Arama

Hava kirliliğinin solunum sistemindeki etkileri nelerdir?

Güncelleme: 14 Haziran 2017 Gösterim: 10.279 Cevap: 3
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Nisan 2011       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Hava kirliliğinin solunum sistemindeki etkileri nelerdir?
Son düzenleyen Safi; 14 Haziran 2017 19:09
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
27 Nisan 2011       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
öncelikle sorun gerçekten basit.hava kirliliğinin solunum sistemine etkileri şunlardır
havada bulunan aşırı mikrop toplulukları soluk borunuzun içine girerek orada bulunan mukusa yani başka bir değişle balgama yapışarak balgamın gereğinden fazla çıkmasına neden olur.aynı zamanda bu mikrop toplulukları eğer nefes alırken yutkunursanız yemek borunuzada kaçabilir.buda aşırı mide ağrıları meydana getirir. aynı zamanda vücudunuz zehirli gazlardan oluşan bu mikrop topluluklarını bedeninizde bulundurmak istemez.bu yüzdende akyuvarları harekete geçirir.ama eğer mikrop fazla ise vücut mikropların ölmesi için vucudunuzu olabildiğince ısıtır.bu ısınma sonucundada yüksek ateş,baş dönmesi ve baş ağrısı gibi acı verici rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.yani uzun lafın kısası dünyada halen zehirli gazların gökyüzünü sarmasına seyirci kalırsak dünyanın sonunu biz getirmiş oluruz.
Sponsorlu Bağlantılar
Ncalagoz - avatarı
Ncalagoz
Ziyaretçi
27 Nisan 2011       Mesaj #3
Ncalagoz - avatarı
Ziyaretçi
Ben insan üzerindeki etkilerini sana söylemek istiyorum. Buda görevinde yardımcı olabilir çünkü yazıda hastalıklara sebebde olur yazıyor.

Hava kirliliğinin etkileri zaman içerisinde; zehirlenme, kansere neden olma, doğum bozuklukları, gözlerin tahriş olması, solunum sistemi rahatsızlıkları, bronşit ve virüs enfeksiyonlarına hassasiyetin artması, kalp hastalıklarına zemin hazırlaması, kronik astımın şiddetlenmesi şeklinde görülebilir. Kirleticilerin çoğunun sinerjitik etkileri vardır. Örn: sülfat ve nitratlar havadaki küçük partiküllerin üzerine tutunur, böylece akciğerlere tek başına verdikleri zarardan daha büyüğünü verdikleri görülür. Atmosferdeki kirleticilerin omurgalılar üzerindeki etkileri solunum sistemi bozuklukları, gözler, dişler ve kemiklere olan zararları, pestisitlere hassasiyetin artması yiyecek kaynakların azalması şeklinde görülür. Otomobil eksozlarından çıkan peroksiasetil nitrat gözlerde kanlanmaya, yanmaya ve solunum güçlüklerine neden olmaktadır. Akciğer amfizemleri özellikle atmosfer kirliliğinin yoğun olduğu şehirlerde görülen bir solunum rahatsızlığıdır. Bu hastalık, akciğerlerde solunum parankimasının elastikiyetinin kaybetmesine ve çeperlerde incelme sonucu akciğerlerdeki alveollerin açılmasına ve sonuçta akciğer kanamalarına neden olur. Şehir atmosferinde benzantren, floranten, benzopiren, gibi kanserojen polisiklik hidrokarbonların bulunması, kanserin yayılmasında önemli bir rol oynamaktadır.
Son düzenleyen Safi; 14 Haziran 2017 19:09
Safi - avatarı
Safi
SMD MiSiM
14 Haziran 2017       Mesaj #4
Safi - avatarı
SMD MiSiM
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.
Hava kirliliğinin insan sağlığı üzerindeki etkileri, atmosferde yüksek miktardaki zararlı maddelerin solunması sonucu ortaya çıkar. İnsanların sağlıklı ve rahat yaşayabilmesi için teneffüs edilen havanın mutlaka temiz olması gerekir. Havanın doğal yapısını bozan ve kirleten maddelerin başka bir deyişle kirli havanın solunması, özellikle akciğer dokularını tahrip edici ve öldürücü olabilmektedir. Solunum yolu ile alınan hava içerisindeki parçacıklar ve duman, teneffüs esnasında yutulur ve akciğerlere kadar ulaşır. Solunum sisteminin derinliklerinde depolanan bu parçacıklar, akciğer kanserlerine kadar varan hasarlar yapabilmektedir. Diğer taraftan kömür ve diğer yakıtların yanmasından oluşan duman ve isin astım, çeşitli burun ve boğaz hastalıkları hatta mide hastalıkları gibi özellikle solunum yolları ile ilgili hastalıklara belirli ölçüde sebep olabileceği öne sürülmektedir. Şiddetli hava kirliliğine maruz kalınması durumunda, bunun insan sağlığına olan etkisi ile hava kirliliğinin düşük miktarlarına, uzun zaman maruz kalmanın etkileri farklı olmaktadır.

DEVAMI Hava Kirliliği
SİLENTİUM EST AURUM

Benzer Konular

14 Haziran 2017 / Misafir Cevaplanmış
15 Haziran 2017 / atilla009 Cevaplanmış
13 Haziran 2017 / Misafir Cevaplanmış
6 Şubat 2012 / Misafir Cevaplanmış
21 Kasım 2012 / Misafir Cevaplanmış