Arama

Kalıtım ve çevre etkileri nelerdir?

Güncelleme: 28 Eylül 2018 Gösterim: 2.449 Cevap: 1
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
19 Kasım 2012       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kalıtım ve çevre etkileri nelerdir?
Son düzenleyen Safi; 28 Eylül 2018 01:22
_SoNBaHaR_ - avatarı
_SoNBaHaR_
VIP ButterfLy EffeCt
19 Kasım 2012       Mesaj #2
_SoNBaHaR_ - avatarı
VIP ButterfLy EffeCt
Bu mesaj 'en iyi cevap' seçilmiştir.

Kalıtım nedir?

Fiziksel ve psikolojik karakterlerin ana-babadan, çocuklarına nakledilmesi. Bu karakterler, hatta içgüdü davranışları nesilden nesile kromozomların üzerindeki kalıtım birimleri (genler) tarafından nakledilir. Genetik ilmi, kalıtımın dayandığı fizyolojik ve biyokimyasal temelleri açıklar
Sponsorlu Bağlantılar

Mendel’in bitkiler üzerindeki çalışmaları, kalıtımın dayandığı temelleri açıklaması bakımından önemlidir. Mendel Kanunlarının insan genetiği üzerine uygulanmış halinin gösterilmesi 1903 yılında William C. Farabee ve William E.Castle tarafından yapılmıştır. Bu iki araştırmacı bildirilerinin temelini, üç nesildir geçen bir albinizm (akşınlık) vak’ası üzerine oturtmuşlardır. Kalıtım üzerindeki bir diğer önemli çalışma 1908 yılında Archibald Garrod tarafından açıklandı. Garrod, insanlarda rastlanan dört önemli metabolitik hastalık, albinizm, alkaptonüri, sistinüri ve pentosürinin ailevi olup, doğumda mevcut olduğunu bildirdi.

Çevre etkileriyle köklü olarak değiştirilemediğine inanılan özelliklerin, döllenme sırasında, dişi ve erkeğin kromozomları yoluyla bir kuşaktan ötekine geçmesi, soyaçekim, irsiyet.

BAKINIZ Genetik (Kalıtım Bilimi)
Son düzenleyen Safi; 28 Eylül 2018 01:23
..Aşk Hiç Biter mi?...