Arama

Kaybolan İnsanların Yön Algısı

Güncelleme: 5 Mayıs 2010 Gösterim: 3.115 Cevap: 0
Avatarı yok
nötrino
Yasaklı
5 Mayıs 2010       Mesaj #1
Avatarı yok
Yasaklı
Kaybolan İnsanların Yön Algısı

Sponsorlu Bağlantılar
Araştırmacılar, insanların kayboldukları zaman daire çizerek başladıkları noktaya geri döndüğü teorisini ispatladı.

Yapılan araştırmaya göre yön duygusu kaybedildikten sonra düz bir çizgide yürümek imkansızlaşıyor. İlk defa bir araştırmada insanların nereye gittiğine dair fikri olmadığı zaman nereye gittikleri araştırıldı.

Araştırmacılar GPS sistemi kullanarak, araştırmaya katılan gönüllülerin Sahra Çölü'nde ve Almanya'daki Bienwald ormanında nereye gittiklerini bir kaç saat boyunca gözlemledi. Araştırmacılar sadece güneş ve ay görülebilirken araştırmaya katılanların düz bir çizgi halinde yürüyebildiğini ortaya çıkardı. Ay ya da güneş kaybolduğunda yürüyüşçüler fark etmeden daire çizmeye başladılar.

Araştırmayı yöneten Almanya Tübingen'de bulunan Biyolojik Sibernetik Max Planck Enstitüsü'nden Dr. Jan Souman insanların kayboldukları zaman eğer referans noktası bulamazlarsa yuvarlak çizdiğini doğruladı. "Bu referans noktası bir dağ ya da bir bina olabilir."

Yuvarlak çizilmesinin nedeni ise bir bacağın daha güçlü ya da daha uzun olabileceği de en mantıklı açıklama olarak araştırmanın sonuçlarında yer aldı.Kaynak:Bilimvadisi

Benzer Konular

6 Ocak 2014 / Gabriella Meslekler
3 Haziran 2018 / YnsYlmz Parapsikoloji
18 Mayıs 2010 / _PaPiLLoN_ Psikoloji ve Psikiyatri
17 Kasım 2009 / Misafir Cevaplanmış
5 Mayıs 2009 / sarisya Soru-Cevap