Arama

Açık Piyasa İşlemleri (APİ)

Güncelleme: 3 Haziran 2015 Gösterim: 4.254 Cevap: 1
KisukE UraharA - avatarı
KisukE UraharA
VIP !..............!
18 Nisan 2009       Mesaj #1
KisukE UraharA - avatarı
VIP !..............!
Açık Piyasa İşlemleri (APİ) (Open Market Operations);
Para politikası uygulaması çerçevesinde, merkez bankaları bünyesinde para miktarının artırılıp azaltılması amacıyla, hazine kağıtlarının alım ve satımının (kesin alım, kesin satım, geri satım vaadiyle alım (repurchase agreements), geri alım vaadiyle satım (reverse repurchase agreements)) yapılması işlemleridir. Bankalar arası Para Piyasası işlemleri de “Açık Piyasa İşlemleri” kapsamı içerisindedir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bünyesinde bu tür işlemler, Açık Piyasa İşlemleri ve Para Piyasası Müdürlükleri tarafından yürütülmektedir.
Alıntı

Sponsorlu Bağlantılar
Son düzenleyen nötrino; 3 Haziran 2015 14:49 Sebep: Yazım yanlışı / Kırık bağlantı!
Gerçekçi ol imkansızı iste...
nötrino
Yasaklı
3 Haziran 2015       Mesaj #2
Yasaklı
Açık Piyasa İşlemleri

Sponsorlu Bağlantılar
Ekonominin ihtiyaçlarına koşut olarak bankaların likidite hacmini düzenlemek, arz ve talep yoluyla belirlenen para piyasası faiz haddini etkilemek amacını güder. Menkul kıymetler alımı, ekonomide likidite miktarını artırır, satışıysa para arzının kısılmasına yol açar. Merkez Bankası, çeşitli göstergeler yoluyla piyasanın gereksinmeleri ve borçluların ödeyebilecekleri faiz hakkı konusunda bilgi almakla yetinir ve açık piyasa işlemleri yapmaz. Ancak bu işlemlere başlayabilmek için gerekli hazırlıklar sürdürülmektedir.

Kaynak:Büyük Larousse