Arama

Sivas - Merkez - Sivas Muzaffer Sarısözen Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi

Güncelleme: 11 Eylül 2008 Gösterim: 17.542 Cevap: 0
Bia - avatarı
Bia
Ziyaretçi
11 Eylül 2008       Mesaj #1
Bia - avatarı
Ziyaretçi
Sivas Muzaffer Sarısözen Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi

Sponsorlu Bağlantılar
Kültür ve sanat bir milletin kimliğidir. Bir toplumun uygarlığı, onun sanat değerleri ve kültür varlıkları ile simgelenir. Kültürün zenginlik kazanmasında sanat çalışmalarının önemi çok büyüktür. Sanat eğitimi ve etkinlikleri, çağdaşlaşmayı ve ekonomik kalkınmayı amaçlayan bilimsel ve teknolojik çalışmaları da içerir.

Milli Eğitim Temel Kanunu, Güzel Sanatlar alanında özel ilgi ve yetenekleri belirlenen çocukları yetiştirmek üzere temel eğitim ve ortaöğretim seviyesinde okullar açılabileceğini hükme bağlamıştır. Belirlenen amaçları gerçekleştirme yönünde "Anadolu Güzel Sanatlar Liseleri" kurulmuştur.

Okulumuz 2003- 2004 Eğitim-Öğretim yılında 13 Müzik öğrencisi ile Eğitim-Öğretime başlamıştır. 2003 yılından 2006 yılı Kasım ayına kadar 80. Yıl İlköğretim Okulu binasında Eğitim-Öğretimi sürdürmüştür. 20 Kasım 2006 yılında Okulumuz kendi binasına taşınmıştır. Okulumuzun 146 öğrencisi ve 12 kadrolu olmak üzere 33 öğretmeni vardır. 7 Şubesi olan okulumuz 6 Adet Dersliği, 23 Adet Bireysel Çalışma Odası, 6 Adet Resim Atölyesi, 1 Adet Bilgi ve Teknoloji Sınıfı, 1 Adet Çok Amaçlı Salonu ile Eğitim-Öğretime devam etmektedir.

Amaçlarımız;
Sanatlar dallarında yetenekli öğrencilerin yaratıcı, yapıcı ve yorumcu yeteneklerini geliştirmek,
Öğrencileri araştırıcı ve geliştirici çalışmalara yöneltmek, yetenekleri doğrultusunda bağımsız, doğru ve seçenekli yorumlar ve uygulamalar yapabilecek yaratıcı kişiler olarak yetiştirmek,
Öğrencilerin ulusal ve evrensel, tarihi yeni sanat eserlerini tanımaları ve anlamarına yardımcı olmaktır.
Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümünden mezun olan öğrenciler;
Üniversitelerin Resim öğretmenliği bölümlerine,
Güzel sanatlar fakültelerinin
- İç Mimarlık,
- Resim,
- Heykel,
- Seramik,
- Grafik,
- Tekstil,
- Sahne Dekorları,
- Kostüm,
- Fotoğraf,