Cevap Yaz Yazdır
Güncelleme: 10 Şubat 2013  Gösterim: 20.182  Cevap: 3

Dünyanın en kurak bölgesi neresidir?

HerHangiBiri
1 Aralık 2008 16:49       Mesaj #1
HerHangiBiri - avatarı
Ziyaretçi
antartika

Dünyanın en kurak yeri Antartika'dır.Kıtanın bazı kesimlerine yaklaşık 2 milyon yıldır yağmur yağmamıştır.

Sponsorlu Bağlantılar
Yılda 254mm'den az yağış alan yerler çöl olarak tanımlanır.Sahra çölü yılda sadece 24mm yağış almaktadır.Antartika kitasına da yıllık 24-26 mm yağış düşmektedir.Ancak kıtada Kurak Vadiler olarak tanımlanan bölgelerde kar yada buz yoktur ve hiç yağış almaz ancak dünyanın en kurak yeri olmasına rağmen dünyadaki suyun %70'i Antartika'dadır.


Misafir
19 Kasım 2009 10:22       Mesaj #2
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
doğru bir bilgi ama dünyanın en kurak yeri sahra çölü bilinir ama dünyada yağışı en az olan bir bölge var şilinin arica bölgesi araştır bence...
2 Temmuz 2012 15:09       Mesaj #3
_Yağmur_ - avatarı
SMD MsXTeam
Dünya'daki En Kurak Yeri Neresidir?

Antarktika.Kıtanın bazı kesimleri 2 milyon yıldır yağmur yüzü görmedi.

Bir çok teknik olarak 254 mm’den az yağış alan yer olarak tanımlanır.


Sahra Çölü yılda sadece 25 mm yağış alır.


Antarktika’ya düşen yıllık ortalama yağış da hemen hemen aynıdır, ama kıtanın Dry Valleys (Kurak Vadiler) olarak bilinen yüzde 2′lik kısmında buz ve kar yoktur ve buraya hiç yağmur yağmaz.


Dünyadaki ikinci kurak yer Şili’deki Atacama Çölü’dür.Buradaki bazı bölgelere 400 yıldır hiç yağmur yağmamıştır ve buraya düşen yıllık ortalama yağış miktarı yalnızca 0,1 mm’dir.Bir bütün olarak bakıldığında,dünyanın en kurak çölü burasıdır (Sahra’dan 250 kat daha kurak).


Antarktika dünyadaki en kurak yer olmanın yanısıra, en çok su barındıran ve en rüzgarlı yer olma iddiasını da taşıyabilir.Dünyadaki suyun yüzde 70′i buz şeklinde burada bulunur ve rüzgarın en hızlı estiği yer burasıdır.


Antarktika’nın Dry Valleys bölgesindeki eşsiz koşullar katabatik (Yunancada ‘alçalan’ anlamına gelir) rüzgarlardan kaynaklanıyor.Bu rüzgarlar,soğuk ve yoğun havanın yerçekimi kuvveti tarafından aşağı doğru çekilmesiyle meydana gelir.Bu rüzgarlar saatte 320 km hıza ulaşarak bütün nemi (su,buz ve kar) buharlaştırır.


Antarktika bir çok olmasına rağmen, kıtanın tamamen kurak olan bu kısımları, biraz da ironik olarak, vaha olarak adlandırılır.Buralar Mars’taki koşullarla o kadar benzerlik taşıyor ki,NASA, Viking misyonunu test etmek için buraları kullanırdı.

Misafir
10 Şubat 2013 23:26       Mesaj #4
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
sahra cölü dünyanın en büyük çölüdür en kurak değil


Daha fazla sonuç:
dünyanın en kurak yeri

Hızlı Cevap
Mesaj:


Kaynak:

Bu sayfalarımıza baktınız mı
paneli aç