Arama

Ali Ertekin

Güncelleme: 2 Şubat 2011 Gösterim: 10.656 Cevap: 1
Kral_Aslan - avatarı
Kral_Aslan
VIP MsXTeam
24 Nisan 2007       Mesaj #1
Kral_Aslan - avatarı
VIP MsXTeam
Ali Ertekin

Sponsorlu Bağlantılar
1929 yılında Başören köyünde doğmuştur. Esef’le İslim Hanım’ın oğludur Ailesi, yüz yıl kadar önce dedesinin babası Malatya’nın Arapkir ilçesinin Eğinir köyünden gelip Çamoğa ve Gölören’e yerleşmiş, burada zenginlerin yanında çalışmış, dolayısıyla mal-mülk sahibi olamamıştır. Daha sonra Başören’e yerleşmiştir. Babası Esef, İstiklâl Savaşı gazisi olup, savaş sonrası üç çocuğuyla kimsesiz kalan ağabeyinin dul kalan karısı İslim’le evlenmiştir. Esef’in bu evlilikten üç çocuğu olmuştur. Ali, üçüncü çocuktur. Elinden hemen her iş gelebilen Esef, geçinebilmek için bütün gayretiyle çalışmasına rağmen ailesini bir türlü refaha kavuşturamamıştır. Kız çocukları evlenir, üvey ağabeyi gurbete gider, annesi vefat eder. Babası mecburen dul bir kadınla evlenir.

İçi okuma aşkıyla dolu olan Ali, köylerinde okul olmadığı için Şahin köyüne gidip ilkokulu orada okumuş ve birincilikle mezun olmuştur. Ortaokulu okumak için Divriği’ye gitmiştir. Ne var ki, bu sırada gözlerinden rahatsızlık başlamıştır. 1946 yılında tedavi için Elazığ’a gitmişse de gözünün kapanmasına engel olamamıştır. Daha sonra İstanbul Bakırköy’de ameliyat olmuş, diğer gözünü de burada kaybetmiştir. Sonra babasını kaybetmiş; analığı da evi terk etmiştir. Hayatta kendisine bakacak kimsesi kalmayan ve doğduğundan beri bir türlü yüzü gülmeyen Ali böylelikle konu-komşunun eline kalmıştır. Otuz yaşlarındayken bu defa cüzzama yakalanınca da kendisini tam anlamıyla çileli bir hayatın içine bulmuştur. Uzun süre İstanbul’da, yirmi sene kadar da Elazığ’da ruh ve sinir hastalıklarından dolayı tedavi görmüştür. Halen yakınları ve yardımsever insanların desteğiyle çileli hayatına devam etmektedir.

Şiire ve saza küçük yaşlarda başlamıştır. İçinde bulunduğu acılı hayat, şiire yönelmesine sebep olmuştur. Şiir tekniği oldukça iyidir ancak saz çalmamıştır. Başta dert ve kader olmak üzere hemen her konuda şiiri vardır. Hakkında kitaplar yazılmış olan Ali, şiirlerinde Ertekin mahlasını kullanmıştır. Eserleri; Âşık Ali Ertekin, Çile Pınarı (Sivas, 1968), / Ali Ertekin, Yaşamak Güzel Ama, Ankara, 2001. *

2004 yılı mart ayı sonunda vefat etmiştir.Felek ile şu cihanı bölüştük
Saray aldı hanı bana bıraktı
Yer yüzünü adım adım dolaştık
Zevki aldı gamı bana bıraktı

Ertekin der felek sen de yanasın
Benim gibi aralarda kalasın
Şu dünyanın bütün zevk ü safasın
Kendi aldı derdi bana bıraktı


.
Son düzenleyen Kral_Aslan; 31 Ocak 2008 10:59
Biyografi Konusu: Ali Ertekin nereli hayatı kimdir.
Hayatın ne anlamı var.. Yanımda sen olmayınca....
memo860 - avatarı
memo860
Ziyaretçi
2 Şubat 2011       Mesaj #2
memo860 - avatarı
Ziyaretçi
ali ertekin i anlatırken atladığınız önemli detayı bildirmek isterim:
Ali Ertekin Bulgaristan'a götürmek için anlaştığı büyük şairimiz Sabahattin Ali'yi canice öldürüp Bulgaristan sınırına attıktan sonra yalnızca 4 yıl hapis cezasıyla cezalandırılıyor.Buna rağmen birkaç hafta sonra aftan yararlanarak hapisten çıkıyor ve adeta yaptığı yanına kalıyor.Olan ise şu anda çoğu şarkıcının söylediği şarkıların bilinmeyen şairi Sabahattin Ali'ye oluyor.
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Konular

16 Aralık 2016 / Daisy-BT Dinler Tarihi
2 Ocak 2016 / ThinkerBeLL Siyaset ww
7 Haziran 2007 / P.u.S.u Müslümanlık/İslamiyet
25 Kasım 2012 / iceslush Soru-Cevap
12 Nisan 2011 / AndThe_BlackSky Siyaset tr