Cevap Yaz Yazdır
Gösterim: 12.990|Cevap: 1|Güncelleme: 20 Mayıs 2011

Dünya Nehirleri - Yangtze Nehri

Mesaja atla
Daisy-BT
24 Ekim 2009 15:26   |   Mesaj #1   |   
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi
Yangtze Nehri

ilk81016a
Sponsorlu Bağlantılar

Yangtze veya Yangzi Jiang, Asya'nın en uzun, dünyanın Nil ve Amazon'dan sonra üçüncü en uzun nehridir. Uzunluğu 6300 km olup Çin'in batısından Doğu Çin Denizi'ne akar. Çince'de anlamı uzun nehirdir. Dünyada sadece bir ülkeyi sulayan en büyük nehirdir.

Yangtze Nehri’nin yukarı kesimi yüksek dağlar ve derin vadilerden geçen zengin su kaynaklarına sahiptir. Yangtze Nehri ayrıca Çin’in doğu bölgesini batı bölgesine bağlayan su taşımacılığının atardamarıdır; doğal ve üstün nehir yataklarıyla “Altın Su Yolu” olarak adlandırılır. Yangtze Nehri’nin orta ve aşağı kesimleri sıcak ve nemli iklimi, bol miktardaki yağış ve mümbit topraklarıyla Çin’in gelişmiş sanayi ve tarım bölgelerindendir.

Çin'in doğusunda yer alan Yangtze Nehri deltası, Shanghai kenti ile Jiangsu ve Zhejiang eyaletlerini kapsıyor. Coğrafi konumundan kaynaklanan avantajları ve zengin kaynakları sayesinde güçlü bir ekonomiye sahip olan bu bölgenin gayri safi yurtiçi hasılası, tüm ülkeninkinin yüzde 22'sine denk geliyor. Çin'de reform ve dışa açılma siyasetinin uygulanmaya başlamasından bu yana geçen 30 yıl içinde Yangtze Nehri deltası, diğer bölgelerin gelişmesine ve ülkenin ekonomik ve toplumsal yapılanmasına büyük katkılar sağladı.

Kaynak: Vikipedi, turkish.cri.cn

20 Mayıs 2011 10:16   |   Mesaj #2   |   
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
YANGTZE KİANG

Çin'in en büyük ırmağı ve en önemli iç suyolu. Tsinghai eyaletinde Kunlun Dağları'ndan doğar. Güneydoğu yönünde akarak Tibet ve Seçvan sınırında, dünyanın en derin, en dik boğazlarından geçer ve Yunnan Platosu'nda asıl Çin'e girer. Şanghay yakınında Doğu Çin Denizi'ne dökülür. Ağzından, 940 km. içeride Hanko'ya kadar büyük gemilerin ulaşımına elverişlidir. Irmağın uzunluğu 5.520 km., beslenme havzasının genişliği 2.000.000 km2 kadardır. Başlıca kolları, Yalung, Min, Chialing, Han ve Wu'dur.

Sponsorlu Bağlantılar

MsXLabs.org & Morpa Genel Kültür Ansiklopedisi

Daha fazla sonuç:
yangtze nehri

Hızlı Cevap
Mesaj:
Coğrafya forumu 'Dünya Nehirleri - Yangtze Nehri' konusunu görüntülüyorsunuz: Yangtze Nehri Yangtze veya Yangzi Jiang , Asya'nın en uzun, dünyanın Nil ve ...

Kaynak:


Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç