Arama

ÖSS Başvuru Tarihleri

Güncelleme: 4 Ağustos 2011 Gösterim: 53.748 Cevap: 1
sehrazat2415 - avatarı
sehrazat2415
Ziyaretçi
11 Ocak 2007       Mesaj #1
sehrazat2415 - avatarı
Ziyaretçi
Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) için başvurular 1 Şubat 2006’da başlayacak. Başvurular, 10 Mart 2006’da sona erecek.

Sponsorlu Bağlantılar
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Ünal Yarımağan, düzenlediği basın toplantısında, başvuruların 1 Şubat 2006-10 Mart 2006 tarihleri arasında alınacağı bildirdi.

Yarımağan, başvuruların her yıl Kasım sonu Aralık ayı başında yapıldığını anımsatarak, bu yıl başvuru sisteminde değişikliğe gidildiğini söyledi.

Başvuruların bu yıl bilgisayar aracılığıyla internet üzerinden yapılacağını kaydeden Yarımağan, "Bu çalışmalar nedeniyle başvuruların yapılacağı tarih biraz gecikti. Ancak başvurular için 40 gün gibi uzun bir süre öngördük. Çünkü her adayın başvurusu için 5-10 dakika gibi bir işlem gerekiyor. Okullardaki bilgisayarlar ve öğretmenlerin başka görevlerinin de olması göz önüne alınarak, böyle bir süreyi uygun gördük" dedi.

Milliyet

Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) 18 Haziran 2006 Pazar günü yapılacak. Sınav öncesinde ve sınav sırasında yapılması gerekenleri, 2006 ÖSS soru örnekleri, ÖSS Puan Hesaplama ve ÖSS sonuçları hakkında ayrıntılı bilgiyi rehberimizde bulabilirsiniz. Tüm adaylara başarılar dileriz!

2006 ÖSS, YDS, ÖSYS Yerleştirme ve Üniversite Kayıt TakvimiÖSYS Başvuruları1 Şubat 2006 - 10 Mart 2006ÖSS Sınav Tarihi18 Haziran 2006, 09:30, 195 dkYDS Sınav Tarihi25 Haziran 2006, 09:30, 150 dkÖSS Sınav Sonuçları18 Temmuz 2006 saat 10:00ÖSYS Yerleştirme Başvuruları26 Temmuz - 11 Ağustos 2006ÖSYS Yerleştirme Sonuçları~ 2006 Ağustos son haftası2006-2007 Üniversite Kayıt4-11 Eylül 2006

2006 ÖSYS Kılavuzu ve ÖSYM Aday PortalıÖSYM Aday Portalı2006 ÖSYS Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi2006 ÖSYS Kılavuzu2006 ÖSS ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular ve Yanıtları2006 ÖSS Soru Örnekleri2006 Soru Kitapçıkları ve Cevap AnahtarıÖSS Puan Hesaplama
2006 ÖSS Duyuruları ve ÖSS Sonuçları

Temel Bilgiler
  • Sınav tek oturumda yapılacak.
  • Sınavda her adaya tek Soru Kitapçığı ve tek Cevap Kağıdı verilecek.
  • 10 tür Soru Kitabı kullanılacak.
  • Sınavda 30'ar soruluk 8 test yer alacak.
  • Adayın 6 testi, dolayısıyla 180 soruyu yanıtlaması yeterli olacak.
  • Sınavın toplam süresi 195 dakika olacak.
  • Sınav başvurusu ve tercihler randevü alınarak öğretmenler tarfından internet yoluyla yapılacak.
Sınav Öncesi Öneriler
  • Sınavda gereken belgeler
    Sınav Giriş Belgesi, Fotoğraflı bir kimlik belgesi (ehliyet, nüfus cüzdanı), Vesikalık fotoğraf
  • Yanınızda bulundurmanız gerekenler
    Silgi, Kalem, Kalemtraş, Saat, Su, Mendil
  • Yanınızda bulundurmamanız gerekenler
    Cep telefonu, cağrı cihazı, telsiz, bilgisayar özelliği bulunan her tür cihaz
  • Sınav Başlamadan
    Tuvalet ihtiyacınızı giderin
  • Sınav Başlarken
    Soru kitapçığını kontrol et; Cevap kağıdına ad, soyad, başvuru numarası, kitapçık türünü kodla

2006 ÖSS Sonuçları

2006 ÖSS sonuçları 18 Temmuz 2006 Salı günü saat 10.00'da Yükseköğretim Kurulu Toplantı Salonunda basına açıklanacaktır. Adaylar sonuçları 18 Temmuz 2006 Salı günü saat 11.00'den itibaren ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi ve ÖSYM Sonuç Açıklama Sistemi internet adreslerinden öğrenebileceklerdir.

2006 ÖSYS Yerleştirme Başvurusu

2006 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ÖSYM tarafından internette yayınlandı. 10 YTL Başvuru ücretinin 24 Temmuz - 9 Ağustos tarihleri arasından yatırılması; Yerleştirme başvuruları 26 Temmuz - 11 Ağustos 2006 tarihleri arasında internetten veya başvuru merkezlerinden yapılacaktır.
2006 ÖSYS Tercih Kılavuzu için tıklayınız...

Yükseköğretim programları ile ilgili ayrıntılı bilgiler ve öğrenci kontenjanları, adayların 2006 Haziran-Temmuz aylarında edinebilecekleri 2006-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alacaktır. Adaylar portal.osym.gov.tr adresine T.C. Kimlik Numaraları ve kayıt sırasında kendilerine verilen çıktıda yer alan şifreyle giriş yaparak "Yükseköğretim programları tercihlerini yapma" ve "Yerleştirme sonuçlarını öğrenme" işlemlerini yapabileceklerdir.

Yerleştirme sonuçları, adayların adreslerine posta ile gönderilecek 2006-ÖSYS Sonuç Belgesiyle bildirilecektir. Yükseköğretim programlarına (üniversite) kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlara ve varsa yeni açılan yükseköğretim programlarına ÖSYM tarafından Ek Yerleştirme yapılacaktır.

Yurtdışı Üniversite Eğitimi

ÖSS ve ÖSYS ile Yurtdışında Üniversite: Kıbrıs, Azerbaycan, Bulgaristan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Litvanya, Romanya, Ukrayna, Amerika, Macaristan, İrlanda, Yeni Zelanda...

Yurtdışındaki üniversitelerde lisans ve yüksek lisans (master) eğitimi hakkında bilgi almak için
Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı kurumlarını inceleyiniz.

ÖSYS Yerleştirme Kılavuzunda yer alan bazı
yurtdışı üniversiteler için tıklayınız...

Online ÖSS Deneme Sınavları

ÖSS adayları için derlediğimiz bazı "Online ÖSS Deneme Sınavları" ve internet adresleri aşağıdadır:

Geçmiş Yılların ÖSS Soruları

Geçmiş yılların sınavlarını çözmek adaylara gerçek bir sınav deneyimi kazandırmaya yardımcı olur. ÖSYM sitesinden 1999-2006 yıllarında yapılan sınavların sınav kitapçıklarını PDF olarak indirmek mümkün: ŞEHRAZAT

uye947 - avatarı
uye947
Ziyaretçi
4 Ağustos 2011       Mesaj #2
uye947 - avatarı
Ziyaretçi
eline sağlık, bir eklemede ben yapayım
üniversiteye sınavsız geçiş yapmak isteyenlerde ÖSS Başvurusunu kaçırmamaları gerekir.
Sponsorlu Bağlantılar