Arama

Kabile ve Doğa Dinleri - Maori Dini

Güncelleme: 12 Ekim 2014 Gösterim: 4.286 Cevap: 0
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
26 Ocak 2007       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Maoriler
MsXLabs.org & Vikipedi, özgür ansiklopedi
Sponsorlu Bağlantılar

Maoriler, Yeni Zelanda yerlileridir. Fiji ve Polinezya kökenlilerdir. Özgürlük düşkünlükleri ve savaşçılıkları ile ünlülerdir. Savaşa giderken tenlerini beyaza boyamaları ve de çok aç kaldıklarında insan eti yemeleri onları barbar bir kavim olarak gösterse de şartlar zorlamadıkça vahşi değildirler. Soyu tükenmekte olan kavimlerdendir.
Maori Dini Maoriler'in inandığı kabile dinidir ve mahalli bir özelliğe sahiptir evrensel değildir. Maori Dini' nin kutsal bir kitabı veya yazılı bir kaynağı olmadığı gibi din kurucusu da yoktur.
Maoriler Yüce tanrılarına Lo derler. Lo'nun, her şeyden önce var ve her şeyin kaynağı olduğuna, yerde ve gökte yaşayan her şeyin içinde bulunduğuna inanırlar. Lo, bütün tanrıların en büyüğüdür. Onun adını ancak rahipler söyleyebilirler.
Maorilerde ibadet, rahiplerin onlara öğrettiği ilahi tarzındaki özel dualardan ibarettir. Hep beraber bu duaları okur. Maoriler günümüzde Avustralya ve Yeni Zelanda'da yaşamaktadırlar. Yeni Zelanda nufusunun %10-11'ini oluşturan Maoriler'in dünyadaki toplam sayıları 370.000 kadardır.


Son düzenleyen Mira; 12 Ekim 2014 19:13 Sebep: Mesaj içeriği değiştirildi.
Hızlı Cevap
Mesaj:

Benzer Konular

26 Ocak 2007 / Misafir Din/İlahiyat
26 Ocak 2007 / Misafir Din/İlahiyat
26 Ocak 2007 / Misafir Din/İlahiyat