst üste yapıştırarak kuleler meydana getirir. Bazıları yumurtaların üzerini vücutlarından kopardıkları kıllarla bir kürk gibi kapatırlar.
Kelebek yumurtaları yarım küre, küre, silindir ve iğ şeklindedir. Kışı geçirmek zorunda kalan yumurtalar “korion” denen sert bir kabukla örtülüdür. Yumurtadan çıkan larvalara “tırtıl” adı verilir. Kışı genellikle tamamen gelişmiş olarak yumurta kabuğu içinde geçirir. İlkbaharda her yer yeşermeye başlayınca kabuğunu yırtarak besin aramaya çıkar. Dişi kelebekler yumurtlarken özellikle tırtılların beslendiği bitki türlerinin üzerine veya yakınına yumurtalarını bırakırlar.

BAKINIZ
Kelebek (Lepidoptera)
Son düzenleyen Safi; 8 Mart 2018 17:24

ThinkerBeLL tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
Misafir
12 Mart 2018 22:42       Mesaj #3
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kelebekler nasıl ürer. Kelebekler yumurta ile ürerler çoğalırlar. Dişiler yumurtalarını ağaç kabuklarına ve ya yeşilliklere yapıştırarak bırakırlar korion tabaka ile örtülürler ve tırtıl şeklini alırlar yumurtadan çıkan larvalarla bu hali alırlar.
Hızlı Cevap
Mesaj:
paneli aç