Arama

Kan kırmızı iken damarlar neden mavidir?

Güncelleme: 23 Şubat 2010 Gösterim: 72.516 Cevap: 1
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
20 Ekim 2008       Mesaj #1
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
Kan Kırmızı iken Damarlar Neden Mavidir?
Yaşamımızın sürebilmesi için vücudumuzdaki her bir hücrenin oksijene ihtiyacı vardır. Hücrelerimize oksijeni kanımız taşır. Kanımız oksijeni havadan aldığımız nefesin sonucunda akciğerlerimizden alır ve vücudumuzun her bir noktasına ulaştırır. Bu noktalarda oksijeni hücrelere devreden kanımız, kalp tarafından emilerek tekrar oksijen depolayabilmesi için akciğerlerimize pompalanır ve çevrim böyle devam eder.
Sponsorlu Bağlantılar
Kanımızın içinde oksijen moleküllerini tutup, damarlarda taşıyarak, hedefe ulaşıldığında bırakan özel bir molekül vardır. Kırmızı kan hücrelerini, yani alyuvarları çevreleyen ve aslında demir içeren bir protein olan hemoglobin, oksijenle birleşerek bilinen parlak kan rengini oluşturur.
Kanımız hücrelerde oksijeni terk edip, karbondioksiti alıp geri dönerken yani toplardamarlarımızda iken rengi koyu kırmızı hatta biraz mora yakındır. Damarlarımızın çeperleri ve kan hücreleri renksiz olduklarından, kanın rengini veya renginin tonunu içinde oksijen olup olmaması tayin eder.
Damarlarımızın mavi renkte görünmesi, vücudumuza gelen ışığın bir kısmının derimizde emilmesi, bir kısmının da yansıtılması ile ilgilidir. Derimizde mavi renk gibi yüksek enerjiye sahip dalga boyundaki ışıklar daha çok yansıtılıp gözümüze geldiği için damarlarımız mavi renkte görülür.
Vücudumuzda gördüğümüz damarların hemen hemen tümüne yakını daha koyu renkli kanı taşıyan toplardamarlardır. Atardamarlarda kalp tarafından pompalanan kanın vücudun her yerine süratle ulaşabilmesi için basınç yüksektir. Toplardamarlarda ise kanın basıncı düşük, hızı da daha yavaştır.
Herhangi bir atardamar kesildiğinde kan daha hızlı dışarı çıkar, kan kaybı süratli ve çok olur. Hayati tehlike yaratır. Bu tehlikeye karşı atardamarlarımız daha kalın çeperli yapılmış ve derimizin altında daha derinlere yerleştirilmişlerdir. Bir kaza veya ameliyat olmadıkça atardamarlarımızı pek göremezsiniz.
Bu nedenle derimizde gördüğümüz damarların çoğu, et kalınlığı az olduğu için içindeki kanın rengini daha çok yansıtan ve deriye daha yakın olan toplardamarlardır. Tabii ki bu durum toplardamarlar kesildiğinde kanın koyu kırmızı veya mor renkte akacağı anlamına gelmez. Kesilme yerinden akan kan derhal hava ile temas edip, ondaki zengin oksijeni alır ve rengi yine bilinen kan rengine dönüşür.
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
23 Şubat 2010       Mesaj #2
Avatarı yok
Yasaklı
Alıntı
Misafir adlı kullanıcıdan alıntı

Kanımız aslında mavi ile yeşil renk arasında bir renktir.

Kanın içeriğinde oksijen taşıyıcı hemoglobin adlı özel bir molekül vardır Kana kırmızı rengini veren bu özel moleküldür Kan dolaşımında hücrelerde oksijenden arındırılmış ve karbondioksit içeren bir kan koyu mora yakın bir renk alır Kısacası kanın rengini içindeki oksijen miktarı belirliyordur.Tüm hücreler oksijene gereksinim duyarlar ve bu oksijen kan dolaşımı ile hücrelere periyodik olarak ulaştırılır Böylece kan, yapısında bulunan oksijen bağlayıcı hemoglobin molekülü sayesinde de kırmızı görünür ve rengi kırmızıdır
Sponsorlu Bağlantılar

Benzer Konular

1 Mayıs 2011 / Ziyaretçi Cevaplanmış
13 Mayıs 2016 / Misafir Tıp Bilimleri
3 Ekim 2012 / BrookLyn Genel Mesajlar
19 Mart 2013 / Misafir Soru-Cevap
2 Mart 2016 / _Yağmur_ Genel Mesajlar