Arama

Ozan Deniz Sarıtop

Güncelleme: 13 Ağustos 2022 Gösterim: 2.757 Cevap: 1
zeng - avatarı
zeng
Ziyaretçi
15 Kasım 2008       Mesaj #1
zeng - avatarı
Ziyaretçi
05 Mart 1982 yılında Diyarbakır'ın Kulp (Pasur) ilçesinde doğdu.
Okul hayatına Kulp (Pasur) ilçesinde başladı. Lise öğrenimini 1998'de tamamladıktan sonra İstanbul'a yerleşti.
Sponsorlu Bağlantılar

Düşünce ve fikir anlayışıyla şiirelerinde geleneksel yaşam standartların üzerinde evrensel bir dil motife etti.

Ozan Deniz'in şiirleri, bazen bir b****** ninnisi, bazen hasreti siğneye çekmiş bir annenin feryadı ve bazen de zülme karşı direnen yiğitlerin akıl almaz hikayesidir. Hayatın bütün karelerini çarpıklıklarıyla ele alan şair, ölüm ve yaşam arasındaki çizgiyi ince ayrıntılarla anlatmaktadır.
Son düzenleyen zeng; 15 Kasım 2008 14:22 Sebep: yazı hatası
Biyografi Konusu: Ozan Deniz Sarıtop nereli hayatı kimdir.
kodartı - avatarı
kodartı
Yeni Üye
13 Ağustos 2022       Mesaj #2
kodartı - avatarı
Yeni Üye
IMG 20220807 005624

Sponsorlu Bağlantılar
Ozan Deniz Sarıtop
Kürd asıllı Filozof, Şair ve Yazar’dır.

Asıl Adı: Deniz Sarıtop’tur. İsminin başına “Ozan” mahlasını kullanmaktadır. 05 Mart 1982 yılında Diyarbakır’ın Kulp (Pasur) ilçesine bağlı, Karabulak köyü, Gırındes mezrasında doğdu.

Şiir Kimliği Hakkında:

Şiirleri, şiir türleri arasında; uyandırmanın, bilinç tazeletmenin ve aydınlatmanın felsefe akımını içermektedir. Öyle ki, okur aynaya baktığında kendi yüzüyle, Deniz Sarıtop şiirlerini okuduğunda da bilinen bilgi kirliliğinin aksine gerçeğin en somut özüyle karşılaşır ve bu bağlamda karanlığa karşı kendi safını da belirlemiş olur. Bir tümcesinde, ” Şiir, sözcüklerin toplamı değildir; o, sadece anlatılmak istenen bir şeyin fikir bütünlüğüdür.” ve bir dizesinde, “Benim şiir’im bütün yeryüzüdür” der. Böylece sunudaki mesaj sadece eylemin içindeki varlıkla sınırlı kalmayarak, gün ışığı gibi her insan için geçerliliğini koruyup, bu bilgiye ulaşmak isteyen okurun dünyasında da özgürlüklerin kapısını sonuna kadar açmayı hedefliyor.

Deniz Sarıtop şiirlerinin öznesi, “Bilim-Felsefe” tematiği’dir. Açığa çıkan bulguda, şiirlerinin Bilim-Felsefe izleğine başvurmadan, anlatıdaki konunun Bilim-Felsefe onayını da almasıdır. Bu durum: Deniz Sarıtop’un doğuştan sahip olduğu akılcılık kabiliyetinden ileri gelmektedir. Her şeyden önce Deniz Sarıtop’un zihin doğası çok görkemlidir; …ve şiirleri tüm branşların bilgi birikimini oluşturan bir üniversite görevini üstlemektedir. Bu şuurla hareket eden her eğitimcinin ön görüsüne de rehberlik ederek, kendilerini doğru sonuca götürmeyi amaçlıyor.

İlk şiirleri: Esmer, Kaldıraç, Doğu Edebiyatı, Ekin Sanat, DüşünBil, Havuz, Herşeye Karşın, Güney, Afrodisyas Sanat, Ay Dili, Hâr, Mahsusmahal, Ozan Ağacı ve Anafilya gibi dergilerde okuyucular ile buluştu. Bazı şiirleri ve sözleri yabancı dillere de çevirilerek uluslararası edebiyat antolojilerinde yayınlandı.


Benzer Konular

 Ozan
10 Kasım 2010 / Misafir Müzik tr
20 Eylül 2008 / The Unique Tiyatro tr
31 Ağustos 2018 / Misafir Cevaplanmış
7 Ekim 2013 / _EKSELANS_ Spor tr
5 Şubat 2013 / _EKSELANS_ Müzik tr