Arama

Van Gogh neden kulağını kesmiştir?

Güncelleme: 16 Ekim 2011 Gösterim: 24.979 Cevap: 2
HerHangiBiri - avatarı
HerHangiBiri
Ziyaretçi
25 Kasım 2008       Mesaj #1
HerHangiBiri - avatarı
Ziyaretçi
Hollandalı post-empresyonist ressam Vincent Van GOGH (1853-1890) ,farklı ama güçlü renklerin yansıdığı resimleri , şizofren olması , ve bir de kulağını kesmesi ile tanınır.

Sponsorlu Bağlantılar
Son yıllarda , bir asır önceki bir kişiye ait olan şizofreni tanısı sorgulanıyor ,ve aslında ," Travma sonrası Stres Bozukluğu " olabileceği öne sürülüyor.

Bu hastalığın gelişmesinde ,ölen kardeşinin isminin kendine verilmiş , ve böylece onun yerine konulmuş olması ,annesinin kendisine yeterli ilgiyi gösterememesi, ve ailesinin beklentilerini karşılayamamış olmasının yatabileceği düşünülüyor.

Ağabeyine yazdığı mektuplar ,ve resimleri ,en büyük kanıtlar.

Çok sayıda eser yaratan büyük usta ,aslında pek çok değerli sanatçı gibi yaşamında ,tablolarını satamıyor, düzgün bir aile kuramıyor ,ve insanlarla iletişim kurmakta zorlanıyor.

Son döneminde yaşadığı derin duyguları insanlarla paylaşabilmesinin tek yolu olarak gördüğü resim sanatını kullanıyor ve 18 ayda ,ne yazık ki çoğu korunamayan 300 resim yapıyor.

Yine son dönemlerinde ,tüm sanatçıların bir araya geldiğibir merkez olması amacıyla , pek çok kişiyi ,bulunduğu Arles'e davet ediyor.Bir tek Gauguin geliyor.Usta bu olaya o kadar çok önem veriyor ki , evinin duvarlarını ,onun kendini evinde hissetmesi için ayçiçekleri ile süslüyor.

Ne yazık ki anlaşamıyorlar ,ve Gauguin ayrılıyor.

İşte bu olaya çok üzülen Van GOGH , bunun üzerine kulağını kesiyor

Daha sonra ,bu yaptığına da pişman oluyor.

Bu durumu yorumlayan günümüz bilimadamları , "Travma sonrası Stres Bozukluğu " hastalığında ana travmayı hatırlatan durumların çok incitici olabileciğini , kişilerin buna ,kendilerine zarar vererek yanıt verebileceğini düşünüyorlar.

Van GOGH un ise zaten en önemli sorunu , yaşamının ilk yıllarından başlayan şeyler ; değer verilmemek ,reddedilmek ,yalnızlık...

Bizler onu , yaşamında yer almak için çaba harcadığı büyük sanatçılar ailesi içinde tanıyoruz.Tabii ,ölümünden bir asır sonra doğru tanının kesinleştirilmesi çok zor.Ama , duygularının gücü ve derinliği ,tam da onun dilediği gibi , resimlerinden bize yansıyor.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
15 Ekim 2011       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
van gogh absinthe içiyor ve 3. kadehten sonra kulağını kestiği söylentileride var.
Sponsorlu Bağlantılar
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 0 üye beğendi.
ayla badur - avatarı
ayla badur
Ziyaretçi
16 Ekim 2011       Mesaj #3
ayla badur - avatarı
Ziyaretçi
ilişkide olduğu kadın soylu takımındanmış büyük ihtimalle adamcağız uyurken yeni teknolojik bilimsel gelişmeleri kulağına fısıldayıp uyandığındada bunu ima ediyordu adamcağız anlayamayıp tırlatmış.Çağının ilerisinde eser verenlerin hepsinin bilimsel çevrelerle ilişkileri olduğu kanaatındatım Msn Grinaly nin resimleri 3D çıktısı gibi,yani diyeceğim o ki ticari olarak olgunlaşıp halka sunulmadan önce belli bir zümrenin bundan haberi olur.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 1 üye beğendi.

Benzer Konular

16 Ağustos 2018 / Misafir Sanat ww
27 Mayıs 2007 / Misafir Sanat ww
3 Aralık 2012 / ThinkerBeLL Sanat
17 Şubat 2012 / Mira Sanat