Arama

Üzeyir Gündüz

Güncelleme: 10 Eylül 2012 Gösterim: 17.228 Cevap: 1
MeLiSSiA - avatarı
MeLiSSiA
Ziyaretçi
7 Şubat 2010       Mesaj #1
MeLiSSiA - avatarı
Ziyaretçi
Üzeyir Gündüz (Üzeyir Gündüz Kimdir? - Üzeyir Gündüz Hakkında)

Sponsorlu Bağlantılar
1950 yılında Kırşehir’in Mucur ilçesinde doğdu. İlahiyat Fakültesini bitirdi(1975). Çeşitli okullarda öğretmenlik ve idarecilik yaptı. 1988 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Türkçe Eğitim Geliştirme Merkezi (TEGEM)’de görevlendirildi. O dönemde, Bakanlıkça hazırlanan, ilköğretim Türkçe kitaplarında metin yazarı ve çocuk edebiyatçısı olarak çalıştı. 1990 yılında Film Radyo TV ile Eğitim Merkezi (FRTEM)’e atandı. Bu kurumda sırasıyla; müdür yardımcılığı, medya danışmanlığı ve basılı eğitim araçları uzmanlığı yaptı.
Üzeyir Gündüz, yazı hayatına lise yıllarında başladı. İlk yazısı 1968 yılında Okul Aile Birlikleri dergisinde çıktı. Üniversite yıllarında çocuk edebiyatına ilgi duydu. Çeşitli çocuk dergilerinde ve değişik gazetelerin çocuk sayfalarında çocuk edebiyatına ilişkin yazıları yayımlandı. Çağdaş çocuk edebiyatının önde gelen yabancı yazarlarından çeviriler yaptı. Çocuk Edebiyatçıları ve Sanatçıları Birliği derneğinin kurucuları arasında yer aldı. Bu derneğin başkanlığına seçildi. 1987 yılında Tek Kanatlı Güvercin isimli kitabıyla Kültür Bakanlığı’nın, 1998 yılında Yeni Kervan dergisinin çocuk edebiyatı ödülünü kazandı. Türkiye Yazarlar Birliği’nce 2000 yılının çocuk edebiyatçısı seçildi. Telif ve tercüme olmak üzere 40’a yakın kitabı bulunan Gündüz, evli ve üç çocuk babasıdır.
Gündüz, hâlen Milli Eğitim Bakanlığı Çocuk Kitapları Yayın Danışma Kurulu başkanı ve Çocuk Edebiyatçıları Birliği yönetim kurulu üyesidir.
Yayınlanmış Çocuk Kitapları:

Hikâyeler

• Değirmenden Gelen Haber (1986)
• İbibik Yuvası (1986)
• Cambazhane Merakı (1986)
• Gül Ahmet (1986)
• Anneler ve Kuzular (1990)
• Bayram Şenliği (1991)
• Yılın Babası (2006)
• İki Ayaklı Kuzu (2006)
• Şeytan Taşı (2006)
• Şirin Osman (2006)

Romanlar

• Pembe Kızın Ölümü (1986)
• Tek Kanatlı Güvercin (1987)
• Sakıncalı Yumurcak (1989)
• Bir Küçük Nasrettin Varmış (1992)

Masallar

• Cimrinin Kedileri (1996)
• İdamlık Şehzade (1996)
• Kahraman Eşekler (1997)
• Masal Kutusu-1 (1998)
• Yağmur Gözlü Çocuk (2000)
• Küskün Bulut (2000)
• Afrikalı Keloğlan (2000)
• Çağdaş Masallar Dizisi (10’lu set- 2000)
• Hüzünlü Kağıt Civciv (2001)
• Kara Giysili Üç Mutsuz Adam (2001)
• Ay Dedeye Mektup (2001)
• Masal Kutusu-2 (2004)
• Masal Kutusu-3 (2004)

Çeviriler

• Çöl Macerası (Roman, 1988)
• Uğursuz Perşembe (Roman, 1988)
• Yavru Geyik (Roman, 1995)
• Harikasın Büyük Baba (Roman, 2006)
• Kara Ülkenin Beyaz Doktoru (Roman, 2006)
• Babişko (Roman, 2006)
• Sarah İle Salâh (Roman, 2006)
• Babamı Tutukladılar (Roman, 2006)
• Maskara Çocuk (Roman, 2006)
• Yaramazlık Şampiyonu (Roman, 2006)
• Bisikletim Ve ilk Aşkım (Roman, 2006)
• Telefon Öyküleri (Öykü, 2006)

Eğitsel Set

• Din Kokulu Öyküler (10’lu set 2000)
• Kibarcık (10’lu set, Türkçe 2004)
• Kibarcık (10’lu set İngilizce 2004)
• Sevgi Çemberi (5’li set 2006)

Biyografi Konusu: Üzeyir Gündüz nereli hayatı kimdir.
H.S. - avatarı
H.S.
Ziyaretçi
10 Eylül 2012       Mesaj #2
H.S. - avatarı
Ziyaretçi
Üzeyir Gündüz'ü tanıma fırsatı ve aynı sıraları paylaşma şansı olan insanlardan birisi oldum... Onu öğrenciliğinin ilkokuldan sonraki zamanlarında tanıdım. Onun espriye çok yatkın olduğunu ve hatta hayatının espri ile şekillendiğini söylesem yanlış olmaz. Üzeyir Gündüz keskin zekalı, sınıfımızın en göze çarpan öğrencilerinden birisiydi. Tüm arkadaşlarla iyi geçinmesi, zaman zaman arkadaşlarıyla ve hatta kendisiyle dalga geçiyor olması onun önemli özelliklerinden birisiydi. Dar ve zor zamanlarda ürettiği çözümler de unutulmayacak hatıralar arasına girmiştir: Tarih dersinde olduğu gibi...
Onun tiyatral bir yeteneği olduğunu o yıllardan biliyoruz. Hz. Ömer piyesinde Hz.Ömer rolünü oynaması bunun bir kanıtı idi. Ayrıca onun o yıllarda küçük tiyatro eseleri yazmaya başladığını da biliyorum. Ancak, onun gerçek yeteneğinin çocuk edebiyatı alanında olduğunu daha sonra öğrenecektik.
Sponsorlu Bağlantılar
İsimlerini saymakla bitiremiyeceğimiz sayıda telif ve tercüme çalışmalarıyla çocuk edebiyatında çok önemli bir yere ulaşmış bulunmaktadır. Temennimiz Üzeyir Gündüz'ün sağlık ve huzur içinde, bundan sonraki hayatında da bu tür eserler vermeye devam etmesidir.
Kendisini sevgi, saygı ve minnetle anıyor selam ve muhabbetlerimi iletiyorum...

H.S.