Arama

Bilkent Üniversitesi

Güncelleme: 23 Temmuz 2008 Gösterim: 9.401 Cevap: 2
virtuecat - avatarı
virtuecat
Ziyaretçi
1 Aralık 2006       Mesaj #1
virtuecat - avatarı
Ziyaretçi
top title
ust band
Sponsorlu Bağlantılar
BİLKENT ÜNİVERSİTESİ KISA TARİHÇESİ

Bilkent Üniversitesi, İhsan Doğramacı Eğitim Vakfı, İhsan Doğramacı Sağlık Vakfı ve İhsan Doğramacı Bilim ve Araştırma Vakfı kararıyla, 20 Ekim 1984 tarihinde kurulmuştur. Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olan Üniversite’mizin amacı, eğitim düzeyi, bilimsel araştırma ve yayınları, kültür ve sanat faaliyetleri ile dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer almaktır. Bu hedefi yansıtmak üzere Üniversite’mize “Bilim Kenti”nin kısaltılmışı olan “BİLKENT” adı verildi.
Bilkent Üniversitesi’nin kuruluş hazırlıkları 1967’de Ankara’nın batısında geniş bir arazinin alımı ile başladı. 1970’lerin sonları ve 1980’lerin başlarında ise yukarıda sözü edilen vakıflar, bina inşaatlarına başladılar. Şu anda içlerinde Mühendislik Fakültesi ve Kütüphane'yi barındıran binalar kampusun ilk binalarıdır. Bunları kafeteryalar, öğrenci yurtları, İngiliz Dili Meslek Yüksekokulu ve Öğrenci Konseyi binaları izledi. Üniversite büyüdükçe ve öğrenci sayısı arttıkça yeni inşaatların yapımı sürdü ve İnsani Bilimler ve Edebiyat, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler, İşletme, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık, Fen, Müzik ve Sahne Sanatları Fakülteleri, Konser Salonu, spor salonları, ana, ilköğretim ve lise düzeyinde okullarımızla, yeni kafeteryalar, iki sağlık merkezi, Doğu Kampus yüksekokulları binaları ve 4000 kişilik ODEON yapıldı.
Ekim 1986’da 386 öğrenci ile eğitime başlayan Bilkent Üniversitesi bugün, 9 fakültesi, 2 lisans düzeyinde yüksekokulu, 3 meslek yüksekokulu ve 6 enstitüsü ile 10.000 öğrenciyi aşmıştır. Üniversitemizde 40 değişik ülkeden gelen çok sayıda uluslararası öğrenci de eğitim görmektedir.
Üniversitemizin kısa geçmişine rağmen mezunlarımız, çeşitli yerli ve uluslararası kuruluşlarca aranılan kişiler haline gelmişlerdir. 1988 yılında Türkiye'de bir üniversite bünyesinde ilk olarak kurulan Kariyer Yönlendirme ve İşe Yerleştirme Merkezi, öğrencilerimiz ile iş dünyamızın önde gelen şirket yöneticilerinin görüşmelerini düzenli olarak sağlamaktadır.
Bilkent Üniversite'sinin dünyanın önde gelen üniversiteleriyle öğrenci değişim programı anlaşmaları bulunmaktadır. Sayısı her yıl artan anlaşmalı üniversiteler arasında Amerika Birleşik Devletleri'nin California Üniversitesi, Georgia Teknoloji Enstitüsü, Texas Üniversitesi, Michigan Üniversitesi, Maine Üniversitesi gibi eğitim kurumlarının yanı sıra Danimarka'da Odense Üniversitesi, Almanya'da Pforzheim Üniversitesi, Fransa'da Ecole Superieure de Commerce de Clermont Üniversitesi, Hollanda'da Tilburg Üniversitesi ve Amsterdam Üniversitesi, İsrail'de Tel-Aviv Üniversitesi, Kanada'da McGill Üniversitesi ve Finlandiya'da Turku Üniversitesi gibi farklı ülkelerin üniversiteleri vardır.
Bilkent Üniversitesi, yapılan bilimsel yayınlar açısından, ülkemizdeki sıralamalarda, öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı bakımından sıralamadaki yerini en başlarda devam ettirerek, eğitim düzeyi, bilimsel araştırma ve yayınları, kültür ve sanat faaliyetleri ile dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer alma durumunu sürdürmektedir.

FAKÜLTE VE BÖLÜMLER

GÜZEL SANATLAR, TASARIM VE MİMARLIK FAKÜLTESİ
Katalog
İletişim ve Tasarım
Güzel Sanatlar
Grafik Tasarım
İç Mimarlik ve Çevre Tasarımı
Peyzaj Mimarisi ve Kentsel Tasarım

İŞLETME FAKÜLTESİ
Katalog
İşletme Bölümü

İKTİSADİ, İDARİ VE SOSYAL BİLİMLER FAKÜLTESİ
Katalog
İktisat
Uluslararası İlişkiler
Küresel ve Uluslararası İlişkiler
Siyaset Bilimi
Psikoloji Bölümü
Tarih

EĞİTİM FAKÜLTESİ
Katalog
Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
İngilizce Öğretmenliği
Öğretmen Yetiştirme
Yabancı Dil İngilizce Öğretimi
Eğitim Yönetimi
Beden Eğitimi Spor Merkezi

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ
Katalog
Bilgisayar Mühendisliği
Elektrik / Elektronik Mühendisliği
Endüstri Mühendisliği

İNSANİ BİLİMLER VE EDEBİYAT FAKÜLTESİ
Katalog
İngiliz Dili ve Edebiyatı
Amerikan Kültürü ve Edebiyatı
Arkeoloji ve Sanat Tarihi
Türk Edebiyatı
Felsefe

HUKUK FAKÜLTESİ
Katalog
Hukuk Fakültesi

FEN FAKÜLTESİ
Katalog
Kimya
Matematik
Moleküler Biyoloji ve Genetik
Fizik

MÜZİK VE SAHNE SANATLARI FAKÜLTESİ
Katalog
Müzik
Tiyatro

YÜKSEK OKULLAR

UYGULAMALI YABANCI DİLLER YÜKSEKOKULU
Katalog
Bankacılık ve Finans
Muhasebe Bilgi Sistemleri
Mütercim - Tercümanlık
Fransızca Hazırlık Programı

İNGİLİZ DİLİ MESLEK YÜKSEKOKULU (BUSEL)
Katalog
İngilizce Hazırlama Programı
Uygulamalı İngilizce - Türkçe Çevirmenlik Bölümü
Fakülte Akademik İngilizce Geliştirme Birimi

UYGULAMALI TEKNOLOJİ VE İŞLETMECİLİK YÜKSEKOKULU
Katalog
Turizm ve Otel İşletmeciliği
Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri
İşletme Bilgi Yönetimi

MESLEK YÜKSEK OKULLARI

BİLGİSAYAR TEKNOLOJİSİ VE BÜRO YÖNETİMİ MESLEK YÜKSEKOKULU
2 yıllık Program:
Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama
Büro Yönetimi ve Sekreterlik
Muhasebe
Ticaret ve Yönetim

Üniversite Kataloğu

TURİZM VE OTELCİLİK MESLEK YÜKSEKOKULU
Turizm ve Otel İşletmeciliği (2 yıllık)

İNGİLİZ DİLİ MESLEK YÜKSEKOKULU
Uygulamalı İngilizce-Türkçe Çevirmenlik Meslek Yüksekokulu
Son düzenleyen kompetankedi; 23 Temmuz 2008 22:32
NihLe - avatarı
NihLe
Ziyaretçi
1 Eylül 2007       Mesaj #2
NihLe - avatarı
Ziyaretçi
Bilkent Üniversitesi
Ad:  Bilkent_Universitesi_Amblemi.jpg
Gösterim: 601
Boyut:  46.1 KB
Sponsorlu Bağlantılar
Bilkent Üniversitesi, 20 Ekim 1984 tarihinde Ankara'da kurulan, Türkiye'nin ilk Vakıf üniversitesidir.

Tarihçe
İhsan Doğramacı Eğitim Vakfı, İhsan Doğramacı Sağlık Vakfı ve İhsan Doğramacı Bilim ve Araştırma Vakfı kararıyla kurulmuştur. Türkiye’nin ilk vakıf özel üniversitesidir. Bilkent adı 'Bilim Kenti'nin kısaltılmasıyla verilmiştir.

Üniversitenin kuruluş hazırlıkları 1967 yılında Ankara'nın batısında geniş bir arazinin alımı ile başladı. 1970’lerin sonları ve 1980’lerin başlarında ise yukarıda sözü edilen vakıflar, bina inşaatlarına başladılar. Şu anda içlerinde Mühendislik Fakültesi, Bilgisayar Merkezi ve Kütüphaneyi barındıran binalar kampusun ilk binalarıdır. Bunları kafeteryalar, öğrenci yurtları, İngiliz Dili Meslek Yüksekokulu ve Öğrenci Konseyi binaları izledi.

Üniversite büyüdükçe; Hukuk Fakültesi, İnsani Bilimler ve Edebiyat, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler, İşletme, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık, Fen, Müzik ve Sahne Sanatları Fakülteleri, Konser Salonu, spor salonları, ana, ilköğretim ve ortaöretim düzeyinde okullar, yeni kafeteryalar, yeni öğrenci yurtları, iki sağlık merkezi, Doğu Kampus yüksekokulları binaları ve 5000 kişilik odeon yapıldı.

Ekim 1986’da 386 öğrenci ile eğitime başlayan üniversite bugün, 9 fakültesi, 2 lisans düzeyinde yüksekokulu, 3 meslek yüksekokulu ve 8 enstitüsü ile 10.000 öğrenciyi aşmıştır. Üniversitede 42 değişik ülkeden gelen çok sayıda uluslararası öğrenci de eğitim görmektedir.

Üniversitenin çeşitli üniversiteler ile öğrenci değişim anlaşması bulunmaktadır. Bu üniversiteler arasında;
  • Carnegie Mellon (ABD),
  • Georgia Institute of Technology (ABD),
  • Johns Hopkins University (ABD),
  • McGill (Kanada),
  • University of Michigan, Ann Arbor (ABD),
  • Odense (Danimarka),
  • Purdue (ABD),
  • Binghamton Üniversitesi (ABD),
  • Tel-Aviv (İsrail),
  • University of California (Berkeley, Davis, Irvine, Los Angeles, Riverside, San Diego, San Francisco, Santa Barbara, Santa Cruz)
  • Viyana Teknik Üniversitesi (Avusturya) bulunmaktadır.
Küresel ve Uluslararası İlişkiler programi, Bilkent Üniversitesi ve SUNY Binghamton Üniversitesinin (ABD) yürüttüğü ortak bir lisans programıdır ve mezuniyetleri ile öğrenciler her iki üniversitenin de diplomalarına sahip olmaktadırlar.

Türkiye'nin ilk ve 2005 yılında halen tek olan Tiyatro Yönetmenliği bölümü Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi bünyesinde 1996 yılında Gürcü yönetmen Robert Strua danışmanlığında kurulmuştur.
Akademik Birimler

FAKÜLTE VE BÖLÜMLER
Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi
  • İletişim ve Tasarım
  • Güzel Sanatlar
  • Grafik Tasarım
  • İç Mimarlik ve Çevre Tasarımı
  • Peyzaj Mimarisi ve Kentsel Tasarım
İşletme Fakültesi (Bilkent İşletme Fakültesi)
  • İşletme Bölümü
İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi
  • İktisat
  • Uluslararası İlişkiler
  • Küresel ve Uluslararası İlişkiler
  • Siyaset Bilimi
  • Psikoloji Bölümü
  • Tarih
Eğitim Fakültesi
  • Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
  • İngilizce Öğretmenliği
  • Öğretmen Yetiştirme
  • Yabancı Dil İngilizce Öğretimi
  • Eğitim Yönetimi
  • Beden Eğitimi Spor Merkezi
Mühendislik Fakültesi
  • Bilgisayar Mühendisliği
  • Elektrik / Elektronik Mühendisliği
  • Endüstri Mühendisliği
İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi
  • İngiliz Dili ve Edebiyatı
  • Amerikan Kültürü ve Edebiyatı
  • Arkeoloji ve Sanat Tarihi
  • Türk Edebiyatı
  • Felsefe
Hukuk fakültesi
  • Hukuk Fakültesi
Fen Fakültesi
  • Kimya
  • Matematik
  • Moleküler Biyoloji ve Genetik
  • Fizik
Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi
  • Müzik
  • Tiyatro
YÜKSEKOKULLAR
Uygulamalı Yabancı Diller Yüksekokulu
  • Bankacılık ve Finans
  • Muhasebe Bilgi Sistemleri
  • Mütercim - Tercümanlık
  • Fransızca Hazırlık Programı
İngiliz Dili Meslek Yüksekokulu (busel)
  • İngilizce Hazırlama Programı
  • Uygulamalı İngilizce - Türkçe Çevirmenlik Bölümü
  • Fakülte Akademik İngilizce Geliştirme Birimi
Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu
  • Turizm ve Otel İşletmeciliği
  • Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri
  • İşletme Bilgi Yönetimi
MESLEK YÜKSEKOKULLARI
Bilgisayar Teknolojisi ve Büro Yönetimi Meslek Yüksekokulu
2 yıllık Program:
  • Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama
  • Büro Yönetimi ve Sekreterlik
  • Muhasebe
  • Ticaret ve Yönetim
Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulu
2 yıllık Program:
  • Turizm ve Otel İşletmeciliği
İngiliz Dili Meslek Yüksekokulu
  • Uygulamalı İngilizce-Türkçe Çevirmenlik Meslek Yüksekokulu
Enstitüler
  • Dünya Sistemleri, Ekonomileri ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  • Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  • Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  • Güzel Sanatlar Enstitüsü
  • İşletme Enstitüsü
  • Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  • Müzik ve Sahne Sanatları Enstitüsü
Araştırma Merkezleri
Ahmed Adnan Saygun Merkezi
Bilkent Biyoinformatik Merkezi
Bilkent İleri Araştırma Laboratuvarı|Bilkent İleri Araştırmalar Merkezi (BiCAS)
Bilişimsel Elektromanyetik Araştırma Merkezi (BİLCEM)
Çevre Bilimleri Araştırma Merkezi
İletişim ve Spektrum Yönetimi Araştırma Merkezi (İSYAM)
Geçişteki Toplumlar Araştırma Merkezi (CRTS)
Genetik ve Bioteknoloji Araştırma ve Geliştirme Merkezi (BİLGEN)
Nanoteknoloji Araştırma Merkezi
Rusya Çalışmaları Merkezi
Toplum ve Politika Araştırmaları Merkezi
Türk Edebiyatı Merkezi
Türkçe Dil ve Konuşma İşleme Merkezi
Türk Politikası ve Tarih Merkezi
Uluslararası İktisat Merkezi
Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (UNAM)
Uzay Teknolojileri Araştırma Merkezi (BİL-UZAY)

Son düzenleyen kompetankedi; 23 Temmuz 2008 22:32
NihLe - avatarı
NihLe
Ziyaretçi
1 Eylül 2007       Mesaj #3
NihLe - avatarı
Ziyaretçi
BİLKENT ÜNİVERSİTESİ KISA TARİHÇESİ
Ad:  foto3-6.jpg
Gösterim: 587
Boyut:  17.4 KB

Bilkent Üniversitesi, İhsan Doğramacı Eğitim Vakfı, İhsan Doğramacı Sağlık Vakfı ve İhsan Doğramacı Bilim ve Araştırma Vakfı kararıyla, 20 Ekim 1984’te kurulmuştur. Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olan üniversitemizin hedefi, eğitim kalitesi, bilimsel araştırma ve yayınları ile kültür ve sanat faaliyetleri açısından dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer almaktır. “Bilim Kenti”nin kısaltılmışı olan BİLKENT adı, bu amacı yansıtmak üzere üniversitemize verilmiştir.

1967’de Ankara’nın batısında geniş bir arazinin alınmasıyla başlayan Bilkent Üniversitesi’nin kuruluş hazırlıkları, 1970’lerin sonları ve 1980’lerin başlarında söz konusu vakıfların bina inşaatlarıyla devam etmiştir. Kampusun ilk yapıları, bugün içlerinde Mühendislik Fakültesi ve Kütüphane’yi barındıran binalardır. Bunları kafeteryalar, yurtlar, İngiliz Dili Meslek Yüksekokulu ve Öğrenci Konseyi binaları izlemiş, üniversite büyüdükçe ve öğrenci sayısı arttıkça İnsani Bilimler ve Edebiyat, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler, İşletme, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık, Fen, Müzik ve Sahne Sanatları, Hukuk ve Eğitim fakülteleri, konser salonu, spor salonları, ana okulu, ilköğretim ve lise düzeyinde okullarımız, yeni kafeteryalar, iki sağlık merkezi, Doğu Kampus yüksekokul binaları, derslikler ve bilgisayar merkezi binası inşa edilmiştir.

1986’da 386 öğrenciyle eğitime başlayan Bilkent Üniversitesi, 9 fakültesi, 2 yüksekokulu ve 3 meslek yüksekokulu bünyesindeki 38 eğitim programı, 11.500 öğrencisi ve 40 farklı ülkeden gelen öğretim üyeleriyle günümüzün dünyaca ünlü eğitim merkezlerindendir.

Üniversitemiz, dünyanın seçkin üniversiteleriyle yaptığı değişim anlaşmalarıyla öğrencilerine uluslararası bir vizyon kazandırmakta ve eğitim kalitesini pekiştirmektedir. Söz konusu eğitim kurumları arasında ABD'nin California Üniversitesi, Georgia Teknoloji Enstitüsü, Maryland Üniversitesi, Washington Üniversitesi ve Michigan Üniversitesi, İngiltere’nin Essex Üniversitesi, Almanya’nın Pforzheim Üniversitesi ve Konstanz Üniversitesi, İtalya’nın Roma Üniversitesi ve Bocconi Üniversitesi, Fransa'nın Ecole Superieure de Commerce de Clermont Üniversitesi ve Ecole Superieure de Commerce de Lille Üniversitesi, Kanada'nın McGill Üniversitesi ve Montreal Üniversitesi, Hollanda'nın Tilburg Üniversitesi ve Amsterdam Üniversitesi, Danimarka’nın Güney Danimarka Üniversitesi, İsrail'in

Tel-Aviv Üniversitesi ve Yeni Zelanda’nın Waikato Üniversitesi bulunmaktadır.

Mezunlarımız, her türlü iş çevresinde ve dünyanın köklü eğitim kurumlarında Bilkent Üniversitesi’ni başarıyla temsil etmektedir. Mezuniyet sonrası planlarında öğrencilerine yol göstermek için 1988’de Kariyer Yönlendirme ve İşe Yerleştirme Merkezi’ni (KAYİYEM) kuran üniversitemiz, öğrencileri ve mezunları ile iş dünyası arasında çok güçlü bir bağlantı oluşturmuştur. KAYİYEM, Türkiye’de bu amaçla bir üniversite bünyesinde açılan ilk merkezdir.

Bilkent Üniversitesi, kurulduğundan beri hemen her yıl öğretim üyesi başına düşen uluslararası bilimsel yayın sayısı bakımından Türkiye'nin en önde gelen üniversitesi olarak yükseköğretimdeki öncü rolünü sürdürmektedir.

Ad:  foto3-2.jpg
Gösterim: 691
Boyut:  22.2 KB
bilkent.edu.tr