Arama

ATAMIZI Saygıyla Anıyoruz

Güncelleme: 10 Kasım 2014 Gösterim: 9.917 Cevap: 17
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
10 Kasım 2010       Mesaj #1
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye
“Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

Sponsorlu Bağlantılar
Mustafa Kemal ATATÜRK

Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder ATATÜRK'ün aramızdan ayrılışının 72. yıldönümünde O'nu saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 3 üye beğendi.
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
10 Kasım 2010       Mesaj #2
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
BÜYÜK ÖNDER ATATÜRK'Ü
SAYGI ve MİNNETLE ANIYORUZ
Sponsorlu Bağlantılar

10Kasim1938

10 Kasım 1938
Bayraklar yarıya indi.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu hayata gözlerini kapadı.

ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Atatürk'ün ölümü perşembe saat: 9:05
10 Kasım 1938 perşembe günü saat dokuzu beş geçe Dolmabahçe Sarayı'nda hayata gözlerini kapadı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk,
ölümünün yıldönümünde bütün yurtta, KKTC'de ve Türkiye'nin dış temsilciliklerinde törenlerle anılıyor.
Bütün yurtta Atatürk'ün anısına 1 dakikalık saygı duruşu yapılacak.

ATATÜRK son yolculuğuna uğurlandığı

21Kasim1938

21 Kasım 1938
Büyük Ata’sına son görevini yapmak üzere korteje katılan halk...

1938 - Atatürk'ün naaşı, tahnit edilerek Dolmabahçe Sarayı salonunda özel bir katafalk'a yerleştirildi. Türk bayrağına sarılı ve başında silâh arkadaşlarının nöbet tuttuğu mukaddes tabut, üç gün müddetle milletin ziyaretine bırakıldı. Naaşı, bilâhere 20 Kasım'da Ankara'ya getirildi. 21 Kasım'da büyük törenle Etnoğrafya müzesindeki geçici kabrine kondu. Cenaze törenine bütün dünya devletleri özel temsilciler gönderdi. Çanakkale'de ve diğer muharebelerde ona karşı savaşmış yabancı generaller törende bilhassa dikkati çekiyordu. 10 Kasım 1953'te naaşı, Etnografya müzesinden alınarak muhteşem bir törenle Anıtkabir'e nakledildi.

--------------------------------------------------------------------------------

1953 - Atatürk'ün naaşı, Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın katıldığı görkemli törenle Anıtkabir'e nakledildi.

●Atatürk'ün nâşının, sabah 7.30'da kurşun tabuttan çıkarılarak ceviz ağacından yapılmış tabuta alınması. Atatürk'ün tabutunun, saat 9.05'te Etnografya Müzesi'nden alınarak büyük bir törenle Anıtkabir'e nakledilmesi ve fâni vücudunun vatan topraklarına verilişi.

●Atatürk'ün Selanik'te doğduğu ev halkın ziyaretine açıldı.

1938 - Atatürk'ün, Dolmabahçe Sarayı'nda saat dokuzu beş geçe ölümü.

Atatürk'ün, ölümü üzerine Hükümet bildirisi: "...Ebedî Türk milleti, onun eserlerini ebediyete kadar yaşatacaktır. Türk gençliği, onun kıymetli emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti'ni daima koruyacak ve onun izinde yürüyecektir. Kemal Atatürk, Türk'ün tarihinde ve gönlünde daima yaşayacaktır."

Atatürk'ün ölümü üzerine sürekli ve danışman hekimlerin ölüm tutanağı: "...8 Kasım 1938 salı günü bir kere daha beliren ve bütün bakım ve tedaviye rağmen ilerlemesine mâni olunamayan ve büyük bir süratle gelişen ikinci bir büyük koma içinde 10 Kasım 1938 perşembe sabahı, saat dokuzu beş geçe, çok muazzez ve büyük hasta terk-i hayat etmiştir."

Sürekli ve danışman hekimlerin, Atatürk'ün hastalığı ve ölümü hakkında ayrıntılı geniş raporu: "..Mart başlarında Paris'ten çağrılan Prof. N. Fiessinger ile Prof. Dr. Neşet Ömer İrdelp arasında Ankara'da bir tıbbî danışma daha yapılarak büyük bir karaciğer ve büyükçe bir dalak bir kere daha müşahede edilmiş ve aynı teşhis konularak hastalığın bir "hepatite sclerocongestive ethylique" olduğu tespit edilmiştir. Uygulanan tedavi sayesinde hastalık bir derece düzelmiş gibi görünmüş ise de, gerçekte hastalığın seyrinde ciddî hiçbir durma husule gelmemiş ve gelişmesi devam etmiştir. ..Yapılan çok itinalı tedaviye, her türlü emek ve gayrete rağmen, hastalık asla durmaksızın seyrine devam ederek yarattığı kaşeksi yavaş yavaş artmış ve son iki ay içinde üç defa beliren ve büyük karaciğer yetersizliğine bağlı olan vahim asabî belirtilerle hastalık son derece ağırlaşmış ve geciktirme çok şüpheli bir hale gelmiştir."

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 4 üye beğendi.
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.
Daisy-BT - avatarı
Daisy-BT
Ziyaretçi
10 Kasım 2010       Mesaj #3
Daisy-BT - avatarı
Ziyaretçi

Ad:  General_Mustafa_Kemal.jpg
Gösterim: 392
Boyut:  20.4 KB

Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir.
Mustafa Kemal ATATÜRK

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 4 üye beğendi.
ener - avatarı
ener
Ziyaretçi
10 Kasım 2010       Mesaj #4
ener - avatarı
Ziyaretçi

10kasimresimleri4692743

SANA ÖLDÜ DİYENLERİ SEVMİYORUM
Senin için öldü diyorlar; ATAM
Sen ölmedin, hep yanımızdasın.
Ardahan'da, Dumlupınar' da
Sakarya'da, Conkbayırı'ndasın.

Bulut olup, izlersin hepimizi,
Güneş olursun üşüdüğümüzde
Isıtırsın genç yüreklerimizi.
Umutsuzluğa düştüğümüz karanlıklarda
Ay olup, ışık saçarsın
Sen ölmedin ATAMMMM hep içimizdesin.

Padişahlık makamını elinin tersiyle iten,
Benim değil, milletindir bu vatan diyebilen
Türk Milleti için canını verebilen
Senin gibi adamlar hiç ölmez ATAMMMMM.

Sana öldü diyenleri sevmiyorum.
Unutuldu diyenlere, selam bile vermiyorum.
Sen benim küçücük yüreğimde
Dağlar kadar büyüksün ATAMMM.
Güneşimde, ayımda, bulutumda
Sen hep yanımızdasın ATAMMMMM.

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 3 üye beğendi.
The Unique - avatarı
The Unique
Kayıtlı Üye
10 Kasım 2010       Mesaj #5
The Unique - avatarı
Kayıtlı Üye
Samsun'dan tekrar gelsene sarı saçlım mavi gözlüm....
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 5 üye beğendi.
Bir bildiğim varsa hiç bir şey bilmediğimdir. (:
HandSome - avatarı
HandSome
Ziyaretçi
10 Kasım 2010       Mesaj #6
HandSome - avatarı
Ziyaretçi
RAHAT UYU ATAM.İZİNDEYİZ...
Atatürk'ün gençliği olarak, 10 Kasım'ı karalar bağlayarak, yas tutarak anmayacağız. 10 Kasım'ı Gençliğe Hitabe'yi okuyarak anıyoruz..

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927

ata imza
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Sasuke Uchiha - avatarı
Sasuke Uchiha
Ziyaretçi
10 Kasım 2010       Mesaj #7
Sasuke Uchiha - avatarı
Ziyaretçi
2 Mustafa Kemal vardır . biri ben, kalp ve kemik . Birini ben olarak ifade edemem . o tüm Türkler'dir.....
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 2 üye beğendi.
Misafir - avatarı
Misafir
Ziyaretçi
10 Kasım 2010       Mesaj #8
Misafir - avatarı
Ziyaretçi
İçinizden ülkeyi ve ulusu en çok seven, aklına, anlayışına, vicdanına en çok güvendiğiniz insanları seçiniz. Ancak, bu sayede Meclis, sizin isteklerinizi yapmaya, layık olduğunuz refahı sağlamak gücüne sahip olacaktır.

16 Mart 1923

Mustafa Kemal ATATÜRK

ataturkimzagg
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 4 üye beğendi.
ThinkerBeLL - avatarı
ThinkerBeLL
VIP VIP Üye
10 Kasım 2011       Mesaj #9
ThinkerBeLL - avatarı
VIP VIP Üye

Ad:  10kasim5.jpg
Gösterim: 357
Boyut:  25.8 KB

Ben icap ettiği zaman en büyük hediyem olmak üzere, Türk Milletine canımı vereceğim.

Gençler cesaretimizi takviye ve idame eden sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık ve medeniyetin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız. Yükselen yeni nesil, istikbal sizsiniz. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizsiniz.

Yüksek Türk! Senin için yüksekliğin hududu yoktur. İşte parola budur.

Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır.

Mustafa Kemal ATATÜRK

BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 4 üye beğendi.
Tanrı varsa eğer, ruhumu kutsasın... Ruhum varsa eğer!
_Yağmur_ - avatarı
_Yağmur_
VIP VIP Üye
10 Kasım 2011       Mesaj #10
_Yağmur_ - avatarı
VIP VIP Üye
“Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kâfidir” sözünün sahibi Ulu Önder Atatürk’ün ölümünün üzerinden tam 73 yıl geçti..

Cumhuriyetimiz’in kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ebediyete intikalinin 73. yıl dönümünde rahmetle, şükranla anıyoruz..

Dolmabahçe Sarayı’nda 10 Kasım 1938 sabahı saat dokuzu beş geçe, insan için değişmez kanun, hükmünü uyguladı. Türk İstiklal Mücadelesinin önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal aramızdan ayrıldı.

Bu kara haberle, yalnız Türk milleti değil, bütün dünya yasa büründü. Büyük, küçük bütün devletler onun cenaze töreninde bulunmak üzere temsilciler göndererek, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusuna karşı duydukları derin saygıyı belirten mesajlar gönderdiler.

Bizler, Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet bıraktığı demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Cumhuriyetimizi bütün değer ve kurumlarıyla yaşatmak zorundayız. Bizler, Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Atatürk ilke ve devrimlerini ilelebet yaşatacağız.
BEĞEN Paylaş Paylaş
Bu mesajı 4 üye beğendi.
"İnşallah"derse Yakaran..."İnşa" eder YARADAN.