Cevap Yaz Yazdır
En İyi Cevap Var Güncelleme: 10 Mart 2018  Gösterim: 39.754  Cevap: 4

Tavuklar nasıl çoğalırlar?

Misafir
20 Ekim 2009 16:34       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Tavuklar nasıl çoğalırlar?
EN İYİ CEVABI AsHiLaL verdi
TAVUKLARIN ÜREMESİ
Tavuk da Bütün kuşlar gibi yumurta ile çoğalır. Karnındaki yumurtalıkta olan «yumurta sarısı» yumurtalık kanalına düşer. Bu kanalın üstünde salgılanan «yumurta akına» bulanarak aşağı iner, bu arada üstü kireçlenir. Yumuşak olan kabuk hava ile karşılaşınca sertleşir. Tavuk bu duruma gelen yumurtayı »yumurtlamak» suretiyle dışarı çıkarır.

Sponsorlu Bağlantılar
İyi bir tavuk yılda 250-300 yumurta verir. Tavuklar tüy değiştirirken aralık, ocak aylarında yumurtlamazlar. Kuluçka süresi 21 gündür.
Tavuklar genellikle şubat sonunda kuluçkaya yatarlar. Kuluçka yattığı zaman, tavuğun karın zanlıdaki damarlarında kan dolaşımı fazla olur. Böylece, tavuğun üzerine yattığı yumurta 39 - 40 derece ısı altında kalır.

Civcivler hemen hemen yumurtadan çıktıkları andan itibaren her şeyi yerler. İlk günlerde pişmiş yumurta, haşlanmış sebze verilirse çabuk gelişirler.
Bugün tabiî kuluçka yanında bir de makinelerle yapılan civciv yetiştirme usulü vardır ki, bir hayli revaç görmektedir.
Son düzenleyen Safi; 10 Mart 2018 14:49

AsHiLaL tarafından gönderilmiş olan #2 numaralı mesaj 'en iyi cevap' seçilmiş ve ilk mesaja eklenmiştir.
31 Mayıs 2011 14:49       Mesaj #3
Valeria - avatarı
VIP Çilekli
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

abi et tavukları yumurtlar mı

Çok küçük bir ihtimal olmasına rağmen yumurtlayabiliyorlar. Ancak kilolu oldukları için çok geç başlarlar ve kısa süreli olur yumurtlama dönemi.Yumurta üretimi için yumurta tavuğu edinmeniz daha yerinde bir karar olur.
Misafir
16 Eylül 2012 17:10       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
benim çoğu tavuğum gürk oluyor artık gürke gelenleri su ıslıyorum gürke gelen tavuk başka yerlere yumurtlar yumurtası bitince üstünden kalkmaz ve gürk yatmış olur tavuğun çok yumurtlamasını istiyorsanız tavuğu mutlu edin stres altında olmasın tavuğu salın kendi istediği yere gitsin kendi kümesine gelir yumurtlar
20 Mayıs 2013 01:22       Mesaj #5
_EKSELANS_ - avatarı
Üye
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

benim tavugum var daha gurk olmadı napmalıym yardımcı olun lütfen

Tavuklarda Gurk olma adı verilen civciv çıkarma için yumurtalar üzerine oturma olayına çeşitli faktörler etki etmektedir...

Bu faktörler ve yapılabilabilecekler şunlardır :

  • -Irk Faktörü: Bazı tavuk ırkları her 10 yumurtada bir gurk olurken bazı tavuklar nazlanır ve yılda 1 kez gurk olur yada olmazlar..Bu yönden çil tavuk denilen ırklar gurk olma yönünden daha tavsiye deilen ırklardır...Bu nedenle kümese bu tür tavuklardan koymak gurk olma oranını yükseltecektir..
  • -Annelik Hormonu : Diğer bir olayda tavuğun kendisini anneliğe hazırlaması gereken hormonların (prolaktin gibi ) faaliyete geçmesini sağlamaktır..Bunun için en çok kullanılan yöntemde tavuğun yumurtladığı yumurtaları altından almayarak birikmesini sağlamaktır..Bunun sonrasında da yumurtaların biriktiğini gören tavukta bu tür hormonlar faaliyete geçecektir..
  • -Kan Dolaşımının Hızlandırılması: Üzerinde durulacak bir konuda tavuktaki kan dolaşımını hızlandırmaya çalışmaktır..Bu nedenle hava sıcaklığı önemli bir noktadır..Havaların ısınması gurk olma olaylarını hızlandırır..Daha sonra tavuğun gezmesini sağlamaktır...Sürekli kümeste yaşayan tavuklar da gurk olma dönemi yavaş gelişir..
Ve kan dolaşımı sağlamak için en iyi yöntemde yemlerine "Kırmızı Biber" eklemektir..Bu nedenle gurk olmasını istediğiniz tavuklara bolca kırmızı biber eklenmiş salatalar yaparak bu süreci hızlandırabilirsiniz...
Son düzenleyen Safi; 12 Mart 2018 04:28
Hızlı Cevap
Mesaj:
paneli aç