Arama

Kredi notlarımı nasıl yükseltirim?

Güncelleme: 12 Eylül 2019 Gösterim: 2.147 Cevap: 6
kredinotu - avatarı
kredinotu
Ziyaretçi
24 Ocak 2015       Mesaj #1
kredinotu - avatarı
Ziyaretçi
İnternet de dolaşırken bir siteye rasladım. Kredi alamadım kredi notumu nasıl yükseltirim sorusuna yanıt ararken credinotu.com sitesine girdim bir kaç makalesinde güzel şeyler anlatmışlar Ancak sizlerinde girip bana buradan ne kadar doğru, ne kadar yanlış olduğunu söylerseniz sevinirim.
Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen Safi; 12 Eylül 2019 00:50
Finn and Jake - avatarı
Finn and Jake
VIP 🐻 Bear ✔
25 Ocak 2015       Mesaj #2
Finn and Jake - avatarı
VIP 🐻 Bear ✔
Banka Kredi Notu Nasıl Yükseltilir
Banka kredi notu, bankalar ile çalışmakta olan tüm kurumların ve bireylerin ödeme disiplinleri ile beraber mevcut borçlarını gösteren bir puanlama sistemidir. Bu puanlama sistemi içerisinde yer alan kayıtlar ve bilgilerse Kredi Kayıt Bürosu tarafından toplanarak kayıt altına alınmaktadır. Bu veriler daha sonrasında günümüzdeki tüm bankaların ortak havuzunda toplanmakta olup, diğer tüm bankaların bilgi edinilebilmesi için paylaşılmaktadır. Bu bilgiler aracılığı ile bankalar kurumların ve kişilerin kredi notlarını daha detaylı inceleyerek risk profillerine göre yapılmış olan başvurularak değerlendirmekte ve finansal bilgiler doğrultusunda kararlar almaktadırlar.
Sponsorlu Bağlantılar
Kredi Kayıt Bürosu'nun kaydetmiş olduğu bu bilgiler ile oluşturulmuş kredi notu sayesinde kredi ve kredi kartı başvurusu yapan kişilerin bir ön elemeden geçmesine olanak sunmaktadır. Uygulanan bu sistem 2013 yılı itibariyle yalnızca bankaların değil tüm bireylerin de hizmetine sunulmuştur. Bu sorgulama sistemi kanalı ile tüm kişi ve kurumlar sahip oldukları kredi notlarını sorgulayabilmektedir. Kredi ve kredi kartı başvuruları esnasında ön eleme için sıkça kullanılan ve sorgulanan kredi notu geçmiş tüm kredi kayıtları ile beraber ödeme disiplinlerinin tümünü içerdiği için bankalarca oldukça önemli olarak kabul edilmektedir.
Kredi ve kredi kartı başvurularının olumlu sonuçlanabilmesi ve kredilerin kullanılabilmesi için bireyin kredi notunun belirlenin bir seviyede olması şartı gerekmektedir. Bu nedenle kredi notu 5 ayrı dilime ayrılmakta ve her dilim farklı bir kriter üzerinden değerlendirilmektedir. Kredi notunun üstte bulunan ilk dilimi en az riskli müşteriyi ifade ederken, alt dilimi en riskli kişileri temsil etmektedir. Unutulmaması gerekir ki yapılmakta olan bu puanlama sabit olmamakta ve bireylerin ödeme planları ve ödeme disiplinlerine göre farklılıklar gösterebilmektedir.
Düşük kredi notuna sahip ve en riskli müşteri niteliğini taşıyan bireylerin sıkça sormakta olduğu Banka Kredi Notu Nasıl Yükseltilir sorusuna yanıt verilmesi gerekir ise kredi notunu olumsuz yönde etkilemiş olan borçların tümünün kapatılması gerektiğini söylemek mümkündür. Tüm borçların ödenmesi halinde belli bir sürenin sonrasında kredi notunda yükselmeler başlamaktadır. Ancak bu yükseliş için de belli bir zaman beklemek gerekmektedir. Borçların kapatılması halinde yükselmeyen kredi notu için tekrar bankalara çalışılarak borçlanılması ve bu borçlanma karşılığında ödemelerin aksatılmadan disiplinli bir şekilde ödenmesine dikkat edilmelidir. Bir kimsenin kredi kartının kullanılabilir limiti de kredi notunu etkileyen bir diğer unsurdur. Bu sebeple kartın kullanılabilir limitinin tamamının kullanılmaması oldukça önemlidir. Ancak bir kimse kredi kartı kullanmamakta ise herhangi bir bankaya kredi kartı başvurusunda bulunarak, kartın ödemelerine özen göstermesi sonucunda kredi notunu yükseltebilmektedir.
Banka Kredi Notu Nasıl Yükseltilir başlığı içinde en çok dikkat edilmesi gereken nokta ise kredi notunun en alt limitte olması halinde yapılmakta olan kredi başvurularıdır. Unutulmaması gerekir ki düşük kredi notunun olması halinde yapılmakta olan tüm kredi başvuruları kredi notunu tekrar olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle kredi notu en alt limitte iken kredi başvurusuna bulunulmaması önerilmektedir.

Kaynak: bankakredinotum.com
🌘 🚀
fuat0935 - avatarı
fuat0935
Ziyaretçi
9 Haziran 2015       Mesaj #3
fuat0935 - avatarı
Ziyaretçi
Banka Kredileri ve kredi notu sorgulama hakkında en güncel en doğru bilgileri Güncel Kredi ve Kredi Notu Sorgulama Haberleri adresimizden edinebilirsiniz. Yayın hayatımıza kredinotu.org ile başlayıp Güncel Kredi ve Kredi Notu Sorgulama Haberleri www. kredinotu. co ile kendimizi bu alanda daha da geliştirerek siz değerli okuyucularimiza an be an günlük güncel findeks kredi notu haberlerini kusursuz vermek için elimizden geleni yaptigimizdan supheniz olmasin
Son düzenleyen Safi; 12 Eylül 2019 12:32 Sebep: link kaldırıldı
muratylmz - avatarı
muratylmz
Ziyaretçi
9 Mayıs 2016       Mesaj #4
muratylmz - avatarı
Ziyaretçi
Kredi notunu yükseltmek için hiç boş yere sağa sola para ödemene gerek yok, uzman bir bankacıdan mümkünse müşteri temsilcisi olsun yani gişe olmasın bu tip bankacılardan destek alın.

Kredi notu hesaplanırken, bankalardan çekilen kredilerin ve kredi kartlarının düzenli ödenip ödenmediğine bakılmakta ve yeni kredi başvurularında kredi notuna bakılarak değerlendirme yapılmaktadır. Ayrıca kredi kartı sayınız ve ne sıklıkta kredi kullandığınız, aktif kredi sayınız ve bunların ödeme performansları oldukça etkilidir. Eğer taksitler düzenli ödeniyorsa kredi notunu yükseltmeye gerek kalmaz. Düzenli ödenmeyen kredi taksitleri ve kredi kartı ödemeleri kredi notunu düşürmektedir. Kredi notunu belirleyen bazı unsurlar mevcuttur. Bunlar; son zamanlarda açılan yeni kredi sayıları, toplamda kullanılan ve kapatılan kredi sayıları, kullanılan kredi çeşidi, ödeme geçmişi uzunlukları, ödemelerin düzenli yapılıp yapılmadığı, gecikmiş borçlar ve toplam borç bakiyesidir.

Kredi notunu yükseltmek için ilk yapılacak şey, kredi kartlarını kapatıp borçlarını sıfırlamak ve beklemektir. Kredi kartlarının ekstresi kesilmeden gelecek borcu yani dönem içi işlemlerinizde ki borcu erkenden yatırmanız faydalı olacaktır. Yalnız bu bekleme kredi notunu yükseltmez. Kredi notunun yükselmesi ancak yeni bir borca girip düzenli olarak ödemelerin yapılması gerekmektedir. Borçların tamamını kapattıktan sonra bir müddet bekleyip daha sonra düşük limitli bir kredi kartı kullanarak düzenli ödeme yapılması durumunda kredi notu yükselmeye başlamaktadır.

Kredi kartı ödemelerinin gecikmeye düşmemesi kredi notunun yükselmesi için çok önemlidir. Yine bunun yanında düşük limitli bir kredi alıp düzenli ödeme yapılması da kredi notunun yükselmesinde etkili olmaktadır. Ödeme gününde taksitlerin ödenmesi çok önemlidir. Kredi borcu ve kredi kartı borcunun yanında faturaların da gününde ödenmesi kredi notunu etkileyen unsurlar arasındadır. Yapılan son düzenlemeler bunları gerektirmektedir. Her tür kredi, kredi kartı ve faturaların zamanında ödenmesi ve gecikmeye düşmemesi kredi notunu yükseltmek için yeterlidir. kredi notu en hızlı nasıl yükselir findeks kredi notu nasıl yükseltilir.
Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?
0-500: Kredi alma ihtimali düşük olan puan türüdür. Acilen yükseltme yapılması gerekir.

500-800: Kredi başvurusu talebine riskle bakılan ancak ipotek veya kefil gösterme ile kredi verilebilecek olan puan türüdür. Varsa üzerinize tapu, senet yada memur, emekli bir tanıdık ancak öyle kredi alabilirsiniz.

800-1100: Kredi alması muhtemel olan az riskli gruptur. Bir kaç düzenli ödeme yaparak daha da iyi hale gelebilir.

1100-1400: Borçlarını zamanında ödeyebilen ve kredi notu iyi olan grupta yer almaktadır. Dilediği bankadan gelir durumuna göre kredi alabilir.

1400 ve üzeri: Tüm bankalardan kredi kullanabilen ve düşük faiz ile kredi alabilen gruptur. Bankalar dış borçlarını kapamak için düşük faizli kredi teklifleri bulunabilir veya normal kredi başvurunda düşük faizli teklifler sunabilir.

Kredi notunuzu nasıl yükseltebilirsiniz, findeks kredi notu öğrenme ve sorgulama nasıl yapılır? Kredi notu hesaplama ve kredi notu kaç olmalı? Kredi notu yükseltme teknikleri ve daha fazlası..

Yeni düzenlemeye göre artık kredi notları uzun vadede yükselmesi beklemeden birkaç ay düzenli ödeme yapılması durumunda veya toplu kredi yada kredi kartı ödemeleri borç sıfırlamaları kredi notunuzun bir sonraki aya daha da yükselmesini sağlayacaktır. Erken kapamalar yeni kredi kullanma riskinizi azaltacağı için otomatik olarak kredi notunuzu da yükseltecektir.

Bir önceki yazımız olan Hibe Kredisi Nasıl Alınır ve Stratejileri Nelerdir başlıklı makalemizde devletten hibe kredi nasıl alınır, hibe ve hibe kredi başvurusu hakkında bilgiler verilmektedir.
Son düzenleyen Safi; 12 Eylül 2019 00:49
hilalemine - avatarı
hilalemine
Ziyaretçi
26 Temmuz 2016       Mesaj #5
hilalemine - avatarı
Ziyaretçi
Yeni Kredi notu yükseltme Önerileri
Kredi sicili bozuk olan biri bu durumdan nasıl kurtulabilir?
Kredi sicilindeki problemin en büyük sebebi süresi içinde ödenmemiş borçlardır. Bu durumdan kurtulmak bu borçların tamamının kapatılması ile halledilemez. Bankaların mevduat hesaplarına yönelik gerçekleştirilecek aktivitelerle belli bir yol alınır ve daha sonra ufak kredi ve kredi kartı başvurularıyla bu güven ortamı sağlamlaştırılmaya çalışılır. Bu ürünlerin ödemelerine yönelik geliştirdiğiniz disipliner tutum oldukça önemlidir ve kredi notunuza birinci dereceden etki edecektir.

Kredi sicili bozuk olan biri şu adımları uygulayarak bu durumdan kurtulabilir.
takibe düşmüş olan borçlarınız varsa kapatın
Bankaya düzenli olan geliriniz için başvuruda bulunarak hesap açtırın ve bu hesaba yönelik olarak otomatik ödeme talimatı ile faturalarınızı verin
Yine aynı hesaptan eft havale gibi işlemler yaparak bu hesabı aktif şekilde kullandığınızı gösterin.
Bu hesaba bağlı olarak kredi kartı başvurusunda bulunun ve kartın limitinin düşük olması ilk etap için önemlidir. Bu kartın ödemesini son ödeme tarihi gelmeden yapın.
Vadeli bir hesap açtırın ve vade süresi uzun olmasın vade dolduğunda bu hesabı kapatın
Sonraki aşamada vade süresi daha uzun olan başka bir hesap açtırın.
Tüm bu aşamalardan sonra bankaya kredi başvurusunda bulunulabiir.Fakat yine ilk aşamada vade süresini kısa tutmanız mevcut borcu ödeyebilmeniz ve bunu ispatlayabilmeniz açısından önemlidir.
Bu krediye ait borcu vade süresinden daha kısa bir sürede ödeyerek kapatın. Bunun belki erken ödeme faizi olacaktır ,fakat yaptığınız bu hamle ile kredi notunuz etkilenerek yükselecektir.
Kredi sicilini iyileştirmeye yönelik adımların etki derecesini nasıl öğreniriz?
Ay sonlarında bankalardan kredi kayıt bürosuna aktarılan veriler sürekli güncellenmekte ve son durum hakkında net bilgiler vermektedir .O nedenle her ay alınacak kredi notu ve risk raporu ile kendi durumunuzu takip edebilirsiniz.

Bu yönergeler ışığında kredi notu yükselip sicilde olumsuz olarak yer alan değerler yükselişe geçebilir. Kredi notunun yüksek olması başvuruda bulunduğunuz kredinin onayı ve size sunulacak kredinin faiz oranına etki eder. O nedenle ödemeler konusundaki hassasiyet, az sayıda kredi başvurusu yapmak, takibe düşmüş borçlara maruz kalmamak önemlidir ve iyi bir kredi notu için vazgeçilmezdir.
Son düzenleyen Safi; 12 Eylül 2019 00:44
1yumak - avatarı
1yumak
Kayıtlı Üye
15 Kasım 2017       Mesaj #6
1yumak - avatarı
Kayıtlı Üye
Aslında yeteri kadar araştırma yapmamışsınız bir çok kaynakta anlatılmış mesela örnek 1 de kredi notunuz nasıl yükseltileceğiniz detayları ile aktarılmış. Örnek 2 de ise kredi notunuzu bilmiyorsanız nasıl öğreneceğiniz detaylı şekilde anlatılmış.

Artık hemen hemen her ticari işlemlerde özelliklede bu bankalar ise kredi notunun aşırı bir önemi var eğer kredi kartı başvurularınızda ve kredi taleplerinizde red alıyorsanız şansınızı fazla zorlamayın bu notunuzu dahada düşürecektir.
Son düzenleyen Safi; 12 Eylül 2019 00:44
b_dogan - avatarı
b_dogan
Kayıtlı Üye
11 Eylül 2019       Mesaj #7
b_dogan - avatarı
Kayıtlı Üye
Önce bir kredi notunu etkileyen faktörleri öğrenmek gerekiyor. Sonrasında neleri yapıp neleri yapmamanız gerektiğini öğrenerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi Kayıt Bürosu tarafından açıklanan kredi notunu etkileyen faktörler şunlar:
Kredi Notunu Etkileyen FaktC3B6rler

Kredi notu ne kadar sürede yükselir sorusu da sürekli soruluyor ve cevabı merak ediliyor. Kredi notunuzun yükselme süresi, kredi geçmişinizin ne zaman oluştuğuna ve kredilerinizi ne kadar sorumlu kullandığınıza bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Ancak bu süre yaklaşık olarak 3 ila 6 ay kadar sürebilmektedir.

Yapmanız gerekenleri yapın ve notunuzun yükselmesi için bekleyin.
Son düzenleyen Safi; 12 Eylül 2019 00:41
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

27 Mart 2017 / Misafir Cevaplanmış
1 Ekim 2012 / Ziyaretçi Soru-Cevap
26 Eylül 2012 / Misafir Cevaplanmış
12 Kasım 2018 / dersler Cevaplanmış
11 Ekim 2015 / Misafir Soru-Cevap